8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

 1. #1

  Standart makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  active directory konusunda fikrim fazla yok.ancak şirkette tüm makineleri domain yapısına aldılar ,bundanda 3-4 kişi sorumlu.makine açılışta kendi ismimi yazıyorum alt tarafta şirket ismi secili giriyorum.daha önce orada makine ismi vardı.
  denile şey şu.artık bu 3-4 kişi istediği zaman makinenen -pc ye istediği zaman girer çıkar,maillerine bakarlar,hangi sitelere giriyorsun onları takip ederler ve senin bundan haberin olmaz.

  geçenlerde bir ufak program yuklemeye çalıştım.hakkın yok dedi ve yuklemedi.onları aradım bunları yukleyemezsin bunu ne yapacaksın niye yuklemek istiyorsun gibi saçma sapan sorular.

  sizden bilgi almak istediğim konu şu.makinede çalışabilmem için domaine mecburen gireceğim.istediği programları yukleyebilmem için bir yol varmı?
  adamların makineme izinsiz girmelerini engelleyebilir miyim veya girdiklerini nasıl anlarım.

  daha dogrusu makinenin benim kontrolumde olmasını nasıl saglarım.

  şunu diye bilirsiniz.patronlarla konuşun .bu 3-4 kişi öyle bir konuşuyorlar oyle bir anlatıyorlar ki zannedersin burası CIA.GÜVENLİK,TEHDİT ,SALDIRI denince patronlarda tamam o zaman diyorlar,onlarda korkuyorlar.bak sabncı bile yapıyor deniyor.

  öbür taraftan güvenlik altında kişilerin çalıştıgı makineye izinsiz girmeyi kimse sorgulamıyor.giripte benim makinede bir dosyamı değiştirse ben bunu nasıl ispat edeceğim.makineye adminle baglatmıyorlar.çalıştıgım makineye administrator olarak baglanamıyorum.saatini değiştiremedim geçen gün. m

  teşekür ederim.

  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
   

 2. #2

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  merhabalar bu söyledikleriniz son kullanıcı açısından haklı nedenlerdir.
  ancak bilgi işlemciler açısından bakıldığında da onlar haklı olabiliyor.
  evet doğrudur domain yapısı olan şirketlerde yüksek yetkiye sahip (Domain Administrator) kullanıcılar son kullanıcıların pc'lerine erişebilirler.
  hukuk'ta da yeri vardır ki hiç kimsenin özlük hakları ihlal edilemez.
  eğer şirket iş sözleşmenizde böyle bir durum ile ilgili neler yazıyor onları öğrenmeniz mümkündür.
  ve bunu bir hukuk danışmanına sorabilirsiniz.


  öbür taraftan güvenlik altında kişilerin çalıştıgı makineye izinsiz girmeyi kimse sorgulamıyor.giripte benim makinede bir dosyamı değiştirse ben bunu nasıl ispat edeceğim.makineye adminle baglatmıyorlar.çalıştıgım makineye administrator olarak baglanamıyorum.saatini değiştiremedim geçen gün.
  diye yazmışsınız. active directory ortamında yapılan her türlü girişimler kayıt altına alınır.
  hatta o kayıtlar bilerek silinse dahi kayıt silindiğine dair bir event oluşturur.

  hemen hemen hiç bir IT yöneticisi kullanıcıları administrator ile bağlatmaz. bu doğaldır çünkü sizin bilerek ya da bilmeyerek internetten indireceğiniz bir program tüm sistemin güvenliğini ve çalışabilirliğini tehlike altına atar ve sizin yapmış olduğunuz bir hatadan bilgi işlem sorumluları işten atılabilir. bir de bu açıdan düşünmekte fayda var.
  hem bir son kullanıcı hem de bir IT yöneticisi olarak her iki tarafında haklı ve haksız yanları olduğunu söyleyebilirim.

  unutmayalım ki şirket içinde kullandığımız pc'ler bizim şahsi pc'lerimiz değil şirket'in para kazanması için kullandığımız birer araçtır.

 3. #3

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  Erdem arkadaşım,

  Active directory konusunda hiç bilginiz olmadığı kesin fakat bilgilendirilmemişsiniz de. Burada AD ne işe yarar vs. gibi konular uzun uzadıya anlatmıyacağım ancak bazı konulara açıklık getirmek istiyorum.

  Öncelikle kullanmakta olduğunuz bilgisayar sizin bilgisayarınız diğil bunu aklınızın bir köşesinde bulundurunuz, iş yerindeki kullandığınız bilgisayar şirketin bilgisayarıdır ve sizin admin yetkiniz olmaması da gayet doğaldır.

  Bilgisayarlara program kuramamanız veya kaldıramamanız gayet doğaldır çünkü sonuçta bu sizin kişisel bilgisayarınız olmadığından işyerinizin istediği programlar haricinde bir programı kullanmanız da doğru diğildir ki şunuda belirtmeliyim, kullanıcılara tam izin verildiği takdirde bilgisayarların arızalanmaları %80 artmaktadır. Sistem uzmanlarını sürekli format atmakla uğraştırmak onlara ayıp etmektir diye düşünüyorum, sonuçta doktor da iğne yapmaz.

  Güvenlik konusuna gelmek gerekir ise, evet haklısınız eğer sistemi kuran kişi ister ise sizin dosyalarınızı da değiştirir, adınıza mail de atar fakat bunun engellenmesini sağlamak da yine sistemin iyi kurulmasıyla engellenir. Herkezin hakkı olduğu yere kadar izin alması ve kişisel hakları çiğnenmemesi windows ortamında sadece AD ile sağlanabilir, her sistemin tabikide açığı vardır. Herşey kayıt altına alınır.

  Sistemi kuran ve en yüksek erişime sahip olan kişi yine o şirkette çalışıyor ve personel ile muhattap oluyorsa o şirket kesin ufak bir şirkettir. Ben sistemini kurup bırakırım ve gerekli kişilere gerekli izinleri veririm, en yetkili şifreyi ise şirketin patronuna bırakır çıkarım, kullanıcılar ile hiç muhattap olmam, gerisine karışmam. Ama böyle endişeleriniz var ise bunları gidermenizi tavsiye ederim. Çünkü bu sıkıntı sadece bilgisayar sistemleri için diğil, insan eli ile işleyen sistemlerde de vardır. En yüksek yetkisi olan kişi istediği gibi sizi işten atabilir, hatta kişisel bilgilerinizi ifşa edebilir. Sonuçta bunu engellemek yine insanların elindedir.

  Uzun lafın kısası sizin burada öğrenmek istediğiniz bilgiler hiçde iyiniyetli diğil, cracker lık öğrenmek istiyorsunuz. Tabikide izinleri kırmanın veya başkasının o bilgisayara erişimini engellemenin yolları var ama ne işinize yarıyacak ki, bunu farkettikleri anda bilgisayarınızı hemen eski haline getirirler, bidaha olursa da sizi işten attırırlar. Kimden neyi koruyorsunuz yani ?

  Uzun lafın kısası, siz canınızı hiç sıkmayın, bu tür olayların olması için bu kişilerle aranızda kötü birşeyler olması lazım ve bu kişilerin de kötü niyetli olması lazım. Siz cracker lık işlerini bi yana bırakın kendi işinize bakın bence.

  Kolay gelsin iyi çalışmalar.
   

 4. #4

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  öncelikle cevap veren arkadaşlara teşekür ederim.
  Yazdıkları şeyleri tartışacak yada münakaşa yaratacak durumda değilim ancak bazı şeylere açıklık getirmem gerektiğini düşünüyorum.
  AD lerin neden olması gerektiğini biliyorum.Neler kısıtlanmalı ,mantığı,ölcüsiü nedir anlayabilirim.ama bunların sürekli olarak bir tehdit unsuru olarak anlatılması ve insanlara ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi bir duruma sokmaya itiraz ediyorum.Şirket farklı yerlerde olmak üzere 500 ün üzerinde bir personel bundan daha fazla makinesi olan bir şirket.şirket üst yönetimine efendim makinelerden şunlar yapılır başımız belaya girer,maillerden şunlar yapılır,bakın sabancı bile yasakladı,herkes takip ediyor ve benzeri açıklamalar yapıldıgında doğal olarak sahipler korkarlar,IT sektörüne baktıgımızda da en çok yatırım yappılmaya çalışılan yer güvenlik tarafı olmasına ragmen sonuç-yada faydası en az olan yerdir.Şirkete şu yazılımı lisanslı alalım dediğinizde ne gerek vaar der 500$ vermekten sakınır aman efendim bize saldırırlar bilgilerimiz çalarlar hatta içerideki vatandaş maille muhasebe bilgilerini dışarı gönderdiğinde bir şey yapamayız,spamlarla şunu yaprlar denildiğinde hemen ne gerekiyorsa yapalım derler.

  Merkezi kullanıcı yapısı,merkezi güncelleme,merkezi yönetim bunlara sözde çok güzel olaylar.Makinenin saatinin değiştirilmesine müsade etmemekle güvenlik arasındaki baglantıyı sadece sistem yöneticileri kurabiliyor?,işimizi yaparken yazmış oldugumuz excel makroları güvenlik tehditi oluşturuyor çalıştıramazsın ee o zaman sistem yöneticilerine bunları anlat ne iş yapar bu makro ondan sonra buna izin verisnler,...vb durmları çogaltabiliriz.insanlara diğer çalışanlara güvenmeyerek nereye kadar iş yapılabilir.benim dışımdaki herkes suç işler,bilgi satar,sistemi zaafa uğratır paranoyaları kime kadar uzanacak yarın şirket sahiplerine kadar uzanırsa ne olacak.Madem sistem yöneticileri bu işeri bu kadar iyi biliyorlarsa neden kendileride bu isteme dahil olup elin ayagın baglı iş yapmıyorlar,bunları söyeldiğinizde bizim olayları ve gelişen riskleri görebilmemiz için kısıtlamama olmaması lazım diyorlar.
  Tabiki şunu ayrımak lazım her sistem yöneticisi böyle midir?.Bizdekilerin hepsinin böyle olduğunu biliyorum.Şimdi konyadaki bayideki bir makinede problem oldu buradan nasıl gidecekler baglantı kurmada bir sorun oluştu diyelim.

  Makinem dediğim için arkadaşlar uyarmış sadece alışkanlıktan kullandım.elbetteki şirketin işlerin daha iyi yapılması için bana saglamış oldugu makine .
  sistem yöneticileri makineme baglanıp benim adıma mail attıklarında,dökümanalrımdan birini değiştirdiğinde ben nasıl yapmadığımı ispatlayacagım,binlerce rakamdan oluşan tablonun herhangi bir hücresindeki bir değişikliği nasıl algılayacagım.
  Dediğiniz gibi neden böyle bir şey yapsınlar,neden yapmasınlar,tipimi begenmiyor,konuşmalarım hoşuna gitmedi,siyasi görüşümü begenmediler,aynı kıza takılıyoruz,neden üretmek çok.hele bugünkü türkiyede saygı varmı?,özel bilgi,hayat kaldı mı?,ahlaki değerler ne oldu?erkek arkadaşı ile mesajlaşmak için kontür almayan annesini yine sevgilisine 100 bilmem kaç bıçak darbesi ile öldürten evlatların olduğu ...bir toplumda neden mi istiyorsunuz.Bir takım güçlerin ispiyoncu-ihbarcı aradığı bir toplumda bir mailde yazılan bir sözcüğün birileri tarafından taranıp başka taraflara gönderilmeyeceğini kim garanti eder?.
  Diyeceksiniz her yapılanın AD logları var ,bunları yapan insanlar onlarıda silerler ,silemiyorlarsA FORMAT ATARLAR

  Diğer taraftanda sistem yöneticisi içerden gelen tehditlere karşı sürekli olarak format atar mı? ayıp olmaz mı denilmiş? her şeyi yasaklayarak,her şeyden şüphe duyarak bu günkü gibi interneti bile kısıtlayarak(internet ayrı bir dünya ancak benim sana dediğim pencereden bakacaksın deyip insanalrın yaşamlarını engellemenin) nereye kadar ne gelişimde bulunabiliriz.Hemen denilebilirki çocuklarınızın işte falanca siteye girmesi doğrumu? yanlış olabilir her şeyin doğrusu için bir sürü yol var.

  Konumuza dönersek hepimiz 90 lı yıllarla birlikte birçok şeyi(sistem uzmanlarıda dahil) deneyerek-bozarak-yaparak öğrendik.elbette hatalar yapacagız.insanlara sözleşem imzalatırsın bu makinenin kullanımından doğan bir durum olduğunda,yasalara aykırı bir durm olduğunda sen sorumlusun dersin olup biter.sistem uzmanı dediğin kişilerde sistemi iyi kurgularlar indirilen dosyaları süzüp zararlı olanları temizlersin.

  Yasaklayarak,takip ederek,özeL yazışmları kontrol ederek insanları başka yollara saptırırız.

  Amacım cracker-hacker olmak değil.öyle olsaydı bu tür sitelere gider oralara yazardım.Amacım kendimi,kullandığım makineyi,bilgilerimi ve özelimi korumaka adına ne yapabilirim.Sistem yöneticileri hemen farkederler diyebilirsiniz evet olabilir bir olur iki olur sonra bıkarlar benim gördüğüm bu insanlar oturdukları yerden ahkam kesip iş yapmaya geldiğinde teknik bir kaç güzel sözcükle işi geçiştirmekten ibarettir.Benim gördüklerim kimse yanlış anlamasın.Geçenlere bir sitede okudum.Bir hastanede akşam bekçiler(ilkokul mezunu) internete girmesinler diye kullanmış oldukları makineyi kıstlamışlar sadece bi r uygulamaya giriyorlar onun dışında bir baglantı yok ve bu bekçi tamamen deneme yanılma yolu ile help-yardım menüsünden internete çıkıp aylarca gezinmiş ne zaman farketmişler bir yıl sonra makineyi değiştirip yenisini koymak istediklerinde eski bilgileri yenisine aktarırken cookilerden farkına varmışlar.İşte bzim ülkemizdeki durum...

  Sizden ricam kimsye -sisteme zarar vermek değil kendimi birilerinden korumak,her türlü görüşe saygım var ve görüşümede saygı duyulmasını isterim.

  Siz değerli bilgilere sahip kişilerden yardım ricasında bulunmuştum.
  saygılarmla..
   

 5. #5

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  Uzuuunca yazdığınız düşünceler için de ben teşekkür ederim ama kusura bakmayın ve yanlış anlamayın ki yazdıklarınızn %80'i herzaman duyduğumuz ve artık umursamadığımız cümleler. Özenerek ve düşünerek bu siteyi bulmanıza ve bukadar uzun yazmanıza istinaden ben de size paragraf paragraf cevap vereceğim.

  500'ün üzerinde kullanıcısı olan bir şirketseniz, şirketinizde eminim birden fazla bilgisayar uzmanı ve bunların başında da bir müdür vardır. Yani bu işlerin başında normal kullanıcıların dosyalarıyla ilgilenmiyen sadece sistemin düzgün ve kumilatif ilerlemesini sağlamaya çalışan birkaçkişi ve patronlar vardır. Eğer birileri bunu tehtid unsuru olarak kullanıyor ise inanın ki orada kullanıcıların bir suistimali vardır(yani sizin gibi son kullanıcıların) çünkü inanın ki bilgisayar dünyasında çalışan insanların hiçbirisi ki bu ister sistemci olsun, ister programcı olsun, ister donanımcı olsun son kullanıcıların sinir bozucu ve basit problemleriyle ilgilenmez ve onlarla mümkün olduğunca muhattap olmamaya çalışır, bu işleri ayakçılara yaptırır. Yani eğer birileri sizi tehtid ediyor ise(veya ima ediyor) bu adamlar bilgisayardan anlamayan(ayakçı) ama müdürlere yada patronlara yalakalık yapan pislik tipleridir. Son kullanıcıyla muhattap olan bir "bilgisayarcı" tanımıyorum ben. Şahsen ben kimin kaç excell tablosu var ne yapmış diye kimsenin bilgisayarına girip de bakmaya tenezzül dahi etmem ki bunların kayıtları düzgün kurulmuş bir sistemde herzaman vardır.

  A tabi şunuda belirtmemde fayda var,ben diyelim ki sizin şirketinizde IT olarak çalışıyor olduğumu farzedelim ve sitemde AD olmadığını farzedelim; Ben eğer size takmış isem, size zarar vermek istiyor isem, siz ağzınızla kuş tutsanız, hacker kiralasanız hatta Avrupa birliğinden destek de isteseniz ben sizin bilgisayarınıza girer ve istediğimi yaparım. Yani AD aslında sizin günvenliğiniz tehtid eden durum diğildir, asıl tehdit bu durmlarda bilglisayarların ta kendisidir. Burada uzuuun sosyolojik kuramlarla kronolojik olarak dünya gelişimini örneklerle anlatacak diğilim ama bu yüzyıllarıdır böyle, hukuk sistemimiz çok mu güvenli, ya demokrasi, ya devlet, ya dünya ?!! Uzatmıyalım daha isterseniz.

  Herşeyin merkezileştirilmesinin ne faydaları olduğun aşikardır, fakat bilgisayar saatinin değiştirilmemesinin faydasını tabikide sizin gibi son kullanıcının kurmasını beklemiyoruz ama ben üşenmiyim anlatiyim. O bahsettiğimiz loglar, bilgisayarınızda çalışan programlar kısacası bilgisayarınızdaki hertürlü uygulama nın tamamına yakını bilgisayarınızın saatini kullanır. Yani biri sizin bilgisayarınızda oturum açtı ise sizin kişisel bilgisayarınız bu ziyaretçinin izini kendi saaatinden okuyarak kaydeder, veya programınızda bir kayıt oluşturdunuz tarih olarak bilgisayarınızdaki tarihi atar, ve birsürü veritabanı uygulaması örnekleri verebilirim ama sizin alanınız diğil bunları anlamanız güç. Ama sistem saatinin kısıtlanması gerekli ve ÖNEMLİ bir durumdur.Uzak bir noktada bağlantı kopma ihtimali gibi durumlarda da birsürü çözüm var, oralara ADC sunucular ve yedek bağlantılar kurulabilir vs. Merak etmeyin bunlar sizden önce başkaları tarafından da düşünüldü.

  Yine belirtiyorum ve anlamanızı umuyorum, sistem herşeyin kaydını tutar, ve bu logları silmek için fotmat atamazsınız, ki format atmanın bilgisayarı silgi ile silmek olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsanız. Ayrıca servera "format atar silersiniz logları" kelimesini bir sistemciye (ama tekrar belirtiyorum gerçek bir uzmana, ayak takmına diil) söylerseniz emin olun sizinle dalga geçer, kimse size sunucuya neden format atılamayacağını ve format atarsanız başınıza neler geleceğini ki fotmat atmanın bilgilerin neden silmediğini anlatmakla uğraşmaz. Tamamen bu konudaki bilgisizliğinize ve sinirliliğinize veriyorum ve daha fazla bu paragrafıda uzatmıyorum.

  Bakın size bir hikaye anlatayim, sanırım 2001 yılının kış aylarıydı ve bir müşterimizden imdat çağrısı aldık. Bu müşterimiz bir bankaydı ve kullanıcı sayısını siz tahmin edin... Yaklaşık 22 bölgeden ayrı ayrı internet bağlantısı ile internete bağlı bir işyeriydi. Yani internet bant genişliği inanılmaz genişti ve interneti adsl falan gibi uyduruk şeylerde diğil. Şubeler arası bağlantısı ve internet bağlantısı inanılmaz yavaşlamıştı, hemen analiz etmeye koyulduk ve gerekli izleme programlarımızı kurduk. Birde baktık ki, bant genişliğinin %88.3 si ki bu rakamı hiç unutmuyorum, tamamen internetten indirlen filim, müzik, video ki belirtmeliyim bu videoların yarısından fazlası porno video idi. Eğer kullanıcıların internet kullanımlarını kısıtlamazsanız işgücü ve zaman kaybından başka birşey elde edemezsiniz. Eğer kurcalamak, karıştırmak, bozmak ve düzeltmek istiyorsanız evinizdeki bilgisayarınız emrinize amade, işyerinin test labaratuvarı olduğunu zannetmiyorum. İşyerindeki yaşamınız sizin özel yaşamınız diğildir !! İşyerinin size sağladığı imkanları yanlızca iş için kullanmalısınız, bunun kanunda da yeri var isterseniz açıp İŞ KANUNU'nu okuyabilirsiniz.

  Son paragrafımdan konuya geniş bakmaya davet ediyorum sizi, Bill Gates şirketini kurarken yazılım geliştirme yazılımları üreten bir şirket hayal etmişti ki bunu başardı ama AD dendenn olayın gelişmesi tamamen ihtiyaçtan doğmuştur. Kimse böyle birşeye ihtiyaç duymasaydı böyle bir sistem geliştirilmezdi. Yani siz kafanızı AD konusuna takmışsınız ama konu aslında bu diğil, bilgisayar ortamında hangimiz tam olarak güvendeyiz ki ? Sizin sinirinizi bozan birkaç çapulcu böyle yapıyor diye gerçekte durumun böyle olduğunu zannetmeyiniz. Ad yapısı konusunda tek olduğu için belkide başka örnek bulamıyorsunuz ve kızıyorsunuz, umarım ileride alternaatifler çıkar ama windows ortamında merkezi, hiyerarşik ve geliştirilebilir bir sistem oluşturmanın başka bir yolu yok. Hoşlanmadığınız ve teknik bilgilerinden emin olmadığınız kişiler var ve bunlarında yönetici şifreleri var ve bilgisayarınıza müdahale edebiliyorsalar bunu engellemenin yolunu hack-crack vs artık ne derseniz bu yollardan diğil de gidip müdürünüz veya patronunuz la konuşmaktır.

  Sizde biliyorsunuz ki tüm sistemler ihtiyaçtan doğar, geliştirilir ve yine insanlar tarafından bozulur ve yeniden yapılır.

  Emin olun bizde böyle insanlardan yaka silkiyoruz, bilgisayarda iki şifre çalma işi yapan veya birkaç programı kullanmayı öğrenen çapulcular gelip başımıza sistem uzmanı veya hacker diye çıkıyor, işten attığımız hatta resmen kıçına tekmeyi bastığımız birsürü insan çıktı karşımıza, bunların tamamı da bu işin eğtimini almış insanlardı ama kendilerini yeştirmemiş insanlardı. Ama sizin yapmanız gereken sisteme karşı çıkmaktan ise gidip bu durumu patronlarınız ya da müdürleriniz le konuşmanızdır, onlara durumu anlatın, işin ciddiyetini ve bunun bir çocuk oyuncağı olmadığını anlatmaya çalışın, gerçek bir sistem uzmanı çağırın patronla konuşturun, tabikide sizin şirketinizde çalışan arkadaşları tanımıyorum ama sizi bukadar rahatsız ettiklerini göre ya sizde bir sorun var ya da onlarda bir sorun var diye düşünüyorum ve yazıyorum bu son paragrafı.

  İyi çalışmalar kolay gelsin

   

 6. #6

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  sayın fyndhern;
  temelde anlaştıgımız şeylerden birisi,her şeyin doğru yerli yerinde ve herşeyin kanunla yolunun çizildiği bir sistemde eyvallah.
  AD konusunun gereksizliğini savunmuyorum.sadece sistemin gücünün kullanılarak başka şeyler yapılma ihtimalinden bahsediyorum.elbetteki müdürler var.sizinde yazdıgınız gibi hele şu dönemde kimin neyi ne kadar bildiği ayrı bir konu?
  Hangi patronun yada müdürün birilerin bilgilerine ulaşmayı yada kontrol edilmeyi istemeyeceğini düşünemiyor belki %5 ?
  bant genişliği kullanımı konusunda haklısınız bir önceki mesajdada yazdım bu tür şeylerin sorumluluklarını kişiye baglarsınız ve bandınızıın sadece %5 ini bunlara ayırırsınız veya akşam 7 den sonra açarsınız olur biter.

  Özel veri,özel hayat,iş makinelerinin kullanımı,elde edilen bilgilerin kullanımı konusunda İŞ kanununda bir şey bulamadım(daha önce araştırmıştım buraya yada bu yollara girmeden önce) veri gizliliği bilgi var orada da bir takım amirlerin insiyatifinde.

  Anlaşılan bu konuda yardım alamayacagımız.

  teşekür ederim..


   

 7. #7

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  Zaten bütün sistemler böyle diğilmidir, işin ehli insanalar tarafından yönetilirler ise iyi olur aksi takdirde hastalık olurlar. İş kanununda apaçık yazar
  4857 sayılı iş kanunu şöyle der;
  Bağımlılık unsuru: "İş sözleşmesinin konusu bir insan faaliyeti, daha doğrusu insan emeğidir. Çalışan işçi sözleşmesinin konusu olan işi yaparken, her aşamada işverenin emir ve talimatlarına uymak zorundadır. İşverenin sağladığı araç-gerek ve malzemelerle çalışması gerekir. Bu malzeme alet-edevatlar yapılan iş sözleşmesinde aksi olmadığı takdirde kısa - uzun süreli kendi menfatine kullanamaz(burada örnek vermek istiyorum mesela reprezantlar şirket arabalarını kendi özel işlerine kullanabilir çünkü arabaları her akşam şirkete geri getirmenin fırsat maliyeti getirmeyip kendi özel işlerinde kullanmalarından daha azdır). Bu bağımlılık unsurunun gereğidir."

  Bahsettiğiniz sistem gücü hangi konuda yokki ? Hak, hukuk, demokrasi, insan hakları... Dünyanın neresinde bu sistemler suistimal edilmiyor ki ? Konumuzun bu olduğunu sanmıyorum. Kötü niyetli insanlar elinde tahmin edemiyeceğiniz daha neler yapılabilir aklınız hayaliniz şaşar kimbilir.
   

 8. #8

  Standart Ynt: makineme hiç bir şekilde erişilmesin_AD Hukuksuzlugu

  Arkadaslar Merhaba,

  Bu konunun tartismasinin bundan sonraki kismini lutfen site ve forum uzerinde gerceklestirmeyelim. Kisisel sorulariniz icin direkt bana ya da iletisim@mshowto.org adresinden tum adminlere ulasabilirsiniz.

  Emre AYDIN
  Emre Aydın
  MVP | Office 365 | Since 2006
  MCT | Since 2005
  MCSD | Azure Solutions Architect
  MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
  MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
  MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
  P-Seller
  Intelligent Cloud | EMS
  Web : www.mshowto.org
  Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
  Twitter : https://twitter.com/emreaydn
  Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-14-2012, 05:58 PM
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-04-2008, 07:30 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz