2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Bilgisayarlar Ağda Görünmüyor

 1. #1

  Standart Bilgisayarlar Ağda Görünmüyor

  merhabalar;

  üç subnet'e sahip, tek bir domain olarak çalışan bir active directory yapımız var.Subnetler omurga switch üzerindeki Vlan'lar ile ayrılmış durumda.Yani merkez ve şubeler (subnetler) aynı omurga switch üzerinde.Bu subnet'ler üzerinde network erişimimiz ile ilgili bir problemimiz ve engelimiz yok.Biz merkez subnetine bir adet DC kurduk.Üzerinde sirket.com.tr domaini çalışıyor.Subnetlerdeki yani diğer şubelerdeki kullanıcılar bu merkezdeki DC üzerinden login oluyor.Üç subnetten, ikisindeki kullanıcılar ağ komşularını açtıklarında tüm bilgisayarları görüyorlar, ama bir subnetimizdeki kullanıcılar sadece kendi subnetlerindeki kullanıcıları görüyorlar.Arada hepsini görüyoruz diyorlar, bir süre sonra yine göremiyorlarmış.Biz bu subnetleri yani site'ları aynı domain altında yapılandırdık ama sorun düzelmedi.Normalde problemli olarak gözüken subnettimizde erişim ile ilgili başka bir problem yok gözüküyor.Ayrıca kullanıcıların login işlemlerinde de bir problem yok.

  Tek domain ile çalışan fakat farklı subnetlere sahip active directory yapılarında her subnetteki kullanıcıların tüm network üzerindeki bilgisayarları görmeme sebebi ne olabilir??

  Böyle bir yapı için nelere dikkat etmek gerekir??

   

 2. #2

  Standart Ynt: Bilgisayarlar Ağda Görünmüyor

  Network Neighborhood altında bilgisayar listesi Netbios broadcast (over UDP) yontemiyle oluşturulur. Bu sistemde bir makine Master browser olarak seçilir ve ortamdaki bilgisayarlar paylaşımlarını broadcast ile yayınlar ve bu makinede bir liste oluşur. VLAN'larda varsayılan olarak bu paketleri geçirmezler veya client uzerindeki eksiklerden dolayi (file and print sharing in kurulu olmaması, firewall vs) bu liste genelde tüm bilgisayarları içermez. Açıkcası bu yöntem, yani ağ komşularımdan bilgisayar aramak workgroup kullanmaktan gelen bir alışkanlıktır.
  Gene de o listenin daha düzgün çalışmasını istyorsanız, ortama bir wins kurun. Wins IP'sini dhcp ile dağıtın veya Vlan'lar arası access policy'leri UDP broadcast'leri geçirecek şekilde ayarlayın.
  Ama domain sisteminde bilgisayarın bulunması için DNS'i kullanmanızı öneririm. Ki AD için kurdunuz. Kullanıcıların erişecekleri kaynakları map yapabilirsiniz.. Yani o liste ile cok ugrasmayin..

  Son olarak böyle bir sistemde tek bir DC' ile yetinmeyin mutlaka ikinci bir dc daha kurun. Bunu da farklı bir subnete kurmanızı ve farklı bir site olarak yapılandırmanızı öneririm. Bu hem tek DC üzerindeki yükü azaltıcaktır, hem de dc'nin hizmet verememesi durumunda hizmet kesintiye ugramayacaktır. Ayrıca felaket senaryolarinda (dc'nin tamamen gocmesi gibi) database'in yedegi olakcaktır.

  Hizlica yazdim, umarim yardimci olabilirim. Kolay gelsin

  Boran Düzgün
  www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

Benzer Konular

 1. Bilgisayarlar Network ikonunundan birbirini görmüyor
  By celtic in forum Network / Ağ Sorunları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-10-2013, 01:20 PM
 2. Owa inbox da mail görünmüyor
  By mdogan in forum Exchange Server
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 09-18-2009, 03:05 PM
 3. Wsus ta bilgisayarlar gözükmüyor
  By tanerkece in forum Server2003
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 09-11-2009, 05:14 PM
 4. ağda virüs var
  By ekinonline in forum Server2003
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05-31-2009, 07:49 PM
 5. wan ağda program çalıştırma
  By ekinonline in forum Server2003
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 07-26-2007, 10:11 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz