İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. DevOps
  3. Jenkins Pipeline

Jenkins Pipeline

071618_2333_JenkinsPipe1.png

Plugin manager üzerinden ulaşabileceğiniz, Continous Delivery pipelinelarımızın ile entegrasyonu ve implemantasyonu için bir çok alt pluginden oluşan bir plugin grubu bulunuyor. Pipeline Plugin!(1) Pipeline plugin ile ve sürecini baştan aşağıya ile geliştirebilirsiniz.

Test amaçlı hazırladığım projesinin adımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ön gereksinim olarak Jenkins sürümünüzün 2.0 üzerinde olması gerekiyor. Daha önce hiç Jenkins kurmadıysanız da https://jenkins.io/doc/book/installing/ adresinden yararlanabilirsiniz. Jenkins node’un Windows olduğunu da eklemeliyim.

Jenkins’e login olduktan sonra ana sayfadan New Item tıklanarak New Item penceresi açılır. Proje için isim verilerek, Pipeline proje tipi ile ilerlenir. Açılan bölüme aşağıdaki pipeline kodunu eklediğinizde pipeline projeniz build için hazır olacaktır.

pipeline { agent any stages { stage(‘prepare’){ steps{ echo ‘Preparing HelloWorlding Environment’ echo ‘Hello World’ } } stage(‘print’){ steps{ bat ‘ping localhost’ } } } post{ always{ echo ‘Hele bir de su kod yazildigi zaman Hello World yazilmasa:)’ } }}

Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://plugins.jenkins.io/workflow-aggregator

TAGs:  Jenkins, CI, CD, , Jenkins pipeline, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Üniversite ve öncesindeki öğrenimimi İzmir’de tamamladım. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra IBTech ‘te System Administrator olarak kariyerime adım attım. Sonrasında yine IBTech içerisinde System, Database ve Application yönetimini aynı anda yapabildiğim kartlı ödeme sistemleri ekibinde görev aldım. Burada gerçekleştirdiğimiz altyapı otomasyon projelerinin de etkisiyle Intertech’te DevOps pozisyonunda kariyerime devam etme fırsatını elde ettim. Microsoft onprem ürünlerinden SCCM, SCO, Windows Server, Active Directory, Exchange ve SQL Server gibi temel ürünlerde adminlik yapmamın yanı sıra, Failover Cluster, Powershell gibi konularda da iş hayatımda önemli çalışmalarım ve tecrübelerim oldu. DevOps ‘un hayatıma girmesiyle de işler çok hızlı değişmeye başladı. Hızlıca CI/CD süreçlerinde kullanılan Microsoft TFS kullanmaya başlayarak, Open Source ürünlerle tanışma fırsatını yakaladım. Piyasada kullanılan Open Source ürünlerden Jenkins, Ansible, Docker, Kubernetes, Elastic Search, Logstash, Kibana ile uğraşma fırsatım oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra hiç bitmeyen yazılım merakım sayesinde ASP .Net, .Net Core, C# programlama dilleriyle geliştirmelerim oldu. Orta seviyede Groovy, başlangıç seviyesinde de Python dillerinde program ya da script geliştirebiliyorum, ileri derecede Powershell bilgisine sahibim. Önümüzdeki yıllarda Powershell ile ilgili Türkçe kaynaklar yayımlamayı, python bilgimi arttırarak, DevOps ‘un özellikle IaC alanında programlama diline bağımlı kalmaksızın geliştirmeler yapabilmeyi hedefliyorum.

Yorum Yap