1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003
  3. Exchange Server da Gelen Giden Mailler Nasıl Arşivlenir (Yedeklenir)?

Exchange Server da Gelen Giden Mailler Nasıl Arşivlenir (Yedeklenir)?


VidyoConnect

Exchange Server’ı kurdunuz ve her şey sorunsuz şekilde çalışıyor fakat yöneticileriniz size giden ve gelen tüm mailleri zaman zaman kendilerinin de görmek istediklerini ilettiler. Şimdi ne yapacaksınız? Exchange Server bu tarz bir yapıyı destekliyor mu? Bu yapı kurulursa performans bakımından bir düşüş yaşarnır mı? Ya da size getirileri neler olur? Bugünkü yazımızda Exchange Server da arşivlemenin nasıl yapılabileceği üzerinde duracağız.

Exchange Server üzerinde System Manager ı açalım ve Şekil-1 deki gibi Mailbox Store un özeliklerine kadar ilerleyelim.

Şekil-1

Açılan pencerede Archive all messages sent or received by mailbox on this store un kutucuğunu dolduralım.

Şekil-2

Browse a klikleyelim.

Şekil-3

Karşımıza gelecek olan pencerede gelen ve giden maillerin birer kopyasının düşeceği kullanıcı hesabını seçelim. Benim buradaki önerim sadece bu iş için Active Directory de bir hesap oluşturmak ve bu hesabı Outlook ta tanıttıktan sonra da mailleri .pst dosyasında tutulacak şekilde yapılandırmak olacak. Bu işlemin getirisi ise Exchange Database inin şişmesinin ve ileride sorun çıkartmasının engellenmesi olacaktır.

Şekil-4

Tüm işlemlerden sonra görüntü Şekil-5 teki gibi olmalı.

Şekil-5

Artık gelen ve giden tüm maillerin birer kopyası sizin belirlediğiniz mailbox a düşecektir. Bu şekilde yöneticileriniz tarafından tüm mail ler izlenebilir bir konumda olacaktır. Ayrıca bu şekilde tüm maillerin birer yedeğini almış olacaksınız ve kullanıcı hatalarından çıkacak sorunlarda tutulan yedekten geriye dönme süreniz birkaç dakikayı geçmeyecektir.

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap