İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Container
  3. Docker Desktop Üzerinde Kubernetes Kullanımı – Bölüm 2

Docker Desktop Üzerinde Kubernetes Kullanımı – Bölüm 2

win11-1
Ruijie Teknoloji Günü

İlk bölümde Desktop ile gelen üzerine bir pod deploy edip, tarayıcı üzerinden pod içerisinde çalışan ngix ’a erişim sağlamıştım. Bu bölümde ise pod ile deployment ve replicaset de oluşturduktan sonra Kubernetes Dashboard kurulumu yapacağım.

Bu kez dosyası oluşturup ilerlemek yerine kubectl run –image=:latest komutunu kullanacağım. Resim-1‘de gördüğünüz deprecated uyarısına da dikkat çekerek neden bu komutu kullandığımı da kubectl get all komutu çalıştırarak vermek istiyorum: İlk bölümde kaynaklar arasında sadece pod varken, bu kez deployment ve replicaset‘in de oluştuğunu görebilirsiniz.

Resim-1

kurulumu için Resim-2‘de göreceğiniz kubectl apply -f https://raw.githubusercontent.com/kubernetes/dashboard/v2.0.0-beta8/aio/deploy/recommended.yaml
komutunu çalıştırıyorum. Komutta yer alan bağlantıya giderek dashboard kurulumu için kullanılan YAML içeriğini inceleyebilirsiniz.

Resim-2

Dashboard kurulumunu tamamladık ancak dashboard için bir servis kullanıcısına ihtiyacımız var. Bunun için Resim-3‘te göreceğiniz service-acc.yml adında basit bir YAML dosyası hazırlıyorum.

Resim-3

Dosyanın olduğu klasöre giderek kubectl apply -f .\service-acc.yml komutunu çalıştırıyorum. YAML dosyası içerisinde bir kullanıcı adı belirtmeme rağmen herhangi bir şifre belirtmedim. Kubernetes Dashboard’a login olabilmek için bu kullanıcıya ait bir de şifre bilgisi gerekli değil mi? Dashboard’a bu kullanıcıya ait bir token ile giriş yapacağım. Bu token’ı almak için ise uzun bir komutu kullanacağım (Resim-4).

kubectl -n kubernetes-dashboard describe secret $(kubectl -n kubernetes-dashboard get secret | sls mert | ForEach-Object { $_ -Split ‘\s+’ } | Select -First 1)

Resim-4

Kullanıcı token’ını aldıktan sonra erişim öncesinde Resim-5‘te göreceğiniz gibi kubectl proxy komutunu kullanarak Kubernetes cluster’a erişimi sağlamak gerekiyor.

Resim-5

Sonrasında dashboard’a erişim için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://localhost:8001/api/v1/namespaces/kubernetes-dashboard/services/https:kubernetes-dashboard:/proxy/

Açılan ekranda token seçeneğini seçerek buraya yukarıdaki PowerShell komutu ile aldığım kullanıcı token’ını giriyorum (Resim-6).

Resim-6

Overview ekranında kubectl run komutu ile oluşturduğum deployment, pod ve replicaset kaynaklarını görebilirsiniz (Resim-7).

Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.mshowto.org/docker-desktop-uzerinde-kubernetes-kullanimi-bolum-1.html

https://kubernetes.io/docs/tasks/access-application-cluster/web-ui-dashboard/

https://kubernetes.io/docs/reference/access-authn-authz/service-accounts-admin/

TAGs: Docker, Docker Desktop, , Container, nginx, Kubernetes, Kubernetes Dashboard, , kubectl, PowerShell, YAML, ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir.

Yorum Yap