İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dynamics CRM
  3. Dynamics CRM 2015 Kodlama Mimarisi – Bölüm 6 – Plug-in Yapıcı Metotları

Dynamics CRM 2015 Kodlama Mimarisi – Bölüm 6 – Plug-in Yapıcı Metotları


Bir plug-in için Microsoft Dynamics CRM’de opsiyonel olarak kullanabileceğiniz yapıcı metod(constructor) türleri mevcuttur. Hic parametre vermeden yapıcı metod çağırabileceğiniz gibi bir ya da iki parametre vererek de çağırabilirsiniz.

SamplePlugin isimli plug-in için 3 çeşit yapıcı metod örneği aşağıdaki gibidir.

public SamplePlugin()

public SamplePlugin(string unsecure)

public SamplePlugin(string unsecure, string secure)

Yapıcı metodun ilk parametresi public yani unsecure bilgi yığını içermelidir. İkinci parametre ise non-public (secure) bilgi yığını içermelidir. Buradan da anlayabileceğiniz üzere secure string encrypted yani şifrelenmiş veri unsecure ise unencrypted yani şifrelenmemiş değer içermelidir. Office Outlook client da çalışan bir plug-in yazdıysanız bilmelisiniz ki secure string offline yani çevrimdışı modda çalışmayacaktır.

Bu bilgileri bir plug-in’e Plugin Registration Tool vasıtasıyla bir step’in kaydı sırasında sisteme iletiyoruz. Bu mesajlar için ayrılmış 2 alan bulanmaktadır.


Resim-1

Step içerisinde bu ayarlamaları yaptıktan sonra yazmış olduğumuz değerlere kod içerisinden aşağıdaki gibi ulaşabilirsiniz.

private readonly string _unsecureString;

private readonly string _secureString;

public AdvancedPlugin(string unsecureString, string secureString)

{

if (String.IsNullOrWhiteSpace(unsecureString) ||

String.IsNullOrWhiteSpace(secureString))

{

throw new InvalidOperationException

(“Unsecure and secure strings are required by the Advanced Plug-in, but not provided.”);

}

_unsecureString = unsecureString;

_secureString = secureString;

}

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Barış Kanlıca firmalara CRM ve yazılım konusunda danışmanlık yapmaktadır ve yazılım eğitimleri vermektedir. Dynamics CRM alanında yaptığı çalışmalarından dolayı Microsoft kendisine bu alanda sadece 55 kişide olan MVP(Most Valuable Professional) unvanını ve ödülünü vermiştir. Barış Kanlıca birçok üniversite ve seminerde konuşmacı olmaktadır. Kendisi INETA topluluğunun bir konuşmacısıdır. Ayrıca www.yazgelistir.com, www.yazilimgunlugu.com ve www.nedirtv.com sitelerinde bölüm editörüdür.Uzunca bir süredir Londra'da yaşayan Barış Kanlıca ve kurucusu olduğu Mawens Business Solution'da danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap