1. Ana Sayfa
  2. İpuçları

Biliyor muydunuz: Active Directory’de Default Organizational Unit Nasıl Değiştirilir?

Biliyor muydunuz: Active Directory’de Default Organizational Unit Nasıl Değiştirilir?
+ - 0

Active Directory üzerinde mevcut Domain’e eklenen bir Workstation varsayılanda Computers (Organizational Unit) altına kaydedilir. Bunu değiştirmek için öncelikle yönlendirmek istediğimiz OU’ya ait ‘distinguishedName’ değerini öğrenmemiz gerekiyor.

  • Önce Active Directory Users and Computers’ı açıyoruz ve View altında bulunan Advanced Features görünümünü seçiyoruz,
Resim-1
  • ‘Computers’ altında DenizDESKTOP isimli bir Workstation var. Varsayılan Domain yapılandırmasında, Domain’e dahil edilen bütün Workstationlar bu OU altında sıralanır. Manual olarak bunu istenilen OU’lara taşımak yerine bu değişikliği yaparak, sonrasında oluşacak karışıklığın önüne geçmiş, vakit kazanmış oluyoruz.
Resim-2
  • ‘Computers’ OU’ya sağ tıklayıp Properties>Attribute Editor sekmesi altında distinguishedName değerine bakıyoruz,
Resim-3
  • Şimdi Workstationları dahil etmek istediğimiz OU’ya sağ tıklayıp aynı şekilde distinguishedName değerini kontrol ediyoruz,
Resim-4
  • Son olarak Start menüsünden Powershell’i bulup sağ tıklayarak ‘Run as administrator’ diyoruz ve sonrasında aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz,

redircmp "OU=Istanbul,DC=deniz,DC=local"

Resim-5

‘Redirection was successful’ cevabını aldık.

Bu aşamadan sonra ilgili Domain’e alınan bütün Workstationlar bu OU’ya dahil olacak. Aynı komutla OU=Istanbul yerine CN=Computers yazarak varsayılana dönebilirsiniz. Birkaç Workstation dahil etmek istenildiğinde bu işleme pek ihtiyacınız olmaz lakin, en az onlarca Workstation’a sahip bir yapı yönetiliyorsa, teker teker bu Workstationların isimlerini not edip belirlenen OU altına taşıma işlemi yapmak biraz vakit kaybıdır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGS: active directory, change default ou, default ou belirleme, distinguishedname, organizational unit, redircmp komutu, windows server

Yazar Hakkında

1992 Malatya doğumluyum. Beykent Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık son, İstanbul Üniversitesi AUZEF Yönetim Bilişim Sistemleri birinci sınıftayım. Bilişim sektörüne NETAŞ bünyesinde bulunan BDH ile başladım. Yaklaşık 7 yıldır bu sektördeyim. Bilişim Sistemleri Yönetimi, Sanallaştırma Çözümleri ve Son Kullanıcı Yönetimi konusunda yıllardır birçok projede yer aldım. Bol kitap okur, çok araştırırım. Öğrenir, öğretir, gelişir, geliştiririm. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanıyorum.

Yorum Yap