1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Linux VM’de Çalışan PostgreSQL’i Remote Bağlantı Kurma

Azure Linux VM’de Çalışan PostgreSQL’i Remote Bağlantı Kurma

071918_1154_AzureLinuxV4.png
Ruijie Teknoloji Günü

Bir önceki makalemizde Azure da bulunan bir Linux sunucuya PostgreSQL kurulumu yapmıştık. Şimdi ise bu PostgreSQL’e yada türevi management uygulamalarından erişebilmek için yapmamız gereken ayarlardan bahsediyor olacağım.

Bu işlemi yapabilmemiz için ve  dosyasını editlememiz gerekiyor. Bu dosyalar  /etc/postgresql/version_bilgisi/main içerisinde yer alır. Buradaki versiyon bilgisi kurulu olan PostgreSQL versiyon bilgisine göre değişiklik göstermektedir.

Bizim sunucumuzda ise erişim şekli aşağıdaki gibidir.

pg_hba.conf dosyası /etc/postgresql/9.6/main altında yer almaktadır. Bu dosya PostgreSQL’in client bağlantılarda kimlik doğrulaması için kullanılır.


Resim-1

pg_hba.conf dosyasında yapılacak değişiklikler ;

Bu dosyayı editlemek için “vi” ile açmamız gerekiyor. Sudo komutu standart yetkilere sahip olan kullanıcıları geçici olarak root yetkisine sahip olmasını sağlar. Unix ve Linux sistemlerin maksimum yetkiye root kullanıcısı sahiptir.

1

sudo vi /etc/postgresql/9.6/main/pg_hba.conf


Resim-2

pg_hba.conf dosyası içerisinde 127.0.0.1/32 ile başlayan bir localhost erişimin bulunduğu bölüm var. Bu bölümü aşağıdaki gibi değiştiriyoruz. Bu 0.0.0.0/0 bilgisi IP sınırı olmadan erişmemize imkan sağlıyor. Güvenlik önlemi olarak bu değerinin kendi production sistemlerinizde değiştirmeniz gerekmektedir!


Resim-3

Postgresql.conf dosyasında yapılacak değişiklikler ; 

Bu dosyayı editlemek için “vi” ile açmamız gerekiyor. Sudo komutu standart yetkilere sahip olan kullanıcıları geçici olarak root yetkisine sahip olmasını sağlar. Unix ve Linux sistemlerin maksimum yetkiye root kullanıcısı sahiptir.

1

sudo vi /etc/postgresql/9.6/main/postgresql.conf

içerisinde listen_addresses bölümünü listen_addresses = ‘*’ yapıp yaptığımız değişikliği kayıt edip çıkıyoruz.

Her iki dosyanın editlenme işlemi tamamlandıktan sonra ‘ın restart edilmesi gerekiyor. Bu işlemi aşağıdaki kod bloğu ile yapıyoruz.

1

sudo service postgresql restart

PostgreSQL Servisinin restart işlemi sonrasında PgAdminde tanımlamanızı yaptığınızda erişebildiğinizi göreceksiniz.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: pgadmin, , pg_hba.conf, , PostgreSQL Server, postgresql.conf

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap