İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Server 2010’da Arşiv Datasının Export Edilmesi

Lync Server 2010’da Arşiv Datasının Export Edilmesi

Lync Server 2010 da Archiving Server ın topladığı arşiv datalarının herhangi bir arabirimden görüntülenmesi mümkün değildir. Datalar bildiğimiz üzere SQL Server üzerinde tutulur fakat SQL server üzerinde datalar Lync Server ın kendi isimlendirme ve numaralandırma mantığında tutulduğu için biz bu veritabanından istediğimiz kullanıcı için veya istediğimiz tarih aralığında görüntüleyemeyiz.

Bu yüzden bu dataları Powershell üzerinden export edip görüntülemeliyiz.

Arşiv datalarını aşağıdaki Powershell komutları ile export edip görüntüleriz.

Export-CSArchivingData -DBInstance lyncamsvr.yuksektepeli.com\LyncArchiving -StartDate 24/4/2011 -EndDate 28/4/2012 -OutputFolder “C:\LyncArchiveExports”

Aynı şekkilde yukarıdaki gibi belirli tarihler arasında sadece istediğimiz kullanıcının datasınıda export edebiliriz.

Export-CSArchivingData -DBInstance lyncserver01.yuksektepeli.com\LyncArchiving -StartDate 24/4/2011 -EndDate 28/4/2012 -UserURI  lynsuser01@yuksektepeli.com  -OutputFolder “C:\LyncArchiveExports”

Yukarıdaki örneklerin ikisinde de eğer bitiş tarihini vermeseydik başlangıç tarihinden bu yana olan tüm dataları karşımıza getirecekti.

Burada tarihle ilgili dikkat edilmesi gereken konu, eğer istediğiniz tarihleri doğru günleri ile verirseniz hatalı data alabilirsiniz. Bu yüzden tarih verirken görüntülemek istediğiniz günlerin bir gün sonrası ve bir gün öncesini vermeniz daha doğru olur.

Bu komutlarla export ettiğiniz datayı belirtiğiniz klasörde, Lync in kendi mantığında oluşturduğu klasörler içerindeki *.eml uzantılı dosyalarda bulabilirsiniz.

*.eml dosyaları Internet explorer veya  Outlook Express ile görüntülüyebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar;

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap