1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Largest Diskler (4TB’lık Diskler) Preview Olarak Duyuruldu

Azure Largest Diskler (4TB’lık Diskler) Preview Olarak Duyuruldu

032218_1245_AzureLarges1.png

Microsoft Azure sanal makineleri kullanan birçok müşterimiz yaptığımız toplantılarda ya da PoC’lerde sürekli bizlere 1 TB’lik Azure Disk boyutunun ne zaman artacağını ve yeni boyutun ne kadar olacağını soruyordu. Microsoft Build konferansında bu sorunun cevabı orataya çıktı. Yazının ilerleyen kısımlarını incelemenizi öneririm artık 1 TB’lık diskleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Microsoft Build Konferansında, 4 TB’a kadar disk alanı sağlayan Azure Disk boyutlarının eklendiğini duyurdu. Bu yeni boyutlar 250 MBps’a kadar storage throughput ve 7,500 IOPS’ı gerçekleştirmenize olanak tanıyor. Azure Largest disklere ait yapılan duyrunun ayrıntısına girersek.


Resim-1

Yönetilen / yönetilmeyen Premium Diskler için iki yeni disk boyutu, P40 (2TB) ve P50 (4TB) olarak tanıtıldı. Standart Yönetilen Diskler için S40 (2TB) ve S50 (4TB) kullanıma sunuldu. Standart yönetilmeyen diskler için maksimum boyut 4095 GB olan diskler oluşturabilirsiniz. Bu yeni boyutlar, Batı ABD Merkez Bölgesinde ’i ve ARM’ler aracılığıyla CLI’leri kullanarak kullanılabilir. Önümüzdeki ay dünyanın her yerindeki bölgelere sunulacak ve desteğini gelecek. Bunun yanında, 1 TB’dan daha fazla VHD yüklemeyi desteklemek için Azure araçlarının yeni sürümlerini yayınlayanacak.

Yeni Disk Boyutlarının Ayrıntıları:

Aşağıdaki tabloda, yeni disk boyutlarının tam yetenekleri hakkında daha fazla ayrıntı verilmektedir.


Resim-2

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , Azure Powershell, Azure Portal, , , , 4 TB’a kadar disk alanı,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap