İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Open Source
  3. Linux Dialog Box Script

Linux Dialog Box Script

Makalemize hiç bilmeyen arkadaşlar için basit birkaç soru ile başlamak istiyorum.

Nedir ?

Free

Unix Like

Open Source

– Network operating system

Yukarıdaki linkler bu sorunun cevabını fazlasıyla verecektir. Şimdi dersimize başlayabiliriz. {jcomments on}Basit seviyede bir dialogbox script nasıl yazılır? Linuxda işlerimizi biraz olsun nasıl kolaylaştırabiliriz? Bu soruların yanıtlarını arayacağız.

Öncelikle elinizdeki herhangi bir Linux dağıtımı üzerine (ben Ubuntu üzerinde deneme yapacağım. Dialogbox paketini kurun. Terminali açarak cd / komutunu yürütün. Terminal Root moda düşünce nano menu diyerek linux’un notepad’ini açmış olacağız. Aşağıda sizinle paylaştığım kodu içeriğe yapıştırın.

İşlemi bitirince testimizi yapabiliriz.

#

# Dialog Kullanarak nasıl menu yapılır?

#

dialog –backtitle “Linux Shell Script Tutorial ” –title “Main

Menu” –menu “Move using [UP] [DOWN],[Enter] to

Select” 15 50 3

Date/time “Shows Date and Time”

Calendar “To see calendar ”

Editor “To start vi editor ” 2>/tmp/menuitem.$$

menuitem=cat /tmp/menuitem.$$

opt=$?

case $menuitem in

Date/time) date;;

Calendar) cal;;

Editor) vi;;

Esac

Kodu incelediğinizde yapısı çok karmaşık değil. Linux Text base çalıştığı için istediğimiz dosyadan istediğimiz komutları okutarak menümüzü çalıştırıyoruz. Sizde çeşitli varyasyonlarla geliştirmeler yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.freeos.com/guides/lsst/misc.htm#free

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Demiröz, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimi sonrasında kendi alanlarında uzman ekiplerle çalışarak tecrübe kazandı.Uzun yıllar Netservis bünyesinde proje planlama departmanında görev aldıktan sonra Şu anda Hem Netservis Bilgi sistemlerinde Proje Danışmanlığı, hemde Avea İletişim bünyesinde Senior Specialist olarak görev yapmakta. Uzmanlık alanları; System Center Ürün Ailesi,Windows Server Ailesi, Exchange Server ve Hyper-V, Vmware Sanallaştırma Aileleri, Linux Debian kökeni ve Geliştirmeleri (Ubuntu,Debian, Mint, Ebox,Zentyal,Endian,İredMail Server, Samba, Postfix,Asterix,Sendmail,Roundcube,vs…. ). Sahip olduğu sertifikalar: MCTIP:EA,MCTS,MCSE+S+M,MCP,CCNA,IBM ve CompTIA A+'dır. http://www.mustafademiroz.com Kişisel Web Sitesidir.

Yorum Yap