İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2019

Exchange Server 2019 Mail Boyutu Sınırları

Exchange Server 2019 Mail Boyutu Sınırları
+ - 7

E-postalarımız genellikle bir mesajdan fazlasını taşırlar. Bir resim dosyası, Excel, Word dokumanı gibi. Mail trafiği ne kadar artarsa kullanıcıların mail kotaları da o kadar hızlı büyür. Bu durumda sunucularımız daha büyük disk boyutlarına ihtiyaç duyar. Büyüyen yapılarda backup zamanlarımız uzar. Kontrolümüz dışında büyümeyi engellemek ve bazı sınırlandırmalar getirmek için Exchange Server 2019 da 4 temel mail alma ve gönderme limiti uygulayabiliriz.

 • Organization transport settings
 • Send connector settings
 • Receive connector settings
 • User mailbox settings

Mesajın tamamının maksimum boyutunu bir bütün olarak veya mesajın tek tek bölümlerinin boyutunu veya her ikisini ayarlayabiliriz. Örneğin, mesaj başlığının veya eklerinin maksimum boyutunu sınırlayabilir veya mesaja eklenebilecek maksimum alıcı sayısını belirleyebiliriz. Bu sınırları tüm Exchange kuruluşumuza, belirli posta taşıma konektörlerine, belirli sunuculara ve ayrı posta kutularına uygulayabiliriz. Daha detaylı bilgi için Micsoroft kaynağına başvurabilirisiniz.

Sunucumuz üzerindeki mail sınırlarını görmek için Exchange Shell ekranında aşağıdaki komutlar yardımı ile bilgi alabiliriz.

get-transportconfig | ft maxsendsize, maxreceivesize

Mail iletim hizmeti 10 MB’tan büyük olmayan mesajları kabul eder.

Resim-1

get-receiveconnector | ft name, maxmessagesize

Mail alma bağlayıcılarının mesaj boyutu sınırı 36 MB olarak ayarlanmıştır.

Resim-2

get-sendconnector | ft name, maxmessagesize

Mail gönderme bağlayıcılarının mesaj boyutu sınırı 35 MB olarak ayarlanmıştır.

Resim-3

get-mailbox Administrator |ft Name, Maxsendsize, maxreceivesize

Administrator kullanıcısnın mail alıp gönderme limiti sınırsız olarak belirlenmiştir.

Resim-4

Peki yukardaki gördüğümüz 4 farklı boyutlarda limit belirlenmiş durumdadır. Exchange Server 2019 hangisini kullanır sorusuna gelirsek;

Uygulanan limitlerden baskın olan çakışma anında değeri en küçük olanı varsayılan olarak kabul eder ve o şekilde davranır. Fakat gerçek hayatta önerilen yapılandırma ise mailin sistemde en az noktaya kadar ilerlemesidir. Örneğin bir mail alınması veya gönderilmesi durumlarında ilk olarak konektörler üzerindeki limtler kontrol edilir eğer kullanıcı limitleri konektör limtlerinden küçük ise mail bu noktaya kadar iletilmeyi dener. Mümkün olduğunca limit uygulamalarında hem yönetilebilirlik açısından hemde mail sunucularımıza daha fazla yük getirmemsi açısından konektörler üzerinde mail limitlerimizi uygulamamız daha doğru olacaktır.

Yukarıda belirttiğim alanları değiştirmek için aşağıdaki komut setlerini uygulayabilirsiniz.

get-transportconfig | Set-TransportConfig -maxsendsize 20MB -maxreceivesize 20MB

Resim-5

get-receiveconnector | set-receiveconnector -maxmessagesize 20MB

Resim-6

get-sendconnector | set-sendconnector -maxmessagesize 20MB

Resim-7

get-mailbox | Set-Mailbox -Maxsendsize 20MB -maxreceivesize 20MB

Tüm kullanıcılarımızın limitlerini tek bir komut ile hızlı bir şekilde düzenliyebiliyoruz.

Resim-8

Eğer mail ile gönderilen eklere bir limit belirlemek istersek aşağıdaki komut ile hızlıca bir kural oluşturabiliriz.

New-TransportRule -Name 10_MB_EK -AttachmentSizeOver 10MB -RejectMessageReasonText "10 MB üzeri ileti boyutu - e-posta reddedildi."

Resim-9

Malum gerçek hayatta ne kadar limit belirlesekte mutlaka database boyutlarımız hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Önerim mutlaka bir arşiv yazılımı kullanmanız olacaktır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Exchange Server 2019 Mail Boyutu ayarları,exchange server 2019 mail size limit,Configure message size limits for a mailbox

Yazar Hakkında

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. Merhaba Savas Bey,
  Bu şekilde detaylı bir rapor alabilmek için Manage Engine Exhange Reporter ürününü kullanabilirisiniz. Kurulumu ve raporlaması oldukca basit işiniz görecektir.

 2. Desteğiniz için Çok teşekkür ederim Emre bey.

Yapılan Yorumlar
 1. Merhaba Emre bey,
  exchange server 2016 kullanıyoruz, loglardan 10 mb üstü mail yollayan tüm kişileri powershell komutu ile nasıl görebilirim yardımcı olur musunuz ?

  • Merhaba Savas Bey,

   Aşağıdaki PS işini görecektir umarım.

   $mb= Get-Mailbox -ResultSize unlimited; $mb | where {$_.RecipientTypeDetails -eq ‘UserMailbox’} | Format-Table Name,MaxReceiveSize,MaxSendSize,RecipientLimits

   İyi Çalışmalar.

   • Emre bey öncelikle desteğiniz için çok teşekkür ederim,
    ben şirket içerisinde mesela 1 ay da 10 mb üstü mail yollayan kişileri analiz etmek istiyorum.
    Sizin bana yolladığınız listede minimum ve maksimum yollaya bildikleri liste var.
    Benim amacım 10mb ve üstü mail atan kullanıcılar kim bu mailleri görmek istiyorum :)

    Yardımlarınız için çok şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhaba Savas Bey,
     Bu şekilde detaylı bir rapor alabilmek için Manage Engine Exhange Reporter ürününü kullanabilirisiniz. Kurulumu ve raporlaması oldukca basit işiniz görecektir.

 2. Merhaba,

  Şirkette office365 kullanıyoruz.
  Mailbox posta kutusu dolanı sistem hem kullanıcıya hem de bizden birine yada bir grup mailine de mail atsın. Yani kullanıcıya bildirim gittiğinde Bizlerde CC de olmak gibi bilgilendirme maili gelsin.” böyle bir komut varmdır acaba ?
  Desteğinizi rica ediyorum.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.