Azure’da Public ve Private IP Adreslerinin Atanması
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Azure

Azure’da Public ve Private IP Adreslerinin Atanması

0

Azure’da iletişim için önemli kaynaklardan bir tanesi olan IP adreslerini tüm detaylarıyla bu makalede inceleyeceğiz. Azure’da IP adresleri on-primese’deki gibi yine Public IP adresi ve Private IP adresleri olarak ayrılmakta ve yine statik ve dinamik olarak kullanılabilmektedir.

İlk olarak temel bilgilerle hafızamızı tazeleyelim, Public IP adresi ve Private IP adresi nedir?

Public IP Adresleri: İnternet için iletişime ihtiyaç duyulduğunda kullanışan IP’lerdir.

Private IP Adresleri: Şirket içi ağınızda yada Azure VNET içerisinde kullandığınız özel IP’lerdir.

Azure’da Public IP adresleri IPv4 veya IPv6 olabilmektedir, ayrıca bu IP’ler statik ve dinamik olarakta kullanılabilmektedir. Basic ve Standard SKU’larda kullanıma sunulmaktadır.

Resim-1

Bir Public IP adresi aşağıda tabloda belirtildiği yerlere atanıp, statik veya dinamik olarak ayarlanabilir. Bunun detayları tabloda yer almaktadır. Ayrıca Public IP adresi kaynağı, sanal makine ağ arabirimleri, internete yönelik yük dengeleyicilere, VPN ağ geçitlerine ve uygulama ağ geçitleriyle ilişkilendirilebilir.

Public IP adresiIP adres atamasıDinamikStatik
Virtual MachineNICEvetEvet
Load BalancerFront-end konfigürasyonuEvetEvet
VPN GatewayGateway IP konfigürasyonuEvetEvet*
Application GatewayFront-end konfigürasyonuEvetEvet*

*Statik IP adresleri yalnızca belirli SKU’larda mevcuttur.

Private IP adresi kaynağı, sanal makine ağ arabirimleri ve uygulama ağ geçitleriyle ilişkilendirilebilir.

Private IP adresiIP adres atamasıDinamikStatik
Virtual MachineNICEvetEvet
Application GatewayFront-end konfigürasyonuEvetEvet
Application GatewayFront-end konfigürasyonuEvetEvet

En iyi uygulama olarak, dinamik ve statik olarak atanan IP kaynaklarını farklı alt ağlara ayırmaya karar verebilirsiniz. Ve IP Adresleri asla bir sanal makine içinden yönetilmez.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: azure, Virtual Machine, Application Gateway,Application Gateway, VPN Gateway, Public IP Adresleri, Private IP adresleri,Public IP, Private IP

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir