1. Ana Sayfa
  2. Open Source

Kali ile Zip Dosyalarının Şifrelerini Kırma

Kali ile Zip Dosyalarının Şifrelerini Kırma
0

Şifreler artık hayatımızın her alanında bizimleler ve sayıları arttıkça akılda tutma zorlaşıyor ve eski şifrelerimizi hatırlayamayabiliyoruz. Bugün brute force yöntemi ile unutulan yada kısmen hatırlanan zip/rar şifrelerimizi nasıl kurtarabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Kali işletim sistemi ile brute force atakları oldukça yaygın. Bunları doğru kullanarak kendimize de faydalı işler yapabiliriz. Makalemde kullanacağım araçlar Kali ile birlikte gelen iki araç kullanacağım. Bunlardan ilki ve işi yapan aracımız fcrakzip, diğeri ise kısmen de olsa hatırlayabildiğimiz şifremiz için kullanacağımız ve bizim için tüm şifre kombinasyonlarını yaratacak olan crunch olacak.

Senaryomuz gereği zipli bir dosyamız var ve şifre korumalı. Şifresinde hatırladığımız kadarıyla ilk iki harfi “ms” ve şifrenin toplam uzunluğu 6 karakterli.

Crunch çok etkili bir wordlist oluşturma aracıdır. gireceğiniz bilgiler ile ilgili tüm kombinasyonları bizim için yaratır. Kısaca crunch araçlarına da değinmek gerekirse;

“-t” bu parametre ile crunch’a bizim isteiğimize göre şifreler üretmesini söylüyoruz

“@” işaret küçük harfli karakterler,

“,” işareti büyük harfli karakterler,

“%” işareti rakam

“^” işareti ise özel karakterler için kullanılır.

Bizim senaryomuzda şifremizin 6 karakterli olduğunu biliyoruz ve ilk iki karakterin “ms” olduğunu biliyoruz. crunch kodumuzu aşağıdaki gibi yazabiliriz;

crunch 6 6 -t ms%%%% -o mshowto.txt

Resim-1

Bu komutta crunch’tan 6 karakterli ve ilk iki karakteri ms olan ve diğer karakterleri rakam olan kombinasyonlar yaratıp mshowto.txt dosyasına kaydetmesini istiyoruz. Oluşan kombinasyonları aşağıda görebilirsiniz.

Resim-2

Şimdi ise asıl işi yapacak olan fcrackzip aracımızı açıyoruz. fcrackzip –help dediğimizde uygulamanın neler yapabildiğini görebiliriz. bizim burada kullanacağımız araçlar v,u,D ve p olacak. Komutumuzu aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

fcrackzip -v -u -D -p /crunch_ile_oluştululan_wordlist /şifreli_zip_dosyası

Resim-3

Komutu çalıştırdığımızda wordlist içinde bulunan şifreleri zip dosyası için deneyerek şifreyi çözdüğünü görebiliriz. Burada en önemli faktör wordlist oluşturmaktan geçiyor. Elinizde ne kadar çok done varsa ve buna göre ne kadar dar alanda bir şifreleme istiyorsanız şifreyi çözmeniz de o kadar kısa sürecektir.

Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Kali şifre kırma, zip şifre kırma,rar şifre kırma,unknown zip password,how to hack zip file,brute force

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1991 İstanbul doğumlu olan Barış Candan, İstanbul üniversitesinde eğitimini tamamladı. Şuan meslek hayatına özel bir firmada takım lideri olarak devam etmektedir. Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Vmware, Veeam, Symantec ürünleri, Windows Server ve Bulut çözümlerinde hemen her konuda kurulum ve konfigürasyon haricinde teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yap