İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Monitor’e Genel Bakış

Azure Monitor’e Genel Bakış

AzureMonitor
VidyoConnect

Bugünkü yazımda sizlere Azure Monitor’ü genel hatlarıyla anlatmak istiyorum, çünkü Azure Monitor ismi aslında uzun süredir kullanmış olduğumuz iki çözümün birleşmesi ile karşımıza çıkan yeni bir Azure servisi. Bu iki servis nedir derseniz Log Analytics ve Application Insights işte bu iki eski dost Azure kaynaklarını ve hibrit ortamları izlemek için tek bir entegre deneyim sağlamak üzere Azure Monitor’de birleştirildi. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum Log Analytics ve Application Insights servislerinden hiçbir işlevsellik kaldırılmadı ve kullanıcılar, her zaman tamamlamış oldukları senaryoları, hiçbir özellikten ödün vermeden gerçekleştirmeye devam edecekler.

Aşağıdaki şema ile sizlere konuyu biraz daha açmak istiyorum, diyagramın merkezinde, Azure Monitor tarafından kullanılan iki temel veri türü olan metrikler ve günlükler için veri depoları bulunur. Solda, bu veri depolarını dolduran veri izleme kaynakları var . Sağ tarafta, Azure Monitor’ün analiz, uyarı ve harici sistemlere aktarma gibi toplanan verilerle gerçekleştirdiği farklı işlevler vardır.

Resim-1

Peki Azure Monitor hangi verileri toplar derseniz, Azure Monitor birçok farklı kaynaktan veriler toplayabilir. Uygulamanızdan, uygulamanızdan, dayandığı tüm işletim sistemlerinden ve hizmetlerden, platformun kendisine kadar değişen kademelerde verilerini izlemeyi düşünebilirsiniz. Azure Monitor, aşağıdaki katmanlardan her birinden veri toplar:

  • Uygulama izleme verileri
  • Konuk İşletim Sistemi izleme verileri
  • Azure kaynağı izleme verileri
  • Azure aboneliği izleme verileri
  • Azure kiracı izleme verileri

 

Özetle Log Analytics ve Application Insights’ın yerini alan yeni bir Azure Servisi olan Azure Monitor’u sizlere tanıtmak istedim.

Bir başka Azure yazısında görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure Monitor, Azure monitor nedir,Log Analytics,Application Insights,Log Analytics nedir, Application Insights nedir, Azure izleme servisi nedir

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap