1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Data Box

Azure Data Box

Microsoft Ignite 2017 içerisinde duyurulan hizmetlerden bir tanesi ise “” oldu. Temel amaç Cloud veri çıkmak isteyen firmaların yüzlerce terabyte’lık veriyi, güvenli aktarım aygıtlarını kullanarak yüksek hızda Azure’ye taşımayı sağlar. Verilerinizin hareketini, size özel, güvenli ve müdahaleye karşı dayanıklı bir transfer cihazı ve uçtan uca lojistik ile taşıma yaparak hızlandırmanıza yardımcı oluyor. Bulunduğumuz çoğrafya gereği internet alt yapısının durumunu farkındayız. Buluta terabayt veri aktarma zordur. Azure Data Box, verilerinizin Azure’a hızlı ve basit bir şekilde aktarılması için güvenli ve dayanıklı bir yöntem sunar. Azure Data Box’ı Azure portalı üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Yukarı resim içerisinde Azure Portal üzerinden bana sorulan sorulara cevap vererek desteklenen partnerlar ile hızlı bir şekilde ileteşim haline geçerek verilerimizi taşıyabilir konuma gelebileceğiz. Cihazı kolayca mevcut ağınıza bağlayın, ardından standart NAS protokollerini (SMB / CIFS) kullanarak verilerinizi Azure Data Box’a yükleyin. Verileriniz otomatik olarak AES 256 şifrelemesi kullanılarak korunmaktadır. Azure Data Box, Portal üzerinden doldurduğunuz form üzerinde bulunan DataCenter içerisine geri gönderilerek yine seçmiş olduğunuz hizmet içerisine yüklenir ve cihaz güvenli bir şekilde silinir. Temel birkaç başlıkta özetleyelim.

  • Secure End to End : Azure Data Box, sipariş işlemi sırasında müşteri tarafından sağlanan bir şifre ile kullanılarak ve veri yüklenirken de 256 bit- AES şifrelemesi sayesinde güvenli bir şekilde saklanır.
  • Easy to Use : Data Box’ı doğrudan local network içerisine takabilir ve DHCP yoluyla atanan bir IP adresi sayesinde remote management gibi yönetim özelliklerini kullanabilirsiniz.
  • Partner Supported : Azure Data Box, müşterilerin büyük miktarda veriyi yönetmesine yardımcı olan derin deneyime sahip, global ölçekli bir çok iş ortağı tarafından desteklenir ve onaylanır. Bunlar başlıca; Veritas, NetApp, Veeam, Rubrik, CommVault olarak belirtilmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : , , , , , Azure Data Box Appliance

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap