1. Ana Sayfa
  2. Lync Server
  3. Lync Online’a Server 2013’ten Kullanıcı Taşıma Nasıl Yapılır?

Lync Online’a Server 2013’ten Kullanıcı Taşıma Nasıl Yapılır?

denemelerini yapmayan bilişimci kalmamıştır herhalde. Kendi sistem odanızdaki Lync sunucunuzu yönetmek den çok daha kolay ve performanslı hizmet alabildiğimiz ’ı şiddetle tavsiye ediyorum. Günlerce uğraştığımız Lync Projeleri artık birkaç günlük çalışmaya indirgenmiş durumda.

Lync Online platformunuzu aktif ettikten sonra, şirket içinde kullandığınız Lync hesaplarınızı (Lync Server Üzerindeki) Lync Online’a taşımak gibi bir işiniz olacak. Bu yazıda da, bu konuda bilgi vermeye çalışacağım.

Ancak öncesinde şu not u da düşmeliyim.


Resim-1

Office365 portal’ın da, Lync Online lisansı atadığınız kullanıcı, Lync hesabı yoksa (şirket içinde kullandığınız Lync Server da yoksa) otomatik olarak Lync Online a eklenecek ve kullanılabilir hale gelecektir.

Biz yazımızda, Lync Server üzerindeki kullanıcıyı, Lync Online a nasıl taşıyacağımızı göreceğiz. Ancak eğer çok kritik bir datamız yoksa, ya da sıfır bir kullanıcıysa, kullanıcıyı aşağıdaki şekilde Lync Server dan remove edebiliriz. Office 365 kullanıcının niteliklerinden artık bir Lync Server üyesi olmadığını anlayacak ve Lync Online üzerinde kullanıcıyı yaratacaktır.

Kullanıcıyı Lync Server dan Remove etmek ve Lync Online’a eklendiğini görmek:

Lync Server Control Panel üzerinden işlem yapacağım kullanıcıyı seçiyorum. Action menüsüne gelerek Remove from Lync Server’ı seçiyorum.


Resim-2

Bu işlemden sonra; kullanıcının yalnızca Lync Serverdan kaldırılacağını, Active Directory üzerinde bir kaldırma işlemi yapılmayacağını söyleyen bir uyarı alacağım ve kaldırma işlemini onaylayacağım.


Resim-3

Not: Eğer burada herhangi bir hata alırsanız “kaldıramıyorum yetki yok gibi vs.” kullanıcının Active Directory üzerindeki inheritable kutucuğuna bakın. Bunun işaretli olması gerekiyor.


Resim-4

Kullanıcının lisansını kontrol ediyorum.


Resim-5

Ve bir süre sonra Lync Online a geldiğini göreceğiz. Hemen gelmeyecektir. Biraz beklemeniz gerekiyor.


Resim-6

Yukarıdaki işlem biraz daha pratik görünüyor. Önemli verisi olmayan yapılar için bu yöntemi kullanabiliriz J

Ancak biz tabi asıl konumuza dönelim ve Migration işini nasıl yapıyoruz ona bir bakalım.

Öncelikle Migration senaryosundaki adımlara başlamadan önce, kullanıcı datasını yedeklememizde fayda var.

Kullanıcınızı taşırken, kullanıcı ayarlarınızı da taşımış olacaksınız. Bu nedenle, nitelik Lync ortamlarında, Migration yöntemi ile ilerlemekte fayda var.

Kullanıcının Lync Online’a taşınması;

Tüm Lync kullanıcılarınızı taşımadan önce, pilot olarak belirlediğiniz bir ya da birden fazla kullanıcıyı Lync Online a taşıyarak, yapının doğru çalıştığını kontrol etmenizde fayda var.

İlk olarak bizde pilot kullanıcıyı karşı tarafa taşıyalım.

Lync Server üzerindeki, Lync Server Management Shell’i Run as Administrator ile çalıştırarak, aşağıdaki komut satırını çalıştırıyoruz.

Öncelikle o365 portalına bağlantımızı sağlayalım.

$creds=Get-Credentials

Bu komutdan sonra size kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Onmicrosoft.com ile biten o365 kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz. Bu bilgileri $creds ile daha sonraki komutlarda kullanacağız.

Move-CsUser -Identity adeo365@adeo.com.tr -Target sipfed.Online.Lync.com -Credentials $creds -HostedMigrationOverrideUrl <URL>

Koyu yazdığım URL kısmı sizin Lync tenant ınıza göre değişir. Bu nedenle bunu nasıl bulacağınızdan da bagsedelim.

  1. Office 365 portalınızı açın.
  2. Lync Administrator Center’a geçin.
  3. Aşılan sayfanın URL ine bakın. Burada Lync.com’a kadar olan kısmı kopyalayın. Mesela benim adresim şu şekilde görünüyor.

https : //admin0e.Online.Lync.com/lscp/?language=enştkweporkpw2*********-

demek ki benim burada kopyalamam gereken yer http s : //admin0e.Online.Lync.com
dir.

  1. Şimdi bu satırın devamına /HostedMigration/hostedMigrationService.svc satırını ekleyeceğim.
  2. Sonuç olarak elde ettiğim URL: https : // admin0e.Online.Lync.com/HostedMigration/hostedMigrationService.svc

Https : //<Pool FQDN>/HostedMigration/hostedMigrationService.svc

Bu adımları takip ederek, bir kullanıcıyı karşıya göndermiş oldum. Gerekli kontrollerimi yaptıktan sonra artık tüm User’larımı karşıya Migrate edebilirim.

Multiple işlemi için Get-CSUSer komutundan faydalanacağım. Bu komut ile aldığım kullanıcı listesini filtreleyerek Move-CsUSer ile taşıma işlemini yapabilirim.

Get-CsUser -Filter {UserProperty -eq “UserPropertyValue”} | Move-CsUser -Target sipfed.Online.Lync.com -Credentials $creds -HostedMigrationOverrideUrl <URL>

Dilerseniz bu işlemi OU bazında da yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki örneği kullanabiliriz.

You can also use the –OU parameter to retrieve all users in the specified OU, as shown in the following example.

Get-CsUser -OU “cn=365users,cn=adeo.dom..” | Move-CsUser -Target sipfed.Online.Lync.com -Credentials $creds -HostedMigrationOverrideUrl <URL>

Taşıma işlemlerimizden sonra, taşınan kullanıcıların detaylarını kontrol etmemizde fayda var.

Bu şekilde Lync Migration tarafını da genel olarak incelemiş oldu.

Lync Pool oluşturarak Migration işlemleri ile ilgili de başka bir yazı hazırlamayı planlıyorum. O yazıda görüşmek üzere J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güven Yıldız, 1987 İstanbul doğumluyum. Sektördeki çeşitli iş ortaklarında; Sistem Uzmanı, Proje Mühendisi unvanları ile saha deneyimi kazandım. şu anda Kurumsal Bir Şirketin Proje Yöneticisi olarak görev almaktayım. Satış öncesi ve satış sonrası proje yönetimini sağlayarak, teknoloji danışmanlığı yapmaktayım. Sektörün Lider Markalarında çeşitli sertifikasyonlara sahibim.

Yorum Yap