Mühendis olmak o kadar kolay mı ? Gerek Network gerek Sistem gerek yazılım mühendisi olmak 6 ayda veya 1 yılda olunabilecek kadar kolay mı ? İnsalar 4 yıl üniversite okuyor. 2 yıl staj yapıyor. Sonra yolun başındayım diyor ve iş tecrübeleri başlıyor. Bunlar para tuzagı. Ürünlerinin özelliklerini anlatan para tuzakları. Zaten Microsoft'un MCSE sorularının başına bakarsanız. "siz bir sistemin yöneticisisiniz diye başlar" sonra ".... şubeniz var bunları ...... istiyorsunuz" der. soruyu sorar. Hangi üniversite sınavında böyle soru olur ? Asıl soru ise bence şu bu sertifikaları başlatan firmalar kendi sistemlerine destek veren kişileri üniversitelerin uygun bölümlerinden mezun ve iş tecrübelimi seçiyorlar? Yoksa kendi sertifikalarını almış iş tecrübelimi seçiyorlar ?

Peki bu sertifikalar ne işe yarar ? Üniversitelerin gerekli yerlerinden mezunsanız. Çalışmakta olduğunuz firma özellikle bir dalda çalışıyorsa. O ürün hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için kesinlikle gereklidir. Daha sonra yeni çıkan ürünlerle ilgili eğitimleri almanızda gerekir. Çünkü yeni çıkan ürünler yeni özellikler içereceği için bunları bilmeniz faydalı olacaktır.

Öncelikle şunu belirlemeniz gerekiyor. Sizin bir sertifikaya neden ihtiyaç duyduğunuz. Ben ... Mühendisiyim demek için mi ? yoksa ... Firmasının ... ürünleri veya ürünü hakkında bilgiliyim demek için mi ?

Teknik ingilizce konusuna gelince. Doctor'luk mu bu arkadaşlar. Latince terimler olsun. Birileri ortaya Teknik ingilizce diye bir kavram attı. İnsanlar parasını buraya veriyor. Asıl olan ingilizcedir. Bunun uygun olanıda ingiliz ingilizcesidir. ABD ingilizcesi değil. Her gün yeni bir terim geliyor. Bundan 10 yıl önce wi-fi terimi mi vardı ? Vo-IP terimi mi vardı ? Her mesleğin kendine göre bazı terimleri oluyor. Ama bunu öğrenmek için bir sürü para vermeye gerek yok. Zaten okuduğunuz kaynakların sonunda terimler olur.

Ayrıca ingilizce konusunda düzgün bir kurs seçmek kurları aksatmadan devam etmenizde çok önemli. Çünkü ülkemizde şöylede bir durum var. Hangi meslektaşıma sorsam ben ingilizce orta düzey biliyorum diyor. Bunun ortası falan olmaz ya bilirsin ya bilmezsin. Ya konuşursun ya konuşamassın. Konuşamıyorsan bilmiyorsundur. Çünkü insan beyni böyle çalışır. Konuşma kendiliğinden öğrenilir fakat yazma sonradan. Bu yüzden ilkokulda 1. sınıfta yazmayı öğreniriz. Konuşmayı değil.