1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Cloud Computing (Bulut Bilişim) Hizmeti Veren Bir Firma, EyeOS Nedir? Nasıl Çalışır?

Cloud Computing (Bulut Bilişim) Hizmeti Veren Bir Firma, EyeOS Nedir? Nasıl Çalışır?

Cloud Computing; Free olarak size bu hizmeti veren EyeOs firması ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.


Resim-1

Web Site : www.eyeos.org

Siteden ücretsiz oalrak deneme yapabileceğiniz gibi, isterseniz Open source versiyonunu indirip kendi Linux sunucunuza kurarak bir nevi özel bulutunuzu inşaa edebilirsiniz.


Resim-2

Peki… Herşeyi anladıkta nedir bu Cloud Computing denilen sistem ?

Cloud Computing olarak tabir edilen iki şekilde ele alınmalı :

  1. Özel (Private Cloud) Bulut
  2. Açık ( Public Cloud) Bulut

Özel bulut kavramı sizin kendi sistemlerinizi sizin yönettiğiniz biz Cloud OS (Azure, vs. ..) sistemi içerisine taşıyarak sorumluluğunuzu sizin BT sistemcinizin üstlendiği sistemdir.

Açık bulut kavramı ise bu hizmeti servis olarak satın alıp kullanbileceğiniz bir sistem.

 

Resim-3

Public cloud mimarisi küçük ve orta ölçekli hatta büyük firmalara hitap edebiliyor. Firmanın Cluster oalrak dünyanın pek çok yerinde insaa ettiği mimarilere sizin istediğiniz yazılımlar eklenerek servis oalrak size sunuluyor ve siz internet bağlantısı olan her noktadan datalara erişim sağlayabiliyrosunuz.

Düşünsenize BT mailiyeti olmadan maksimum verim ile çalışan sistemler….


Resim-4

Yapılan yatırımlar gösteriyor ki gelecek bu mimarinin üzerine er yada geç kurulacak. İşte Bu noktada bizim gibi sistemci arkadaşların imdadına bu sistemin open source olan versiyonlarını inceleme ve test etmek tam bir çölde vaha gibi geliyor.


Resim-5

Siteye girip sadece kayıt olarak kendi sanal masaüstünüzde sörf yapıp inceleyebilir yada Open Source versiyonunu bazit bir kac tıklama ile kurabilrisiniz.


Resim-6


Resim-7

Simdilik yapının çalışmasını ve neler yapılabileceğini üstün körü anlatmaya çalıştım. Konfigurasyonları ve neler yapılacağının detayalrını diğer makalemde anlatmaya çalışacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Demiröz, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimi sonrasında kendi alanlarında uzman ekiplerle çalışarak tecrübe kazandı.Uzun yıllar Netservis bünyesinde proje planlama departmanında görev aldıktan sonra Şu anda Hem Netservis Bilgi sistemlerinde Proje Danışmanlığı, hemde Avea İletişim bünyesinde Senior Specialist olarak görev yapmakta. Uzmanlık alanları; System Center Ürün Ailesi,Windows Server Ailesi, Exchange Server ve Hyper-V, Vmware Sanallaştırma Aileleri, Linux Debian kökeni ve Geliştirmeleri (Ubuntu,Debian, Mint, Ebox,Zentyal,Endian,İredMail Server, Samba, Postfix,Asterix,Sendmail,Roundcube,vs…. ). Sahip olduğu sertifikalar: MCTIP:EA,MCTS,MCSE+S+M,MCP,CCNA,IBM ve CompTIA A+'dır. http://www.mustafademiroz.com Kişisel Web Sitesidir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Ilgi cekici bir konu ve harika bir ornek. Tesekkurler

  2. 7 sene önce

    Tesekkurler. Vakit bulabilirsem devami daha ilgi cekici olacak.

  3. Thanks for sharing a nice artilce for me.. Please put scripts to check event viewer logs