İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Enum (Enumeration) Bölüm – 2

Enum (Enumeration) Bölüm – 2

featured

Merhabalar, bir önceki yazımda sizlere Enum nesnesi kullanımı nedir anlatmıştım. Bu yazımda ise, Enum nesnesinin özelliklerini inceliyor olacağız.Enum nesnesini kullandığımız sayısal değerleri daha akılda kalıcı olabilmesi için isimlendirmek gibi düşüne bilirsiniz, default sayısal değeri int olmasına karşın istersek bunu değiştirebiliryoruz.

Aşşağıdaki kullanım şeklinde index değeri ataması yapılmadığından system otomatik olarak 0 değerinden başlatacaktır ve veri tipini Int32 olarak belirleyecektir.

 

Eğer enum nesnesinin sayısal veri tipini değişirmek iseterseniz aşşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.

 

 

Bit bayrakları olarak numaralandırma

Bir enum değerine birden fazla değer yüklemek isterseniz [Flags] attribute değerini kullanarak kullanabilirsiniz örnek olarak aşşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

 

Enum değerlerine benzersiz olacak şekilde index numaraları eklemeniz gerekecektir. Diğer enumları sayısal anlamda topladığınızda herhangi bir enum değerine karşılık gelmemelidir.

Enum Kontrolü

Enum sınıfının kullanırken verdiğiniz değerin karşılığında bir enum olup olmadığını control etmemiz gereken durumlarla karşılaşmaktayız, Gelen sayısal değerin bir enum karşılığı yok ise işleme devam etmemiz gerekir ve bir uyarı ile işlemi durdurmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda IsDefined metodunu kullanırız, örnek olarak aşşağıdaki örneği inceleyiniz.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

TAGs: ,Enum (Enumeration) Nedir?,Enum (Enumeration) kullanımı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumluyum, Lise ve Üniversite Eğitimini Açık Öğretim üzerinden tamamladım ve 2009 yılında BilgeAdam ile yazılım hayatına atıldım Öğrenci olarak başladığım kurumda 2009 yılından bu yana farklı görevlerde çalıştım. Şuan Bilgeadam beşiktaş şubesinde aktif olarak danışmanlık ve yazılım eğitmenliği yapmaktayım. Yeni teknolojileri araştırıp öğrenmeyi seven biriyim. İşim gereği hem geliştirdiğim projeler olsun eğitim verdiğim öğrenciler olsun aktif olarak kendimi güncel tutmak işimin gereği ve bu bildiklerimi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Yorum Yap