1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange 2013’de Anti-Malware Özelliğinin Tamamen Kapatılması Ya da Bypass Edilmesi Nasıl Yapılır?

Exchange 2013’de Anti-Malware Özelliğinin Tamamen Kapatılması Ya da Bypass Edilmesi Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

2013’de Malware filtreleme özelliği tamamen kapatılabilir ya da test amaçlı olarak bypass edilebilir. Bu operasyon Mailbox Server üzerinde gerçekleştirilir.

Zaman zaman sorunları çözmemiz gerektiğinde bazı servisleri anlık olarak durdurmamız gerekebilir. Bu yazı da Exchange 2013 MB rolü üzerinde gelen Malware filtering özelliğinin geçici olarak nasıl kapatılabileceğine değineceğim.

İlk olarak şunu söylemem gerekir, malware filtering özelliğinin tamamen kapatılması önerilen bir durum değildir. MB rolü üzerinde aynı işi yapan farklı bir ürün kullanmanız durumda ortama göre analiz yaparak karar vermek ise en faydalısıdır.

Tabi ki bu operasyon için EAC üzerinde atanmış bir alan da bulunmamaktadır J yani bu geçici kapatma ya da bypass işlemi için yine powershell’e başvuracağız. Kapatma operasyonu sonrasında Microsoft Exchange Transport servisini Restart etmek gerekir bundan dolayı anlık olarak mail akışınız duracaktır.

Bypass etme ya da geri alma işlemi sonrasında ise aynı servis ile ilgili bir işlem yapmanız gerekmez. Sadece 10 dakika kadar beklemenizi öneririm. Tabi ki operasyonu hızlandırmak için servisi Restart etmekte çözümdür.

İşlemi yapmak istediğiniz sunucu üzerinde aşağıdaki komutu powershell’de çalıştırın:

& $env:ExchangeInstallPath\Scripts\Disable-Antimalwarescanning.ps1

Not : Tekrar Enable etmek için “Disable-Antimalwarescanning.ps1. ” yerine “Enable-Antimalwarescanning.ps1” ı kullanabilirsiniz.

Malware Filtreleme özelliğinin kapandığını doğrulamak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz, dönen cevap “False” olmalıdır.

Get-TransportAgent “Malware Agent”

Az önce bahsettiğin gibi eğer sadece bir sorun yaşıyorsanız ve servisi geçici olarak bypass etmek istiyorsanız ise aşağıdaki komut işinize yarayacaktır.

Set-MalwareFilteringServer -BypassFiltering $true

Servisi geri almak için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Set-MalwareFilteringServer -BypassFiltering $false

Malware filtering özelliğini bypass ettiğinizden emin olmak istiyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz, dönen cevap “True” olmalıdır.

Get-MalwareFilteringServer | Format-List BypassFiltering

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap