1. Ana Sayfa
 2. Open Source
 3. Debian 10 Üzerine WordPress Nasıl Kurulur

Debian 10 Üzerine WordPress Nasıl Kurulur

082519_2340_Debian10zer1.png

Debian 10 Üzerine Nasıl Kurulur. Blog yazıları düzenleme ve yayınlama denilince akla ilk başta WordPress gelmektedir. WordPress içerik yönetim sistemi (Content Management System) olarak bilinir. Genel olarak blog sistemleri üzerinde, makale düzenlemeleri ve yayımlanmasında kullanılıyor olsa da çoğu içerik düzenlemelerinde ve yayımlanmasında bizlere kolaylık sağlamaktadır. Bende bu kolaylığı erişebilmeniz için Debian 10 üzerine WordPress’in nasıl kurulacağını anlatacağım. Artık kuruluma başlayabiliriz.

1) İlk olarak WordPress kurulumundan önce sunucunuzda MariaDB kurulu olması gerekmetedir. MariaDb kurulumu için aşağıdaki işlemleri sırası ile yapmanız gerekmektedir.

 • İlk başta sunucu güncellemesi ve güncelleme paketlerinin kurulumu için aşağıdaki komutları kullanabiliriz.

 • Bu işlemleri yaptıktan sonra sunucumuzu restart etmemiz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

 • Şimdi WordPress kurulumu gereklerden bir tanesi olan MariaDb kurulumuna başlayabiliriz. İlk olarak MariaDb paketlerini imzalamak için kullanılan keyi sistemimize aktarıp daha sonra sistemdeki MariaDb repository’sine eklemeliyiz. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabiliriz.

 • İlk önce sistemi update ediyoruz ve daha sonra MariaDb client ve server kurulumunu yapıyoruz. Bunun için komutlar aşağıdadır.

 • Son olarak root şifresini ayarlama, test veritabanını kaldırmak ve uzak root bağlantısını devredışı bırakmak için secure script’i çalıştırmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz. Sorduğu sorulara yes(y) diyoruz ve istediği bilgileri giriyoruz.

 • MariaDb kurulumu tamamlanmıştır. Kontrol etmek için mysql –u root komutunu kullanabiliriz. Eğer şifre ile giriş yapmak istersek mysql –u root –p komutunu kullanmalıyız.

2) MariaDb’yi kurduktan sonra WordPress kurulumuna başlayabiliriz. İlk olarak MariaDb’de bir database ve user oluşturmalıyız ve oluşturduğumuz user ve database’i birbirine bağlamalıyız. Bunun için sırası ile aşağıdaki komutları kullanmalıyız.

3) Sırada php paketlerinin kurulumu var. Bunun için aşağıdaki komutları sırasıyla yaparak php paketlerini kurabiliriz.

4) Sıra geldi Nginx kurulumuna ve konfigürasyon ayarlarına. Bunun için aşağıdaki işlemleri sırası ile yapılması gerekmektedir.
 • Nginx kurulumu için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

 • Konfigürasyon ayaları için ilk olarak /etc/nginx/sites-available klasörünün içinde bir wordpress dosyası oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz dosyanın içine konfigürsayon ayarlarını yazıyoruz. Son olarak ln –s komutu ile wordpress dosyasını /etc/nginx/sites-enabled klasörünün içine kopyalıyoruz. ln –s komutunu kullanmamızın sebebi hangi klasördeki wordpress dosyasında değişiklik yaparsak diğer klasördeki wordpress dosyasına işlemesi’dir. Ayrıca default konfigürasyon dosyasını silmemiz ya da wordpress konfigürasyon dosyasının dinlediği portu değiştirmemiz gerekmektedir. Bu değişikliği yapma sebebimiz WordPress arayüzüne ip ile ulaşabilmemiz içindir. Bu işlemler için aşağıdakileri sırası ile yapabilirsiniz.

 • Konfigürasyon ayaları bittikten sonra nginx’i tekrar başlatmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

5) Tüm ayarlar yapıldıktan sonra WordPress kurulumuna geçebiliriz. Bunun için WordPress’in son versiyonunu sistemimdeki /tmp klasörünün içine indirmemiz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

6) WordPress kurulumu için indirdiğimiz tar dosyasını /var/www/html/wordpress klasörünün içine çıkartmamız gerekmektedir. Bu klasöre çıkarma sebebimiz nginx konfigürasyon ayarında root klasöre olarak bu klasörü ayarladık. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabiliriz.

7) Çıkardığımız klasörün içindeki wp-config-sample.php dosyası örnek konfigürasyon dosyasıdır. Bu dosyayı wp-config.php dosya adı ile kopyalayıp konfigürasyon ayarlarını bu dosya üzerinden devam ettireceğiz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

8) Kopyalama işlemini yaptıktan sonra konfigürasyon ayarlarına geçebiliriz. İlk önce wp-config.php dosyasının içine girip database ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde ayarlanmış bir şekilde görebilirsiniz.


Resim-1

9) WordPress kurulumu için Database konfigürasyonunu yaptıktan sonra kimlik doğrulama anahtarlarının konfigürasyonunu yapacağız. Bunun için ilk önce kimlik doğrulama anahtarları oluşturmamız gerekmektedir. Aşağıdaki komut ile bu kimlik doğrulama anahtarlarına erişebiliriz.


Resim-2

10) Oluşturduğumuz kimlik doğrulama anahtarlarını wp-config.php dosyasının içine kopyalayıp kaydedeceğiz. Aşağıdaki resimde düzenlenmiş kimlik doğrulama anahtarlarını görebilirsiniz.

Resim-3

11) Artık WordPress kurulumunun son adımlarına gelmiş bulunmaktayız. http://server_name , http://ip veya http://localhost ile web arayüzünden WordPress arayüzüne ulaşabiliriz. Eğer Nginx konfigürasyonu sırasında port 80 yerine farklı bir port girildiyse sonuna port eklemesi yapılmalıdır. WordPress arayüzünde direk kuruluma başlıyoruz. İlk olarak dil seçimini yapmamız gerekmektedir.


Resim-4

12) Dil seçimini yaptıktan sonra WordPress için gerekli bilgileri girdiğimiz ekran karşımıza çıkar. Burada bilgileri doğru bir şekilde girip devam ederiz. WordPress parola kısmına kendisi otomatik bir parola atar bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Resim-5

13) Bilgiler girilip WordPress’i kur butonuna basarak WordPress kurulumu tamamlamış oluruz.

Resim-6

14) Giriş butonuna basarak giriş ekranına ulaşırız. Bilgileri girerek giriş yaparız.


Resim-7

15) Giriş yaparak anasayfa ekranına gelirsiniz ve WordPress kullanıma hazır bir şekilde karşınızda durur. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. J

Resim -8

Bu yazı ile WordPress kurulumunu tamamlamış olup kullanılır hale getirmiş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: WordPress, , , , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

8 Haziran 1995 yılında Ankara Gölbaşı'nda doğdum. Üniversite yıllarına kadar öğretim hayatımı Gölbaşı'ndaki okullarda geçirdim. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Üniversite hayatımın sonuna kadar futbol ile ilgilendim ve amatör 10 yıla yakın futbol takımlarında oynadım. 2018 yılında mezun olduktan sonra BiSoft Bilgi Teknolojileri'nde Yazılım Uzman Yardımcısı olarak işe başladım ve DevOps Uzman Yardımcısı pozisyonunda çalışmaya devam etmekteyim. Yeni yeni adımlar attığım bu alanda kendimi geliştirmek ve edindiğim bilgileri insanlara aktarmak istiyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. hocam nginx server ne yaptım ise başlamıyor. pardus son sürüm kullanmaktayım. ne önerirsiniz?

  • 3 ay önce

   Merhaba,
   ilk başta size tavsiye nginx i tamamen kaldırmanız dosyaları ile birlikte daha sonra sisteminiz update ve upgrade edip öyle nginx tekrar kurmanız. Sorun devam ederse nginx conf dosyalarını inceleyebilirsiniz.
   İyi günler