resim1.jpg

Merhaba,

Yapmam gereken bir projem var ve bu projede veri tabanına kayıtlı olan üyenin şifresi hashlenmiş bir şekilde görünmesini istiyorum. Elimde kod var ancak nerede kullanacağımı bilmiyorum Bana Resimde kodu nereye yerleştireceğimi söylerseniz sevinirim

KOD :
using System.Web.Security;

bunu referans edecekler
daha sonra hash lemek ıstedıklerı sifreyi Hash(TextBox_Sifre.ToString()) dediklerinde md5 formatinda sifrelemis olacak. Veritabaninda bu md5 li hallerini tutsunlar.

Sifresini unutan kullaniciya random bi sifre uretip bunu gondermeleri gerekecek. Bu random sifreyi de md5 leyip veritabaninda gerekli update fonksiyonunu calistirmayi unutmasinlar.

Ayrica sifremi unuttum diyenden eposta adresi isteyecekler. Once boyle bi eposta sistemde var mi yok mu diye kontrolu yapip yeni sifre olustursunlar.

Kullanci giris ekraninda ise girilen sifreyi md5 leyip veritabanindaki sifreyle esit olup olmadigina bakmalilar. Cunku veritabaninda artik tum sifreler md5 lenmis olarak yer almis olacak …

#region Hash

private string Hash(string MD5)
{

System.Text.UTF8Encoding ue = new System.Text.UTF8Encoding();

byte[] bytes = ue.GetBytes(MD5);

// encrypt bytes

System.Security.Cryptography.MD5CryptoServiceProvi der md5 = new System.Security.Cryptography.MD5CryptoServiceProvi der();

byte[] hashBytes = md5.ComputeHash(bytes);

string hashString = "";

for (int i = 0; i < hashBytes.Length; i++)

{

hashString += Convert.ToString(hashBytes[i], 16).PadLeft(2, '0');

}

return hashString.PadLeft(32, '0');
}

#endregion

Kod bu bir arkadaşım tarafından yollandı Hash(TextBox_Sifre.ToString()) kodu sanırım olayı çözen Fakat nerede kullanacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

İletişim : mecit.yuceturk@gmail.com