1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2019

Exchange Server Message Tracking GUI

Exchange Server  Message Tracking GUI
1
+ - 2

Exchange  sunucularımız üzerinde mail alıp verme ve inceleme işlemlerinde loglara çoğu zaman ihtiyacımız olur.Message Tracking ile ilgili detaylı bilgi için Microsoft sayfasına göz atabilirsiniz.Bu yazımızda ilgili logları hızlı bir şekilde nasıl inceleyebiliriz ona göz atacağız.Öncelikle Logları incelemek için iki  adet MessageTrackinLogGUI powershelleri bulunmaktadır.

 

Resim-1

Çıkan ekran da ihtiyacımız olan alanları dolduruyoruz.


Resim-2

İstersek sonuçları bir arayüz ile görebiliriz veya CSV dosyasına kaydetebiliriz.

Resim-3

Sunucu üzerinde oluşan loglar’ımıza hızlı bir şekilde erişip bir hata durumunda hızlı bir çözüm bulabiliriz.


Resim-4

Farklı bir PowerShell ile aynı zamanda 3 dil desteği ile de Loglarımızı hızlı bir şekilde analiz edebiliriz.


Resim-5

Komut çıktımız aşağıdaki gibidir.


Resim-6

Bu komut setinde dikkat ederseniz aşağıdaki komut çıktısında bize vermektedir. Bu komut setlerini de mail sunucumuz üzerinde Shell ekranımızda çalıştırarak ilgili loglarımızı inceleyebiliriz.

Daha detaylı bilgi için Microsoft kaynağına göz atabilirsiniz.

TAGS: Exchange Server Message Tracking GUI,exchange server logları inceleme,exchange logları nasıl analiz edilir

Yazar Hakkında

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Scripti nereden goture biliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.