1. Ana Sayfa
 2. Open Source
 3. Gönderdiğimiz Maillerin Karşı Tarafa Sorunsuz Gitmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Gönderdiğimiz Maillerin Karşı Tarafa Sorunsuz Gitmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Yıllardır bu sektörde çalışan ve emek veren herkes bilir ki bizim sektörün en kritik alanı mail yönetimi ve maillerin dakik olarak ulaşabilir olması.Ama ne yazık ki bir yandan da spam mail denilen mail adminlerin büyük bir belası var.Sektör çalışanlarının ve yönetimlerin spam ile mücadelesi zayıf kalıyor ya da fazla önemsenmiyor.Bir mail admini yönettiği MTA dışında(Exchange,Zimbra,postfix etc..) mail trafiğini de çok iyi bilmeli ve yönetebilmeli.İyi bir spam yönetimi ancak bu şekilde başarılı olur.Benim mail sunucum sürekli uptime, gerisi beni ilgilendirmez mantığı ile bu iş çok sürdürülebilir olmayacaktır.

    Yollamış olduğumuz maillerin sürekli karşı domainler tarafından kabul edilmesi ve inboxlara düşmesi için bazı tecrübe ettiğim yöntemleri tüm sektör çalışanlarına madde madde yazdım umarım yararlı olur.

Eğer bu yazdıklarımı uygularsanız mailleriniz %95 üstünde sorunsuz karşı tarafa ulaşacaktır.

Kullanmış olduğumuz MTA’nın versiyon açığı yani zafiyeti olmadığından emin olmalıyız. En kararlı ve en stabil sürümü kullandığımızdan emin olmalıyız.Çalıştığı işletim sisteminde dışarıdan gelecek tehditlere karşı izole olduğundan ve güncellemelerinin tam olduğuna emin olmalıyız.

 •  Mailbox kullanıcılarının şifre politikaları katı (tahmin edilemeyecek derecede zor) ve belirli periyotlarda değişmesi gerekmektedir.
 • Örneğin; en az 8 karakter büyük küçük harf sayı ve bir özel karakter kullanım zorunluluğu 90 günde değişim periyodu.
 •  Mail çıkış ip adresiniz kesinlikle temiz olmalı, yani karalistede olmamalı.Bunun kontrolunu aşağıdaki siteden kolayca yapabilirsiniz.

   https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx


Resim-1

 • Maillerinizi kesinlikle bir spamgateway üstünden çıkartın. Yani smarthost kullanın.
 • Kullanmış olduğunuz spamgateway illa ücretli olmasına gerek yok aşağıdaki ücretsiz ürünlerede bakabilirsiniz.

scrolloutf,xeams


Resim-2

 • Kullanmış olduğunuz gateway üzerinde eğer varsa kesinlikle ,saatlik veya günlük domain mail sayısı çıkışı koyun.

Örneğin ben domain başına saatlik 50 veriyorum,

Ayrıca hotmail,outlook ve yahoo gibi sitelere aynı anda 100 mail gönderebilme gibi limitlemede veriyorum.

Çünkü bu adreslere aynı anda mailing yapıldığında geçici süre sizin ip adresiniz engellenmektedir. Bunu uzun süre sürdürürseniz kalıcı olarak ip adresiniz bu sistemler tarafından yasaklanacaktır.


Resim-3

 • Mail userları, mail clientlarında (Outlook, thunderbird etc..) mail kurulumlarında authentication required seçeneği seçili olarak kurulmalı ve gönderen sunucu ayarlarında 587(Submission) portu seçili olmasına özen gösterin.(Exchange olmayan yapılar için)


Resim-4

 •  Mail hesapları kurulumlarında SSL ile kurulama özen gösterin.
 •  Mail sunucunuz için kesinlikle DNS kayıtlarından SPF, PTR kayıtlarınızın olduğunu doğrulayın, spamgateway kullanıyorsanız ilgili gatewayiniz için PTR kaydı ve Host kaydı açmayı unutmayın.
 • DKIM ve DMARC kayıtları ile mail gönderme skorunuzu güçlendirin.
 •  Yukardaki 9 adımı uyguladıysanız, aşağıdaki siteden mail gönderim skorunuzu inceleyin

Eğer puanınız 8 ve üzerinde ise mailleriniz %90 üstünde karşı domainde inboxa düşecektir.

https://www.mail-tester.com/


Resim-5

 • Bütün bunları yaptınız ama henüz işiniz bitmedi günlük veya haftalık olarak düzenli periyotlarda aşağıdaki sitede e mail reputation puanınızı izleyin.Unutmayın iyi bir mail yöneticisi sürekli mail trafiğinden haberdar olandır.

https://talosintelligence.com/

Eğer e mail reputaion puanınız good ve blacklistte değilseniz herşey yolunda demektir.


Resim-6

 Microsoft ve Office 365 maillerine sağlıklı mail atmak istiyorsanız aşağıdaki Mail Reporting programına mail yolladığınız ip için üye olun ve sıkı takip edin.

https://sendersupport.olc.protection.outlook.com/snds/data.aspx?wa=wsignin1.0

Size sıkıntılı mailleri günlük olarak staff@hotmail.com adresinden bildireceklerdir.


Resim-7

 • Kesinlikle bir ISP veya Datacenter yönetiyorsanız günlük olarak aşağıdaki sitede AS numaranızı taratın ve spam yapan ipleri tespit edin.

http://www.uceprotect.net/en/rblcheck.php


Resim-8

Bütün bu adımları uygularsanız hem kendiniz, hem de diğer bilişim insanları için temiz ve güvenli bir mail ağı oluşturursunuz.

Kendi tecrübelerimi aktardığım bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs: Spam Mail,Maillerin Karşı Tarafa Sorunsuz Gitmesi,Spam Mail ayarları

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1988 İstanbul doğumluyum, Küçük yaşlardan beri bilişim sektörüne derinden tutkum ve merakım var. Bilişim sektöründeki iş hayatına 2005 yılında başladım, üniversite öncesi, üniversite öğrenimim içerisinde ve üniversite öğrenim hayatını 4 sene içerisinde başarı ile bitirdiğim andan sonra 2013 yılı itibari ile ATOS firmasında helpdesk olarak başladım. Askerlik görevimi yerine getirmek için ayrıldığım ATOS firmasından sonra Eczacıbaşı Bilişim, Teknotel firmalarında sistem uzmanı olarak çalıştım. Ardından Radore Veri Merkezinde Operasyon Takım Lideri ve Kıdemlı Uzman olarak çalıştım. Şu an Ford Otosan firmasında Linux Admin olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım : Linux işletim sistemleri ve OpenSource Projeler Uzmanlık Alanlarım : Linux (Centos, Ubuntu,SUSE,OEL,ShellScript), Windows İşletim Sistemleri, E-Mail Sistemleri (Postfix, Qmail, Zimbra, Mailenable, Exchange, Zimbra) Hosting Sistemleri Kurulum ve Yönetim (cPanel,plesk,whmcs,wordpress)

Yorum Yap