1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure
 3. Azure Compute Hizmetleri için Karar Ağacı

Azure Compute Hizmetleri için Karar Ağacı

082518_1358_AzureComput1.png

Azure Architecture Center’ı incelerken hem çok faydalı hem de çok keyifli bir doküman ile karşılaştım. Dokümanın temelinde hepimizin bildiği gibi Azure’n bize birçok farklı hizmetler sunması ve bunlardan en çok kullanılanlarından bir tanesi olan Compute hizmeti için bir karar ağacının nasıl olduğu gösteriliyor. Aslında Azure, uygulama kodunuzu barındırmanın çeşitli yollarını sunar. Compute terimi, uygulamanızın çalıştığı hesaplama kaynakları için barındırma modelini ifade eder. Aşağıdaki akış çizelgesi, uygulamanız için bir hesaplama hizmeti seçmenize yardımcı olacaktır. Akış şeması, bir öneriye ulaşmak için bir dizi önemli karar kriteri boyunca size yol gösterir.

Bu akış şemasını başlangıç noktası olarak ele alın. Her uygulamanın kendine özgü gereksinimleri vardır, bu nedenle öneriyi bir başlangıç noktası olarak kullanın. Daha sonra, daha ayrıntılı bir değerlendirme yapın ve aşağıdakilere bakın:

 • Feature set (Özellik seti)
 • Service limits (Hizmet sınırları)
 • Cost (Maliyet)
 • SLA
 • Regional availability (Bölgesel kullanılabilirlik)
 • Developer ecosystem and team skills (Geliştirici ekosistemi ve takım becerileri)
 • Compute comparison tables (Karşılaştırma tablosu tabloları)

Uygulamanız çoklu iş yüklerinden oluşuyorsa, her iş yükünü ayrı ayrı değerlendirin. Tam bir çözüm, iki veya daha fazla compute hizmetini içerebilir.

Azure’da Container barındırma seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için bu linke bakabilirsiniz.

Akış Şeması


Resim-1

Tanımlar

 • , tamamen yeni ve sıfırdan inşa edilmiş bir yazılım projesini anlatır. Eski kod içermez.
 • , mevcut bir uygulama üzerine inşa edilen bir yazılım projesini anlatır. Eski kod veya framework’ler miras alabilir.
 • , uygulamayı yeniden tasarlamadan veya kod değişiklikleri yapmadan iş yükünü buluta taşımaya yönelik bir stratejidir. Ayrıca rehosting denir.
 • edilmiş bir uygulama, bulut yerel özellikleri ve yeteneklerinden yararlanmak için bir uygulamayı yeniden kodlayarak buluta geçiş için bir stratejidir.

Bir sonraki yazıda göz önünde bulundurulması gereken diğer ölçütler için Azure hesaplama hizmetini seçme kriterlerini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

https://www.mshowto.org

TAGs, Greenfield, , Lift and shift, , Brownfield, , Cloud optimize,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap