Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: SmartHost POP3

 1. #1

  Standart SmartHost POP3

  Merhaba,

  Bir firmada Exchange server çökmüştü ve biraz uğraşla yenisini kurup ayağa kaldırdık. Firma smarthost kullanıyor ve IGETMAIL diye bir connector kullanıyor.Bununda ayarlarını yaptık ve mail alıp gönderebiliyorlar.

  Sorun şu; içerdeki bazı kişiler Outlook da Exchange ayarı yapılmış, bazıları ise smarthosta POP3 ile bağlılar. Exchange bağlantısı olanlar POP3 den çalışana mail atmak istediklerinde mail gitmiyor. Exchange localde teslimatı yapıyor. Smarthost tarafında görünmüyor.

  Bu sorunun çözülmesi için Exchange bağlantısı yapanların yine aynı domaindeki birine mail göndermek istediğinde smarthost üzerinden göndermesimi gerekiyor ? Bu şekilde ise nerden ayar yapılması gerekir?

  Saygılarımla
   

 2. #2

  Standart

  Yardımcı olabilecek varmı?
   

 3. #3

  Standart

  Merhaba,
  smarthost tanımlı connectorde özelliklerden adres space tabıbdaki cost degerini 10 yapıp dener misiniz?
   

 4. #4

  Standart

  Üstad olmadı.

  aynı domaindeki kullanıcıya localde Exchange ile bağlı outlook ile mail attığımda smarthosta gitmiyor. Bu doğal bir yapı olabilir. Ben sadece route gibi bir şey yazıp localden local domaine atılan maillerinde smarthosta gidebilmesini istiyorum. Eski yapı çöktüğü için eskiden nasıl olduğunu kimse bilmiyor.
   

 5. #5

  Standart

  teknik anlamda beklentinizde yanlışlık var gibi, smart host bir smtp servisine benzeyen bir MTA (mesaj transfer agent) servisidir, görevi kendisine gelen emaili alıcıya göndermektir. Bu anlamda gelen emalin zaten exchange sunucunuza düşmesi normaldir, exchange üzerindeki su maile smarthost uzerinden ulaşmak anlamsız/gereksiz kalıyor.
   

 6. #6

  Standart

  Ali bey dediğiniz doğru biliyorum. Localdeki bir kullanıcı localdeki bir kullanıcıya mail attğinde dışarı çıkmaması gerekiyor. Exchange localde teslimatı yapıyor. Ama firma Exchange patlamadan önce localde Outlooklarında Exchange bağlantısı yapan kişinin yine Outlooklarında smarthostun adresini göstererek POP3 mail ayarı yapan kişi ile mail alışverişi yapabildiğini söylüyor. Çözemedim bu işi. Exchange'e local teslimatı yapma localden gelen maili localdeki bir maile teslimatı smarthost üzerinden yap denilebiliyormu, bunu öğrenmek istiyorum.
   

 7. #7

  Standart

  Merhaba Celtic,
  Exchange sunucun üzerinde kaç tane connector mevcut?
  Pop3 kullanan hiç bir kullanıcı mail atamıyor mu? Şayet hiç biri pop3 üzerinden iletişime geçemiyorsa Excghange sunucunda pop3 desteğini kontrol edermisin?
  Yapıda sadece Hub mı var yoksa Edge de mevcut mu?
  www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

 8. #8

  Standart

  Erkan bey,

  bahsettiğim gibi daha önce çalışan bir exchange sistem disk arızası yüzünden patlıyor ve firma bizden kurulum talep ediyor. Biraz uğraştıkdan sonra kurulumu yaptık ve mail alıp gönderebiliyor, bu konuda sorun yok. Dışarda bir smarthost kullnıyorlarmış ve Igetmail pop3 connector kullanıyorlar.

  Sistemde bir tane Exchange server var ve tüm roller bu server üzerinde. Bir adet Send Connector ve iki adetde kurulumla gelen receive connector var. Send Connector üzerinde smarthost tanımlaması yapıldı. Sorunu örneklemek gerekiyor ise;
  mshowto.local şeklinde domainim var. Bu domaindeki tüm kullanıcılar dışarı mail gönderip pop3 connector ilede alabiliyorlar. Fakat bir tane mail örneğin satis@mshowto.org farklı bir modemden ve local networkden bağımsız olarak dışarı çıkıyor. Bu kullanıcıda Outlookunda smarthosta POP3 üzerinden bağlı. Diğer kullanıclar localde Outlooklarında Exchange ile bağlılar. erkan@mshowto.org kullanıcısı satis@mshowto.org adresine mail attığında Exchange bu maili localde teslim ediyor. Bu mail smarthosta gitmediği için satis@mshowto.org kullanıcısı maili göremiyor. Halbuki localde owa ile mail görülebiliyor.

  mx kayıtlarıda bir tane ve oda smarthostu gösteriyor. Localdeki Exchange'i gösteren ikinci bir mx kaydı yok.
   

 9. #9

  Standart

  Mail alamayan kullanıcı sanırım outlook kullanmakta. Şayet bu kullanıcı outlook üzerinden bağlıysa exchange bağlantısını kurabiliyor mu? Kullanıcı exchange ile bağlantı kuramıyorsa, kullanıcı makinesinden denetim masası, kullanıcı ayarları, posta şeklinde yolu izleyip yeni bir posta profili oluşturmanız gerekecektir.
  www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

 10. #10

  Standart

  Yapı itibari ile outlookdan smarthosta POP3 ile bağlı olan kullanıcının Exchange bağlıntısı yapılamıyor. İki modem var. Bir modem sadece bu ve bir iki kullanıcı için alınmış ve local networke bağlı değiller. direk bu modem üzerinden dışarı çıkıyorlar. Frotigate üzerindende çıkmıyorlar.
   

Benzer Konular

 1. pop3 sorunu
  By ayna98 in forum Exchange Server
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-07-2011, 04:36 PM
 2. Exchange 2010 - iis smtp smarthost
  By vasfiuysal in forum Exchange Server
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-10-2010, 08:21 PM
 3. exchage 2003 smarthost ile bagli mailler forward olmuyor!!!
  By celalkurul in forum Exchange Server
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-06-2009, 06:51 PM
 4. pop3 connector
  By osman106 in forum Exchange Server
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-29-2007, 12:11 PM
 5. exchange den pop3 e
  By paradiqma in forum Exchange Server
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-05-2007, 01:08 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz