İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. AWS
 3. AWS Route 53 ile DNS Kayıtlarının Yönetimi

AWS Route 53 ile DNS Kayıtlarının Yönetimi

Route 53 servisi, Amazon Web Services tarafından kullanıcıların DNS kayıtlarını yönetebilmesini, uygulamalarınızın çalışır durumda olup olmadığını ve performanslarının ölçümünü sağlayan servistir. AWS’nin her servisi gibi, Route 53 de diğer servisler olan EC2 instanceları, Elastic Load Balancerlar veya bucketları ile entegre bir şekilde çalışabilir. Ayrıca; AWS dışından gelen kullanıcılarımızı ve servislerimizi AWS içindeki servislere yönlendirebilmemizi sağlamaktadır. Route 53’ü kullanmak için illa Amazon üzerinden domain satın almak zorunda değilsiniz, diğer şirketlerden (örneğin Godaddy, Name vb.)  almış olduğunuz domainlerin yönetimini de Route 53 servisi ile yapabilirsiniz.

ile Yönetebileceğiniz Kayıt Tipleri

 • A kaydı
 • AAAA kaydı
 • CNAME kaydı
 • MX kaydı
 • NS kaydı
 • PTR kaydı
 • SOA kaydı
 • SPF kaydı
 • SRV kaydı
 • TXT kaydı

Yukarıdaki kayıt tiplerini Route 53 ile yönetebilirsiniz.

AWS ile performans ölçümü ve uygulamalarınızın monitörlenmesini sağlayabilirsiniz demiştik. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz; örneğin birden fazla EC2 instance’ı üzerinde çalışan bir web sayfanız olduğunu düşünelim. EC2 instancelarının yükü arttığı zaman EC2’nun monitörleme bileşenlerini kullanarak yeni instance açılmasını sağlayabilir ve bunların DNS kayıtlarının otomatik olarak Route 53 servisi üzerinde de oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Bunların yanısıra, Route 53’ü kullanarak yönlendirme politikaları da oluşturabilirsiniz. Oluşturabileceğiniz yönlendirme politikaları aşağıdaki şekildedir:

 • Simple Routing
 • Weighted Routing
 • Geoproximity Routing
 • Latency-based Routing
 • Failover Routing
 • Geolocation Routing
 • Multivalue Answer Records

Simple Routing

Simple Routing policyleri kullanarak normal Windows veya Linux DNS sunucularınızda yaptığınız şekilde kullanıcılarınızın web sayfanıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Simple routing kullandığınızda aynı isme ve aynı tipe sahip birden fazla kayıt oluşturamazsınız fakat aynı kaydın içine birden fazla veri girişi yapabilirsiniz.

Weighed Round Robin

Bu policy’i eğer aynı uygulamayı host eden birden fazla sunucunuz varsa ve bu sunuculara yönlendirilen trafiğe ağırlık atamak istiyorsanız (Örneğin %40’ı A sunucusuna, %60’ı B sunucusuna) kullanabilirsiniz. Bu policy’nin kullanım alanları arasında A/B testing yapılması, trafiğin düşük bir kısmını yeni bir özelliği devreye aldığınız test sunucularına yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

Geoproximity Routing

Geoproximity routing sayesinde kullanıcılarınızın bulunduğu coğrafi lokasyona göre kaynaklarınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede trafiğinizin belli bir kısmını bir alana, belirli bir kısmını diğer bir region’a yönlendirebilirsiniz. Geoproximity kullanabilmeniz için Route 53 traffic flow özelliğini de kullanmanız gerekmektedir.

Latency-Based Routing

Bildiğimiz üzere AWS üzerinde birden fazla region ve bu regionların içinde de birden fazla datacenter bulunmaktadır. Latency-Based Routing kullanarak kullanıcıların en düşük gecikmeye sahip olan ortama yönlendirilmesini sağlayabilir ve kullanıcı deneyiminizin iyileştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz

Failover Routing

Failover Routing policyleri kullanarak -pasif yapıların kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede bir sunucunuzun yanıt vermediği durumda kullanıcılarınızın otomatik olarak yanıt veren sunucu üzerine yönlendirilmesini sağlayabilir ve downtime oranınızın en düşük hale gelmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu policy’i oluşturduğunuz zaman ve secondary kayıtlar oluşturabilirsiniz.

Geolocation Routing

Geolocation Routing policyler sayesinde belli bir bölgeden gelen kullanıcılarınızın belirli bölgedeki sunuculara yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu policy’i kullanarak örneğin Amerika’dan gelen kullanıcılarınıza İngilizce sayfanızı, Almanya’dan gelen kullanıcılarınıza Almanca web sayfanızın sunulmasını sağlayabilirsiniz. Geolocation routing kullandığınız zaman kullanıcılarınızı kıta bazlı, veya ülke bazlı yönlendirme ve sınırlama işlemlerini yapabilirsiniz.

Multivalue Answer Records

Multivalue kayıtlar sayesinde Route 53 DNS sorgularına birden fazla dönüş yapabilir. Örneğin nslookup’la DNS kaydınızı sorgulayan kullanıcılar birden fazla IP adresinizi görebilir. Fakat multivalue answer sayesinde tanımlamış olduğunuz her kayıt monitörlenir ve yalnızca verebilecek durumda olan kayıtlarınız kullanıcıya gösterilir. Örneğin, üç EC2 instance’ını işaret eden bir kaydınızda instance’larınızdan birisi sağlıklı durumda değilse o kaydınız kullanıcıya yönlendirilmez.

AWS üzerinde yer alan Route 53 servisi bize normal DNS sunucuları üzerinde yapamadığımız bir çok özelliği kazandırmanın yanısıra, sunucularımızın ve servislerimizin monitörlenmesini sağladığı için de tercih edilebilecek bir servistir. Ücretlendirmesi ise aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

AWS Route 53 Ücretlendirilmesi

AWS Route 53 üzerinde tuttuğunuz her domain hosted zone olarak adlandırılmaktadır. Her hosted zone için AWS tarafından aylık ücretlendirmenin yanısıra sorgu sayısına göre de ücretlendirme yapılmaktadır. Hesabınızda oluşturduğunuz ilk 25 hosted zone başına aylık 0.50$ ücretlendirme uygulanmaktadır. 25’in üstünde zone tutmaya başladığınızdaysa zone başına aylık 0.10$ ücretlendirme yapılmaktadır. Sorgu başına yapılan ücretlendirmeler ise kullandığınız routing policy’e göre ücretlendirilmektedir. Standart sorgularda aylık ilk bir milyar sorguda her bir milyon sorgu için 0.40$ ücretlendirme, 1 milyarın üstündekiler içinse bir milyon sorgu için 0.20$ ücretlendirme yapılmaktadır. Latency-based Routing sorguların ücretlendirilmesi yine aynı şekilde yapılmaktadır fakat %50 daha fazla ücretlendirme yapılmaktadır. Geo DNS ve Geoproximity sorgular içinse %75 fazla ücretlendirme yapılmaktadır.

AWS üzerinde Route 53’ü kullanmak için aşağıdaki linke tıklayabilir ve AWS hesabınıza giriş yaparak DNS kayıtlarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://console.aws.amazon.com/route53/home

https://docs.aws.amazon.com/Route53/latest/DeveloperGuide/routing-policy.html

https://aws.amazon.com/route53/pricing/

TAGs: aws route 53, aws route 53 routing policy, aws route 53 tutulabilen kayıt tipleri, aws route 53 ücretlendirme, aws üzerinde dns tutma, route 53 hosted zone

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda yaklaşık 5 senedir Microsoft Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Bunun yanısıra İTÜ Microsoft IT Academy bünyesinde MCSA eğitimleri veriyorum. On-premise ürünler üzerinde deneyim sahibiyim. Çalışma alanlarım; Active Directory, DNS, DHCP, WDS, SQL Server, IIS, Exchange Server, RDS, Hyper-V, Vmware vSphere ve Vmware VDI ortamı. Kendimi Powershell, System Center ürünleri ve Azure/AWS Public Cloud ortamları üzerine geliştirmeyi planlıyorum. Microsoft sertifikalarından MCSE ve MCSA sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap