İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ISA Server
  3. ISA Server 2004 ile MSN Messenger ve Windows Messenger’ın Yasaklanması

ISA Server 2004 ile MSN Messenger ve Windows Messenger’ın Yasaklanması

Günümüzde birçok yazılım kendisine ait bilgileri HTTP Protokolü içine ekleyerek gönderimlerini gerçekleştiriyorlar. Bunların başında yazılımları ve artık neredeyse herkesin kullanmaya başladığı yazılımları geliyor. Peki biz HTTP paketi içerisinde giden ve gelen bilginin ne olduğunu nasıl anlayabiliriz? ISA Server 2004 te gelen bir özelik olan HTTP Filtering ile giden ve gelen bilgiyi belirlediğimiz şekilde kısıtlayabiliyoruz. Bu yazımızda Windows ve yazılımlarının larına göre kısıtlanmasını ele alacağız.

Yapılacak işlemlere başlamadan önce şu anda kullanılan bazı yazılımların signature larını Şekil-1 ve Şekil-2 de verelim. Yazılımların signature ları bir sonraki çıkan versiyonlarında değişebilir. Bu sebepten dolayı listede yer alan signature lar networkünüzde çalışan yazılımların versiyonları ile uyuşmuyorsa aşağıda yer alan işlemlerin neticesinde sonuca ulaşamayabilirsiniz. Bir yazılımın signature ını tespit etmenin yöntemlerinden biri, snifferlar ile gateway üzerinden gelen ve giden paketleri izlemektir. Bu bilgiden sonra işlemlere başlayalım.

Şekil-1

Şekil-2

Networkünüzü internete çıkartan rule üzerinde sağ klikleyelim ve açılan menu de Configure HTTP yi seçelim.

Şekil-3

Açılan pencerede Signatures tabına geçelim ve Add e klikleyelim.

Şekil-4

MSN Messenger için bilgileri Şekil-5 teki gibi dolduralım.

Şekil-5

için bilgileri Şekil-6 daki gibi dolduralım.

Şekil-6

Son aşamada görüntü Şekil-7 deki gibi olmalı.

Şekil-7

Bu şekilde MSN ve Windows Messenger için üzerinde gerekli işlemleri tamamladık. Eğer ISA Server ınızdaki rule lar arasında Messeger ın özel olarak kullandığı diğer port lar için extra izinler tanımlı değilse bundan sonraki zamanlarda Messenger kullanımı tamamen kısıtlanmış olmalıdır. Bu tarz bir işlemi network yapınıza uygun olarak farklı Rule lar ile farklı kullanıcılara da uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap