Bir OU Altındaki Kullanıcıları Gruba Ekleme Ve Çıkarma
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell

Bir OU Altındaki Kullanıcıları Gruba Ekleme Ve Çıkarma

0

Bu yazımda öncelikle bir OU altındaki kullanıcıları CSV formatında dışarı aktaracağım. Dışarı aktardığım kullanıcıları belirlediğim bir gruba üye edeceğim veya bir gruptan çıkaracağım.

Ben bu Scripti düzenlediğim müşterimde Azure AD ile otomatik lisans ataması yapıyorum. AD hiyerarşisini incelediğimde bazı kullanıcılar ayrıldıktan sonra grup üyeliğinin devam ettiğini bulgusuna rastladım. Buna müdahale etmek amacıyla bu Scripti düzenledim.

Scripte aşağıdaki linkler ile erişebilirsiniz. Emin olmadığınız veya hata aldığınız durumlarda yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.

Resim-1

Github üzerine eklediğim Scripti olduğu gibi indirip çalıştırabilirsiniz. Script çalışınca size bazı değişkenleri soracaktır. Çalışan Script üzerinde sizin girdiğiniz değişkenler haricinde işlem yapmayacaktır. Scripti indirmeden incelemek isterseniz CODE klasörünü inceleyebilirsiniz.

Scripti çalıştırmadan önce incelemeniz size fayda sağlayacaktır.

Gruba ekleme: https://github.com/Zeynelugrl/add-group-membership-in-ad

Gruptan çıkarma: https://github.com/Zeynelugrl/remove-group-membership-in-ad

Bu konuyla ilgili sorularınızı www.mshowto.org/forum/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda veya yorumlardan sorabilirsiniz.

Referanslar:

www.mshowto.org

www.alitajran.com

TAGs: Active Directory, Microsoft, PowerShell, AddGroup, RemoveGroup

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir.Şu anda IBTech'de Sistem Mühendisi olarak altyapı biriminde çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yaz