Arkadaşlar Merhaba,

Exchange 2010 dan 2013 e upgrade yapmak istiyorum fakat aynı zamanda sistemi yeni bir server üzerine taşımışta olmak istiyorum.

Şimdi sanal ortamımızda 1 ader HUBCAS 2 adet ise MBX1 MBX2 serverlar var. MBX1 ve MBX2 failover cluster ayarlanmış kurulumda. Fakat sistem düzenli çalışmadığı için yeni bir yapıya geçme isteğindeyim. Mesela yaşanan caseler olarak mbx lerden aktif olanı devre dışı kaldığında diğeri üzerinden sistem çalışmadı. Ama Failover cluster, DAG yapılarına bakıldığınga sistem saglıklı görünüyor gibi.

Bu konuda sizlerin tecrubelerinden faydalanabilirmiyim.

Mevcut sistemde 2008 R2 üzerinde koşuyor. Bunlarıda yeni 2012 kurup burada exchage kurmak istiyorum. İnternette adım adım upgrade işlemleri yazmış çoğu kişi sagolsunlar fakat genelde tek server üzerinden aktarım gibi görünüyor. CAS veya DAG sistemelerinde nelere dikkat etmak gerekir. OWA adresinde değişiklik olacakmı?
Sertifikalar sorun çıkartırmı. HUBCAS yapımı 2 servera artırmak istesem hangi adımları takip etmeliyim. Clientlar bu işlemlerden ne kadar etkilenir.
Server erişim adresleri olarak bir yapı değiştirmek istemiyorum. Ayrıca sistem de Enterprise Vault ile arşivlerniyor bu mailboxları aktardığımda kullanıcı arşivlerini kolayca aktarabilirmiyim.

Yardımlarınız için teşekkürler
Saygılarımla.