1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Iphone Kullanım Klavuzu – Nasıl Kullanılır? Nereden Başlanır? – Yeni Başlayanlar İçin

Iphone Kullanım Klavuzu – Nasıl Kullanılır? Nereden Başlanır? – Yeni Başlayanlar İçin

Bu yazımızda size ana hatları ile kullanımına değiniyor olacağız. Akıllı telefonlar artık yediden yetmişe hemen herkesin elinde hayatın bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım yoğunluğu göz önüne alındığında başı çeken firmalardan birisi olan Apple’a ait ’lar ise uzun zamandan beri popülaritesini korumaktadır. Her çıkan modeli ile yeni özellikleri de kullanıcılara sunan ’un kullanımı adına bu dokümanın faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Kullanım için referans alınan cihaz iPhone 6 olup işletim sistemi .1.2 olacaktır. Öncelikli olarak cihazımızı fiziksel olarak tanımakta fayda vardır. Resim-1 üzerinde cihazımızın üzerinde bulunan donanımları basit bir şekilde görebilirsiniz.


Resim-1

Düğmeler ile ilgili olarak kısa bilgiler aşağıdaki gibidir.

iPhone’u açma: Apple logosu gözükene dek Açma / Kapama düğmesini basılı tutun.

iPhone’un kilidini açma: Açma / Kapama veya Ana Ekran düğmesine basın, sonra sürgüyü sürükleyin.

iPhone’u kapatma: Sürgü görünene kadar Açma / Kapama düğmesini basılı tutun, sonra sürgüyü sürükleyin.

Ana Ekrana Dönme: Ana Ekran’a dönüş yapabilmek için Ana Ekran Düğmesi’ne bir kere basınız.

Açtığınız Uygulamaları Görme: Açtığınız uygulamaları görmek için Ana Ekran Düğmesi’ne iki kere basınız.

Sessize Alma ve Sessizden Çıkma: Telefonunuzun sesli / sessiz modları arasında geçişini yapabilmek için Sesli/Sessiz Anahtarını kullanınız.

Zil Sesini Azaltıp Yükseltme: Zil sesini azaltıp yükseltmek için Ses Açma ve Kapama Düğmelerini kullanınız.

Uygulamalardaki Sesleri Azaltıp Yükseltme: Uygulama içerisinde çalan (Müzik, Video Sesi, Uygulama Sesi vb.) sesi azaltıp yükseltmek için Ses Açma ve Kapama Düğmelerini kullanınız.

Fotoğraf Çekme: Kamera uygulamasında fotoğraf çekmek için Ses Açma ve Kapama düğmelerini kullanabilirsiniz.

Seri Fotoğraf Çekme: Seri fotoğraflarınız için Ses Açma ve Kapama düğmelerine basılı tutabilirsiniz.

Parmak izi ile Güvenlik: Touch ID’li iPhone modellerinde, iPhone’un kilidini açmak veya iTunes Store’da, App Store’da ve iBooks Store’da alışveriş yapmak için parolanızı veya Apple kimliği parolanızı kullanmak yerine parmak izinizi okutmak için Ana Ekran düğmesindeki algılayıcıyı kullanabilirsiniz.

Cihazınızın kullanımı ile ilgili olarak kullanabileceğiniz genel düğme işlemlerini bitirdik. Artık uygulama kullanma adımlarına göz atabiliriz.

Tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone kullanımında da temel işlemleri yapabilmek gayet kolaydır. Kullanmak istediğiniz herhangi bir uygulama için Ana Ekran üzerinde tıklamanız yeterli olacaktır.

Telefonunuzun Ana Ekran dışındaki diğer ekranlarına da göz atmak için parmağınızı ekran üzerinde sağa ya da sola kaydırın.

Eğer kullandığınız bir uygulamada sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da uygulamayı tamamen kapatmak istiyorsanız Ana Ekran düğmesine iki kere basarak Çoklu Görev Ekranını (Resim – 2) açabilmeniz mümkündür. Çoklu Görev Ekranına ulaştıktan sonra kapatmak istediğiniz Uygulamayı yukarı doğru sürüklemeniz yeterli olacaktır.


Resim-2

Uygulamaları Düzenleme: Ana ekran üzerinde bulunan uygulamaları düzenlemek için Ana Ekran üzerinde uygulamalar titreyene kadar uygulamaya basılı tutunuz. Uygulamalar titredikten sonra tekrar basılı tutarak uygulamayı taşımak istediğiniz ekrana taşıyabilirsiniz. Bir uygulamayı başka bir uygulamanın üzerine getirdiğiniz takdirde bu uygulamalar bir klasör içerisinde toplanacaktır. Taşıma işlemlerini tamamladıktan sonra Ana Ekran düğmesine bir kere basarak yaptığınız değişiklikleri kaydetmiş olursunuz.

NOT: Ekranda uygulamalar titrerken sol köşelerinde bulunan “x” işaretine dokunarak uygulamayı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Arama: iPhone üzerinde bir arama gerçekleştirmek için ekranınızın ortasından aşağı doğru bir sürükleme yapabilirsiniz. Sürüklemeyi yaptıktan sonra arama alanına aramak istediğiniz uygulama ya da kişiyi yazarak aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Metin Girişi: iPhone üzerinde metin girişi yapmanız gereken alanlarda ekran klavyeniz otomatik olarak açılacaktır. Metin girişi yapmak için klavye üzerindeki harflere dokunmanız yeterlidir. Büyük harf yazmanız gereken durumlarda ekran klavyesinin sol tarafında bulunan Shift tuşuna basarak yazılacak ilk karakterin büyük olmasını sağlayabilirsiniz. Sürekli büyük harf yazmak istiyorsanız Shift tuşuna artarda iki kere basarak büyük harf kilidini devreye alabilirsiniz. Girdiğini metin sırasında rakam ya da sembollere ihtiyaç duyarsanız sol alt köşede bulunan “123” e tıklayabilir ve rakam ve karakter sayfasına erişebilirsiniz. Tekrar harflere erişmek için de yine sol alt köşeden “ABC” ye dokunmanız yeterli olacaktır.

Görüntü Büyütüp Küçültme: Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte telefonlar artık sadece görüşme amacının aşarak pek çok konuda hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Ufak ekranlarda pek çok şey yapabildiğimiz bu cihazlar üzerinde bazen daha çok detay görmek isteyebiliyoruz. Bir fotoğrafa, web sitesine, haritaya ya da bir dokümana daha yakından bakmak istediğinizde iki parmağınızı ekran üzerinde tutup ayırarak görüntüyü büyütmeniz mümkündür. Görüntüyü tekrar küçültmek istediğimizde parmaklarımızı kıstırarak bu küçültebiliriz.

Wi-Fi Bağlantısı: Wi-Fi ile internete bağlanmak için Ana Ekran üzerinden Ayarlar > Wi-Fi yolunu takip ediniz. Burada listelenen ağlar arasından bağlanmak istediğiniz ağı seçin ve sorarsa şifresini giriniz. Altta bulunan Ağlara Katılmadan Sor seçeneği eğer aktif olursa daha önce bağlandığınız bir ağın tekrar kapsama alanına girdiğiniz takdirde otomatik olarak bağlanmayıp sizin onayınızı bekleyecektir. Eğer otomatik olarak bağlanmak istiyorsanız bu seçeneğin kapalı olması gerekmektedir.

Apple Kimliği: Apple Kimliği, App Store üzerinde işlem yapabilmek için gereklidir. Bunun dışında iCloud, iTunes gibi servislerin kullanımı için yine Apple Kimliğine ihtiyacınız bulunmaktadır. Apple kimliğinizi telefonunuz üzerinden doğrudan oluşturabileceğiniz gibi aşağıdaki bağlantıdan da oluşturabilirsiniz.

https://appleid.apple.com/account

Telefon Aramaları: Buraya kadar telefonunuzun kullanımında ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri vermeye çalıştık. Şimdi ise ana ihtiyacınız olan Telefon Görüşmeleri ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Telefon Aramalarına ilişkin ana ekran Resim-3 de gösterilmiştir.


Resim-3

Bu tuşlama ekranından istediğiniz bir numarayı çevirip alttaki yeşil düğmeye basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki bulunan menülere gelelim.

Hızlı Arama: Hızlı arama ekranında istediğiniz kişileri taşıyarak daha hızlı aramalar yapmanız mümkün. Hızlı Aramalara yeni bir kişi eklemek için Hızlı Arama ekranında bulunan + işaretine tıklayıp Kişiler arasından ilgili kişiyi seçmeniz yeterlidir. Eklediğiniz kişi ya da kişileri silmek/düzenlemek istediğinizde yine Hızlı Arama ekranında “Düzenle”ye tıklamanız yeterli olacaktır.

Son Aramalar: Son Aramalar menüsünde Gelen, Giden ve Cevapsız Aramaları görebilirsiniz. Kırmızı renkli aramalar Cevapsız Çağrıları göstermektedir.

Kişiler: Kişiler menüsü adından da anlaşılacağı gibi rehberinizdeki kişileri listeleyecektir.

Rehbere kişi eklemek için birden fazla yöntem vardır.

 1. Klavye üzerinde eklemek istediğiniz numarayı yazdıktan sonra sol tarafta çıkan + işaretine tıklamaktır. + işaretine dokunduğunuzda aşağıda Yeni Kişi Yarat ve Var Olan Kişiye Ekle şeklinde iki seçenek çıkacaktır. Yeni Kişi Yarat’a dokunduğunuzda kişiye ait bilgileri gireceğiniz bir sayfa açılacak ve gerekli bilgileri girdikten sonra sağ üst köşede bulunan “Bitti”ye tıklamanız yeterli olacaktır.
 2. Kişiler ekranında sağ üst köşede bulunan + işaretine dokunduktan sonra açılacak olan sayfada kişiye ait isim, telefon vb bilgileri girip yine “Bitti” diyerek yeni kişi oluşturabilirsiniz.
 3. Bir diğer yöntem ise Gelen ya da Giden Aramalardan bir kişiyi kaydetmek istediğiniz zamanlarda işinize yarayacaktır. Son Aramalar ekranında kayıtlı olmayan bir telefon numarasının sol tarafında yer alan “i” simgesine dokunarak açılan sayfada alt tarafta bulunan Yeni Kişi Yarat ya da Var Olan Kişiye ekle seçeneklerini kullanarak kişiyi ekleyebilmeniz mümkündür.

 

Gelen Çağrılar: Gelen çağrılarda Resim – 4’te görülen Kabul Et ya da Reddet seçeneklerini kullanabilirsiniz.


Resim-4

Eğer ekran kilit ekranında ise sürgüyü sürükleyerek çağrıyı cevaplayabilirsiniz. Kilit ekranında gelen bir çağrıyı reddetmek için Açma Kapama düğmesine iki kere artarda basınız. Arama sırasında sadece sesi kapatmak istiyorsanız Açma Kapama düğmesine ya da Ses Açma Kapama Düğmelerinden birine sadece bir kere basmanız yeterli olacaktır.

Mesaj Alma ve Gönderme

iPhone kullanarak mesaj göndermek istediğinizde Mesajlar’a giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan Kalem simgesine dokunarak mesaj ekranına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Kime alanına Rehber’inizde yer alan kişilerden herhangi birinin ismini yazabilir ya da doğrudan telefon numarasını yazabilirsiniz. Daha sonra göndermek istediğiniz mesajınızı alt kısımda bulunan çubuğa dokunarak yazmanız mümkündür.

Gelen mesajlarda okunmayan mesajların yanında mavi bir nokta görünür. Yazışmayı görüntülemek için dokunmanız yeterli olacaktır.

Mesajları silmek istediğinizde Mesajlar ekranında sol üst köşeden “Düzenle”ye dokunarak silmek istediğiniz mesajları seçin. Ardından sağ alt köşede bulunan “Sil”e dokunarak mesajlarınızı silebilirsiniz.

İnternette Gezinmek: İnternette gezinmek için iPhone üzerindeki tarayıcı olan Safari’den bahsedeceğiz.


Resim-5

Resim – 5 de gösterildiği üzere Safari’yi kullanmak gayet basittir. Adres Çubuğu alanına girmek istediğiniz web sitesinin tam adını yazabildiğiniz gibi arama yapmak istediğiniz sayfa ya da bilgileri de yazabilirsiniz.

Sağ alt köşede bulunan Açık Sekmeler sayesinde açık olan diğer sayfalarınıza ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. İleri & Geri seçenekleri ile açık olan sayfalarda İleri ve Geri gidişler yapabilirsiniz.

Mail

iPhone üzerinde bulunan mail istemcisi bilinen bütün mail protokollerini destekleyebilecek şekilde yapılandırılmıştır.

Mail istemcisine ait genel bilgileri Resim – 6 üzerinde görebilirsiniz.


Resim-6

Gelen postaları gördüğünüz sayfada yanlarında Mavi nokta olan postalar okunmamış postaları göstermektedir.

Yeni bir posta oluşturmak için sağ alt köşede bulunan bir ileti oluşturun alanına dokununuz.

Mail Ayarları

Şunları yapabileceğiniz Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin:

 

 • Her hesap için farklı e-posta imzası yaratma
 • E-posta hesapları ekleme
 • Exchange e-posta hesapları için İş Yeri Dışında yanıtlarını ayarlama
 • Gönderdiğiniz her iletinin bir Gizli kopyasını kendinize gönderme
 • İlgili iletileri bir araya gruplamak için Konu Grupları’nı açma
 • İletiyi silme doğrulamasını kapatma
 • Bir hesabı geçici olarak kapatma

 

Fotoğraf ve Video Çekme

Kamera; hareketsiz resimler, kare biçiminde fotoğraflar, panoramalar, hızlı çekimler, videolar ve ağır çekim videolar (iPhone 5s veya daha yenisi) çekmenizi sağlayan birçok fotoğraf ve video modu sunar.

Hızlı Çekim, Ağır Çekim, Video, Panaroma vs modlarından istediğiniz birini seçebilmeniz için ekranı sağa ya da sola sürükleyebilirsiniz. Ön kamera kullanarak özçekimler yapmak için sağ üst köşede bulunan kamera simgesine dokunarak ön ve arka kamera arasında geçişleri sağlayabilirsiniz. Ardından çekim yapmak istediğiniz anda alt ortada bulunan yuvarlağa dokunabilir ya da ses açma kapama tuşlarından birisini kullanabilirsiniz. Seri çekim yapmak için yuvarlağa ya da ses açma kapama tuşlarından birine basılı tutabilirsiniz.


Resim-7

NOT:
Seri fotoğraf çekimlerinden sonra fotoğraflara göz atarken altında gri nokta bulunanlar önerilen fotoğraflardır.

Filtre Uygulamak için sağ alt köşede bulunan filtrelere dokunup buradan dilediğiniz filtreyi seçebilirsiniz.

Çektiğiniz fotoğraflara Ana Ekran üzerinde bulunan Fotoğraflar alanından erişebilirsiniz.

App Store

Bir uygulama satın almak ve ya indirmek için kullanacağınız alan App Store’dur.

Not: App Store’u kullanmak için Internet bağlantısına ve bir Apple kimliğine gereksiniminiz vardır.


Resim-8

App Store üzerinde bir uygulama aramak için alt satıra da bulunan “Ara” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bir uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak, indirmek ya da satın almak için uygulamaya tıklamanız yeterlidir.

Uygulama ile ilgili sayfaya girdiğinizde doğrudan indirmek için “İndir” düğmesine basmanız yeterlidir. Satın Alma yapılacak olan ücretli uygulamalarda ise uygulamanın ücreti yazan alana dokunacaksınız. Ardından beliren “Satın Al”a dokunarak uygulamanın satın almasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda akıllı telefon dünyasının en popüler telefonları olan iPhone’ların temel kullanımları üzerine sizlere az da olsa ışık tutmaya çalıştık.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://www.apple.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Elektrik – Elektronik üzerine eğitim alan Kadir Levent Becit şu anda özel bir şirkette Sistem Uzmanı olarak görev almaktadır. SCCM 2012, Terminal Sunucu, Mail Sunucu, AD ve bileşenleri başta olmak üzere birden fazla konuda çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 4 sene önce

  merhaba
  ıphone 4 kullanıcısıyım. telefonuma yeni kişi eklediğim zaman rehberde değil whatsapp’ı açık olan whatsapp’ta görünüyor. açık olamayan hiç rehberde gözükmüyor. yardımcı olabilirmisiniz.

 2. Cok sagolun ya cok tesekkurler biraz biliyoduk ama artik tam biliyoum

 3. mesajlar ve whatsapp dan mesaj geldiğinde ses çıkıyordu şimdi ses gelmiyor nereden bakılır düzeltilir.

 4. 1 sene önce

  Bilgilerden çok faydalandım.Yalnır hızlı aramaya kişi ekliyemiyorum.Teşekkürler