İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Lsv2 Serisi Azure Sanal Makineler Genel Kullanıma Sunuldu

Lsv2 Serisi Azure Sanal Makineler Genel Kullanıma Sunuldu

022419_1204_Lsv2SerisiA1.png

Microsoft Azure Program yöneticileri Şubat ayı başında büyük veri uygulamaları, SQL ve veritabanları, veri ambarları () ve büyük işlem veritabanları (large transactional databases) dahil olmak üzere yüksek iş hacimleri ve yüksek IOPS’a ihtiyaç duyan iş yükleri için yeni bir Azure VM ailesini duyurdu. Bu veritabanları örnekleri arasında , , ve bulunuyor. Genel olarak, Lsv2 serisi Azure VM’ler büyük bellek içi veritabanlarından yararlanabilecek uygulamaları kullanacaksanız bu VM’ler iyi bir seçim olacaktır.

İsterseniz Lsv2 serisi makinelerin donanımsal özelliklerine bakalım ve bizlere neler sunabiliyorlar inceleyelim. Öncelikle Lsv2 serisi yüksek verimlilik, düşük gecikme süresi ve doğrudan eşlenmiş yerel NVMe (non-volatile memory express) depolama özelliğine sahip olarak geliyor. Lsv2 VM’ler, AMD EPYCTM 7551 işlemcisine sahip ve 2,55GHz ile çalışıyor. Ayrıca Lsv2 serisi VM’ler, aynı anda çoklu iş parçacıklı 8 ila 80 vCPU’lu çeşitli yapılandırmalar sunabiliyor. Her VM, 80vCPU L80s v2’de mevcut olan 19.2 TB’a (10 x 1.92 TB) kadar 8 VB bellek ve her 8 vCPU için bir 1.92 TB NVMe SSD M.2 cihazı sunuyor.

Bende zaman kaybetmeden Lsv2 serisinde MongoDB kullanan güvenlik çözümünü kurarak denemek istedim, Azure hesabımla oturum açtığımda West Europe bölgesinde kullanıma sunulduğunu ancak her bölgede yer almadığını gördüm. Bu konuda daha fazla detayı okuduğum yazıda buldum. Lsv2 serisinin East US, East US 2, West Europe ve SE Asia’da ilk etapta kullanıma sunulduğunu ve yine aynı yazıda belirtilen roadmap’e göre bu yeni sanal makinelerin Şubat ayında West US 2 ve Nisan ayında North Europe dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda daha fazla bölgede kullanıma sunulmasının planlandığı belirtiliyor.

Resim-1

Lsv2 serisi aşağıdaki tabloda göreceğiniz 5 farklı boyut ile kullanıma sunuluyor ve yine yukarıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz ücretlerde oluyorlar.


Resim-2

Azure her geçtiğimiz gün yatırımlarına ve teknolojik güncellemelerine devam ediyor. Bende bugun sizlere yeni duyurulan Azure VM serisinden bahsetmek istedim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:yeni azure sanal makine serisi, ,Lsv2 azure sanal makine, , ,Cassandra, MongoDB, Cloudera, Redis, MS ATA,SQL,NoSQL,data warehouse,large transactional databases,,Lsv2 serisi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap