İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. Abstract Factory Tasarım Deseni Nedir ?

Abstract Factory Tasarım Deseni Nedir ?

featured

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Abstract Factory Method desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Abstract Factory Deseni Nedir ?

Abstract Factory deseni, aynı anda birden çok nesne ile birlikte işlem yapmak istediğimiz durumlarda kullanabileceğimiz bir tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım. Projemizde ki senaryomuz müşteri oluşturduktan sonra müşteri bilgilerini geçici olarak hafızada sakladığımız bir senaryo olsun.

Resim-5

Müşteri ve geçici hafızaya alacağımız Abstract yapılarını yazdıktan sonra ilgili sınıflara bu yapıları Implement edelim.

Resim-6

Factory yapımızı oluşturalım ve bu yapıda oluşturmuş olduğumuz iki sınıfı da kullanalım. Böylece tek bir işlem ile birden fazla nesne kullanabileceğiz.

Resim-7

Yapılarımızı müşteri oluşturan sınıf içerisine ekleyelim. İşlem yapacağımız metot içerisinde de müşteri oluşturma işleminden sonra hafızada tutulacak metodu da kullanalım.

Resim-8

Proje içerinde yazdığımız kodları kullanırken artık sadece tek bir metot ile farklı işlemleri gerçekleştirebiliriz. Ayrıca burada birden fazla Factory oluşturarak kullanma imkanımız mevcuttur.

Böylece Abstract Factory tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .design pattern,factory,abstract,abstract factory, abstract factory nedir,abstract factory tasarim deseni,ovveride,.net

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap