1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Service Health’i (Preview) Tanıyalım

Azure Service Health’i (Preview) Tanıyalım

032218_1308_AzureServic3.png
SAFİR

Her azure yazısında sizlere Azure’un sürekli yeni servislerle güncellendiği ve sürekli iyileştirildiğini hiç sıkılmadan yazıyorum. Iaas, PaaS ve SaaS hizmet modelini tek bir yerden sunan en başarılı genel bulut sağlayıcısı olmak belkide bu şekilde oluyor. Microsoft geçtiğimiz günlerde Azure üzerinde yeni bir çözümünü duyurdu ismi . Azure portalında yeni kişiselleştirilmiş servis sağlık gösterge tablosu olarak şu an ön izleme olarak kullanıma sunuldu.

Service Health kullanmak gerçekten çok kolay ilk olarak en alt bölümde yer alan More Services> tıklayın ve arama kısmına Service Health yazın. Ben Service Health’i Azure portalımda sürekli kullanacağım için favorilerim arasına alıyorum ve artık sağ bölümde sürekli kalmasını sağlıyorum. İsterseniz de dashboard’ınıza pinleyebilirsiniz hangisi sizin kolayınıza geliyorsa.


Resim-1

Service issues görünümü, Azure servislerinde kaynaklarınızı etkileyen devam eden sorunları gösterir. Buradan sorunun ne zaman başladığını ve hangi hizmetlerin ve bölgelerin etkilendiğini çabucak anlayabilirsiniz.


Resim-2

Ben Azure hizmetlerini kullanmış olduğum West Europe bölgesini seçiyorum ve sağ tarafta yer alan Services’lerinde hepsini seçiyorum. İsterseniz specific bir veya birkaç servis seçip sağlık durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında bu bölümde yaptığınız filtrelemeyi kaydedebilir ve pinleyebilirsiniz.


Resim-3

Şu an için bir servis hatası bulanamadı. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere Program yöneticileri sizlere Service Health kullanımı için bir rehber oluşturmuş ve buradan kullanımı nasıl gerçekleştireceğinizi anlatıyorlar. Bende servisler ile ilgili hata çıkmadı, ama çıksaydı harita üzerinden hatanın hangi bölgeleri etkilendiğini, önem derecesini ve diğer detayları sizlere gösterebilecektim. Rehberi birkez incelerseniz bahsettiğim hata örneklerini ve detayları görebilirsiniz.


Resim-4

Diğer özellikleride sizlere kısaca açıklamak isterim;

: Azure servislerinde planlı bir bakım varsa bu bölüm içerisinden görebilirsiniz. Aslına bakarsanız yine çok önemli bir bilgiyi sizlere sağlamış oluyor, sizler buradan hangi serviste planlı bir bakım var onu görebilirsiniz.

: Bu bölümde ise, sağlık önerilerini hakkında bilgiler veriliyor. Aşağıda bir ekran görüntümü paylaşmak istedim. Burada detaylarıyla hangi servisin, hangi bölgenin etkileneceği gibi bilgiler yer alıyor. Aynı zamanda, sağ tarafta görebileceğiniz gibi hataları mobil cihazınızlada inceleyebileceğiniz, twitter ve pdf bilgileri de yer alıyor.


Resim-5

: Gerçekleşen hataların tarihsel olarak görüntülendiği bölüm.

: Kaynaklarınıza ait sağlık durumunu da Resource health bölümünden görebilirsiniz.


Resim-6

(NEW) : Service Health içerisinden isterseniz sizlerde oluşturabilirsiniz ve uyarıların gelmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl ayarlandığına dair detaylı anlatımı bu linkten bulabilirsiniz.

Son birşey daha eklemek istiyorum sizlere önerim Service Health’i dashboard’ınıza ekleyin ve Azure Portala oturum açar açmaz servislerin sağlık durumunu dünya haritasında görün 🙂

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Service Health,,Health history,Resource health,Planned maintenance,Health advisories,Health alerts, sağlık alertleri,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap