Azure Pipelines ile Azure Resource Scale Otomasyonu – Bölüm 2: Azure SQL Elastic Pool
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure

Azure Pipelines ile Azure Resource Scale Otomasyonu – Bölüm 2: Azure SQL Elastic Pool

0

İlk bölümde App Service Plan üzerinde mesai saati sonrası SKU değerini F1’e (ve başlangıcında da eski haline) scale edecek bir pipeline hazırlamıştım. Bu bölümde de benzer mantıkta Azure SQL Elastic Pool üzerinde bir çalışma yapacağım. Pipeline olarak çok bir değişiklik olmasa da script tarafında biraz daha detaylı bir çalışma yapmam gerekecek. Bunun sebebi ise DTU değerini değiştirirken resource limitler uygun şekilde max storage size değerini de uygun oranda değiştirmem gerekiyor.

Öncelikle parametre tanımları ile başlıyorum. Kullanacağım az sql elastic-pool update komutu için resourceGroup, server, poolName, dtu ve az önce bahsettiğim maxSize değerlerine ihtiyacım var. Service Tier için değerleri Basic ve Standard ile, DTU için de 50, 100 ve 200 ile sınırlandırıyorum. Burada belirttiğim limitleri kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Resim-1

İlk paragrafta bahsettiğim max size değerini hesaplamak için ise Resim-2‘de göreceğiniz fonksiyonlardan yararlanacağım. Get-MaxSize fonksiyonunda service tier değerine göre Get-BasicTierMaxSize ve Get-StandardTierMaxSize fonksiyonları ile bu fonksiyonlarda da ilgili tier’a ait uygun max size değerini dönen 2 fonksiyon daha yer alıyor.

Bu değerlerle ilgili tablolara buradan ulaşabilirsiniz.

Resim-2

Son olarak azure-pipeline.yml dosyasını da Resim-3‘te göreceğiniz şekilde hazırlıyorum.

Resim-3

NOT: Kaynak kodlara buradan ulaşabilirsiniz.

Pipeline oluşturma ve trigger ayarları ilk bölüm ile aynı olduğu için tekrar o kısımlardan bahsetmeyeceğim. Son olarak da az sql elastic-pool update komutuna ilgili parametreleri geçerek çalıştırıyorum.

Resim-4

App Service Plan, Elastic Pool gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Özellikle development için kullanılan subscription’larda karşımıza çıkan gereksiz resource tüketimlerini az da olsa bu gibi yöntemlerle azaltmak mümkün.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Azure Pipelines documentation – Azure DevOps | Microsoft Learn

az sql elastic-pool | Microsoft Learn

DTU resource limits elastic pools – Azure SQL Database | Microsoft Learn

GitHub – mertyeter/azure-resource-scaler

 

TAGs: Azure, Azure DevOps, Azure Pipelines, Azure Repos, Azure CLI, Az CLI, PowerShell, Scale up, Azure SQL Elastic Pool, Elastic Pool, DTU

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir.

Yorum Yaz