1. Anasayfa
 2. Server 2003

DHCP Database’inizi Farklı Bir Sunucuya Nasıl Taşırsınız?


2

Varolan yapınız içerisinde IP’lerinizi DHCP kullanarak dağıtıyorsunuz fakat plan dahilinde sunucularınızda fiziksel değişikliğe gittiğinizden dolayı varolan rolleri yeni sunucularınıza aktarmanız gerekiyor. Böyle bir senaryoda daha öncesinde üzerinde MAC adreslerine göre bazı ayarlar yaptığınız DHCP sunucunuzu farklı bir sunucuya nasıl taşırsınız.

DHCP veritabanını tek bir sunucuda yedeklemek ve geri yüklemek için Microsoft Windows yedekleme yardımcı programı (ntbackup.exe) kullanılabilirken, farklı sunuculara taşımak için Windows NT 4.0 ve Windows 2000 üzerinde DHCP Verme Alma yardımcı programı olan Dhcpexim.exe’yi kullanabilirsiniz. Windows 2003 üzerinde ise Netsh.exe kullanılabildiğinden dolayı Dhcpexim.exe çalışmayacaktır. Örneğimizde iki tane server 2003 sunucu arasında ilk olarak Dhcpexim.exe ile taşıma işlemi gerçekleştirmeye çalışarak, ufak bir DHCP database’ini taşıyacağız.

1. Şekil-1’deki komutları arka arkaya kullanalım.


Şekil-1

2. Database’i şekil-1’dekine uygun şekilde compact ettikten sonra Dhcpexim.exe’yi buraya klikleyerek indirip DHCP olarak çalışmakta olan sunucuya kurun ve çalıştırın.


Şekil-2

Veritabanını Windows 2000 veya Windows NT 4.0 çalıştıran bir sunucudan Windows Server 2003 çalıştıran bir sunucuya başarılı bir şekilde taşımak için Dhcpexim.exe gereklidir. DHCP’ye yönelik Netsh komutları Windows NT 4.0’da kullanılamaz. Windows 2000’de netsh komutlarının bazıları geçerlidir fakat DHCP database’inide taşımak istiyorsanız Dhcpexim.exe kullanmanız gerekir. Şimdi Dhcpexim.exe ile Windows 2003 üzerinde database’i vermeyi deneyelim ve alacağımız hatayı görelim.

3. Tool’u C:\Program Files\Resourve Kit içerisinden çalıştırın ve ilk seçenek olan Export configuration of the local service to a file seçeneğini seçin.


Şekil-3

4. Vermek istediğiniz scope’u seçin ve Disable the selected scopes on local machine before export kutucuğunu işaretledikten sonra Export butonuna klikleyin. Bu şekilde işlemlerden sonra servis kapatılmış olacaktır.


Şekil-4

5. Yukarıda belirttiğim gibi export dedikten hemen sonrasında aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı almanız beklendik bir durumdur.


Şekil-5

İki tane Windows 2003 arasında taşıma gerçekleştirecekseniz aşağıdaki adımları takip edin.

6. Şekil-6’da belirtildiği gibi komut satırında netsh dhcp server export C:\dhcp.txt all yazarak Enter’a basalım.


Şekil-6

7. Elde ettiğiniz dosya şekil-7’deki gibi olmalı. Artık eski sunucunuzdaki DHCP servisini tamamen durdurabilir ve sunucudan kaldırabilirsiniz.


Şekil-7

8. Yeni sunucuza DHCP servisini Windows bileşeni ekle kaldır’dan kurduktan sonra eski sunucunuzdan aldığınız DHCP yedeğinizi içeren dosyayıda yeni sunucunuza aktarın ve netsh dhcp server import C:\dhcp.txt all komutunu çalıştırın. Yeni sunucunuzu Authorize ettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Referanslar

How to move a DHCP database from a computer that is running Windows NT Server 4.0, Windows 2000, or Windows Server 2003 to a computer that is running Windows Server 2003

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 22/08/2014

  Emre bey bu yöntemi Server 2008 den Server 2012′ ye DHCP taşırken kullanabilir miyiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir