İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Group Policy ile Domain’deki Bir Security Grubunu Local Admin Grubunun Üyesi Yapmak

Group Policy ile Domain’deki Bir Security Grubunu Local Admin Grubunun Üyesi Yapmak


Birçok uygulamayı kurarken uygulamayı kuran kullanıcının grubunun üyesi olması gerekir. Varsayılanda domain admin bu grubun üyesidir fakat her zaman uygulama kurulumlarımızı domain admin ile gerçekleştirmeyiz. Bundan dolayı computerlarda grubuna kullanıcının üye yapılması gerekir bütün computerlarda da bu işlemi tek tek gerçekleştirmek oldukça vakit kaybıdır bunun yerinin ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu makalede örnek olarak IT adında bir security grup oluşturulmuştur bu grubun üyesi de teknik adında bir kullanıcıdır.


Resim-1

Local admin grubuna üye edilecek grup oluşturulduktan sonra group policy managment console’dan gerekli ayarlar yapılır.


Resim-2

Group policy managment console \Default domain policy edit seçeneği seçilir.


Resim-3

Computer configuration\Windows Settings\ tabının altında seçilir üzerinde mouse ile sağ click Add group seçeneği seçilir.


Resim-4

Active Directory de Local Admin grubuna üye yapmak için oluşturduğumuz grup seçilir.


Resim-5


Resim-6

Apply edilip ok ile işlem tamamlanır.


Resim-7

Client’a Administrators grubunun üyelerine bakıldığında eklenen grup görüntülenmeli.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Guzel bir uygulama olmus Tesekkurler Neslihan

  2. add group daki kısımda “Administrators” group olması gerekmıyormu?