1. Ana Sayfa
 2. Citrix
 3. Citrix XenServer 5.0.0 ile Sanallaştırma – Bölüm 1

Citrix XenServer 5.0.0 ile Sanallaştırma – Bölüm 1

Sanallaştırma teknolojisinin önemli oyuncularından biri olan Citrix çıkarmış olduğu XenServer’ ın  5.0.0 sürümü ile, bu alanda ne kadar iddalı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Hazırlamış olduğum bu makale dizisinin ilk bölümünde sizlere XenServer uygulamasının client yazılımı ile beraber istediği sistem gereksinimleri ile XenServer Host makinesinin kurulum aşamaları hakkında genel bir bilgi paylaşımı yapacağım. Bu makale serisinden sonra belki de sanallaştırma alanında ile ’ı kıyaslama ve fiyat/performans kriterlerini de masaya yatırarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru karar vermeniz kolaylaşacaktır.

XenServer Host Sistem Gereksinimleri

XenServer host,  çoklu Sanal Bilgisayarları (VM) host etmek için 64-bit x86 server-class bir makinedir.  XenServer host makinesinin aşağıdaki gereksinimleri sağlaması gerekmektedir.

 • Cpu – Bir yada daha fazla 64 bit x86 Cpu, minimum 1,5 GHz, 2 GHZ tavsiye edilen,

Windows çalıştıran VM bilgisayarlar için, işlemcinizin desteği olması gerekiyor.

Not: Windows VM çalıştırmak için, virtualization için donanım desteğinin XenServer host bilgisayar üzerinde etkinleştirmeniz gerekir. Bu bilgisayarınız üzerindeki BIOS içerisinde bulunan bir opsiyondur. Bu opsiyonu aktif duruma getirmek için donanım üreticinizden destek alabilirsiniz.

 • Ram – 1 Gb minimum, 2 Gb tavsiye edilen miktardır.
 • Disk – 16 Gb (PATA, SATA, SCSI) minumum, 60 Gb ise tavsiye edilen disk alanıdır.
 • Network – 100 Mbit/s yada daha hızlı network interface card (NIC). Bir gigabit daha hızlı P2V, export\import data transferi ve VM’lerin taşınması için tavsiye edilir.

XenCenter Gereksinimleri

 • XenServer host makinesini yönetmek için XenCenter uygulamasını herhangi bir Windows Server 2003, Windows XP, Windows Vista workstation yada notebooklara yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.
 • XenCenter için aşağıdaki sistem gereksinimlerini sağlamak gerekir,
 • İşletim Sistemi – Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003
 • .NET Framework- 2.0 yada daha üstü versiyon
 • CPU Hızı – 750 MHz minimum, 1GHz yada daha hızlı tavsiye edilen
 • RAM – 1 Gb minimum, 2 Gb yada daha üstü tavsiye edilen
 • Disk – 100 MB minimum
 • Network Interface Card – 100 Mb yada daha hızlı

VM Desteği

Windows VM’ler , yalnızca Intel VT yada AMD-V cpu’larına sahip XenServer host bilgisayar üzerinde oluşturulabilir.Tüm Windows VM’ler  XenServer host bilgisayarıdaki CD-ROM drive’ ına yerleştirilen kurulum medyasıyla yada networkden ulaşılabilen ISO imaj dosyasıyla oluşturulabilir.

Linux VM kurulumu yapılacaksa Intel -VT yada AMD-V cpu bulunan XenServer host makinesi şartı bulunmamaktadır.

XenServer Kurulumu

Kurulum mediasında, XenServer host ve XenCenter kurulum dosyalarının her ikiside bulunmaktadır. Bunlara ek olarak aşağıdaki uygulamalarında kurulum dosyalarını bulabilirsiniz.

 • Adobe Acrobat PDF formatında XenServer ürün dökümanı
 • Fiziksel sunucularda çalışan, Linux dağıtımını destekleyen, varolan bir örnekten VM template oluşturmaya yarayan P2V aracı
 • Yedeklenmiş XenServer host control domain file sisteminin restore edilmesini sağlayan bir araç

XenServer Host Kurulumu

XenServer host  bir -enabled linux işletim sistemi, bir yönetim ajanı, VM templetleri ve bir de Vmler için ayrılmış lokal depolama havuzu içerir. XenServer host, 64 bit x86 sunucu üzerine yüklenilmelidir. XenServer diğer işletim sistemleri ile dual-boot yapılandırlmasında desteklenmez.

XenServer hostu, kurulum Cdsinden yada PXE aracılığı ile boot etmek için erişilebilen networkdeki  TFTP sunucusundan kurabilirsiniz. XenServer Host’ un PXE kurulumunu başka bir makalede anlatılacaktır.

Not: XenServer Host ile dual-boot yapılandırması ile hiçbir işletim sistemi desteklenmez. Bu desteklenilmeyen bir yapılandırmadır.

Ana kurulum Cdsi fiziksel host üzerine XenServer Hostu kurmak için ve Windows kurulum Cdsinden windows Vmleri oluşşturmak için temel paketleri içerir. XenServer host kurulumu sırasında eğer sizde elinizdeki sürümden daha eski sürümü yüklü ise kurulum sırasında upgrade seçeneğini seçerek yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer sadece windows vmleri oluşturacaksanız kurulum cdniz yeterli olacaktır, eğer siz linux vmleri kurmak istiyorsanız Linux Pack ISO dosyasını yüklemeniz gerekecektir.

Not: eğer siz linux desteksiz olarak XenServer kurulumu yaptıysanız, daha sonradan linux destek paketlerini yükleyebilirsiniz. Bunun için Linux Pack kurulum cdsini yada iso imajını XenServer host üzerine mount ettikten sonra CD’nin rootunda yer alan install.sh scriptini çalıştırmanız yeterli olacaktır.

XenServer Host Kurulumu yada Upgrade İşlemi

Uyarı: Eğer ki upgrade işlemi gerçekleştirecekseniz, upgrade sonrasında Vmlerinizin bozulma ihtimaline karşı gerekli yedeklemeişlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

1- Kurulum Cdnizden yada TFTP sunucunuzdan PXE-boot  ile bilgisayarı boot ediniz.

Xen Server
Şekil-1

2- Boot işleminin başladığını belirten uyarıdan sonra bazı donanımlarınız algılanacak ve kurulum işlemi başlayacaktır. Sonrasında kurulum için kullanmak istediğiniz klavye ayarlarını seçmenizi soracak olan ekran görüntülenecektir.


Şekil-2

Burada elementler arasında ilerlemek için Tab yada Alt+Tab , seçim yapmak için Space ve gelecek sayfaya geçiş yapmak için F12 tuşlarını kullanmanız gerekecektir. Ayarları yaptıktan sonra onaylamak için “OK” butonunu seçiniz.

3- Next  dedikten sonra “Welcome XenServer” ekranı karşınıza çıkacaktır.. “Install or upgrade XenServer Host” seçeneğini  ve sonrasında  “OK” tuşunu seçiniz.


Şekil-3

4- Gelecek ekranda bilgisayar üzerine XenServer kurulumu yapılacağını söyleyen ekran gelecektir. Ayrıca bu ekranda kurulumun yapılacağı seçtiğiniz hard drive üzerine yazılacağını ve dataların silineceğini bildiren uyarı ekranı görüntülenecektir. İşlemin yapılması için “OK” seçeneğini seçiniz.


Şekil-4

5- XenServer lisans anlaşmasını onaylamak için “Accept EULA” seçeneğini seçiniz.


Şekil-5

6- Bu noktada bilgisayarda hardware virtualization desteği bulunmayan bir CPU algılanırsa yada BIOSda devre dışı durumdaysa bir uyarı ekranı görüntülenecektir. “OK” seçeneğini seçip devam ediyoruz.

7- Eğerki XenServer’ ın önceki bir versiyonu sisteminizde yüklü ise temiz bir kurulum yada upgrade işlemlerinden hangisinin yapılması gerektiği teklif edilir. Uygun olan seçeneği seçiniz ve sonrasında “OK” seçeneğini seçiniz.

Eğer upgrade işlemini tercih ettiyseniz, kurulumun var olan versiyonun yedeğini alacağını belirten mesajı göreceksiniz. “Continue” seçeneği seçerek işleme devam ediniz.

8- Eğer çoklu lokal hard disk sahibiyseniz, kurulum için Primary Disk seçimi yapmanız için bir ekran gelecektir. Uygun diski seçtikten sonra  “OK” seçeneğini seçiniz.


Şekil-6

Primary disk seçimi sonrasında, aynı zamanda diğer drivelarında XenServer tarafından VM storage’ ı için formatlanmasını istiyorsanız bir uyarı karşınıza çıkacaktır. “OK” seçeneğini seçip işleme devam ediniz.


Şekil-7

Eğer tek bir hard disk kullanıyorsanız bu son iki ekran görüntülenmeyecektir.

9- Bir sonraki ekran, kurulum paketlerinin kaynağını belirlemenizi isteyecektir.  Eğer cdden kurulum yapıyorsanız “Local Media (CD-ROM), PXE ile kurulum yapıyorsanız “HTTP, FTP yada NFS” seçeneklerinden uygun olanı seçmeniz gerekecektir. Biz bu makalemizde yükleme işlemini CD den yaptığımız için Local Media seçeneğini seçenerek devam ediniz.


Şekil-8

Eğer HTTP, FTP yada NFS seçtiyseniz, ürün deposuna bağlanabilen kurulum scripti için network’ün oluşturulacağı uyarısı karşınıza gelecektir.

Eğer bilgisayarda birden çok network interface’i varsa, XenServer ürün deposuna erişmek için kullanılacak olanı seçmeniz belirtilecektir. Seçimi yapın ve “OK” seçeneğini seçiniz.

DHCP kullanarak NIC’i yapılandırmak için “Automatic Configuration (DHCP)” seçeneğini seçebilirsiniz yada NIC’in özelliklerini elle girmek için “Static Configurationé seçebilirsiniz.

Not: ResourcePool’ un bir parçası olmaları için XenServer hostları statik IP almaları gerekmektedir.

Eğer local media seçtiyseniz, bu networking setup daha sonra görüntülencektir.

Eğer local media seçtiyseniz, bir sonraki adımda Linux Pack’ i ikinci cdden yükleme isteğinizi soran pencere görüntülenecektir. Eğer ki linux vm kurulumu yapacaksanız uyarıya “yes” gerek yoksa “no” seçeneğini seçip devam ediniz. Biz makalemizde böyle bir uygulama yapmayacağız.


Şekil-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap