2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: dhcp veri tabanı

 1. #1

  Standart dhcp veri tabanı

  merhabalar,

  Windows 2000 Adv Server makina üzerinde yapılanıdırlmış dhcp nin veri tabanını farklı bir servera taşımak istiyorum,taşıyacağım server üzerinde Windows 2003 ent var.

  nasıl yapabilirim ??
   

 2. #2

  Standart Ynt: dhcp veri tabanı

  Merhaba,

  Güzel bir makale olmus,

  DHCP veritabanı, Windows NT Server 4.0, Windows 2000 veya Windows Server 2003 çalıştıran bir bilgisayardan Windows Server 2003 çalıştıran bir bilgisayara nasıl taşınır
  http://support.microsoft.com/kb/325473

  DHCP veritabanını, Windows NT Server 4.0 veya Windows 2000 çalıştıran bir sunucudan verin
  1. Sunucu üzerindeki DHCP Sunucusu hizmetini durdurun: a. Yerel Administrators grubunun üyesi olan bir hesap kullanarak kaynak DHCP sunucusuna oturum açın.
  b. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  c. Komut isteminde net stop dhcpserver yazın ve ENTER tuşuna basın. "Microsoft DHCP Sunucusu durduruluyor. Microsoft DHCP Sunucusu başarıyla durduruldu." iletisini alırsınız.
  d. exit yazın ve ENTER tuşuna basın.

  2. JetPack yardımcı programını kullanılarak DHCP veritabanını sıkıştırın: a. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  b. Komut istemine cd %systemroot%\system32\dhcp yazın ve ENTER' tuşuna basın.
  c. jetpack dhcp.mdb temp.mdb yazın ve ENTER tuşuna basın.
  d. Veri tabanı başarılı bir şekilde sıkıştırıldıktan sonra exit yazın ve ENTER tuşuna basın.

  3. DHCP Verme Alma yardımcı programını (Dhcpexim.exe) kullanarak DHCP veritabanını verin. Bu yardımcı programı Windows 2000 Kaynak Seti Ek 1'den edinebilirsiniz. Dhcpexim.exe programını edinebilmek için ayrıca, aşağıdaki Microsoft Web sitesini de ziyaret edebilirsiniz:
  http://www.microsoft.com/windows2000...dhcpexim-o.asp (http://www.microsoft.com/windows2000...dhcpexim-o.asp)
  Veritabanını vermek için: a. Dhcpexim.exe yardımcı programını yükleyin ve başlatın.
  b. DHCP Verme Alma aracına hoş geldiniz ekranında, Yerel hizmetin yapılandırmasını bir dosyaya ver'i ve sonra Tamam'ı tıklatın.
  c. IDosya adı kutusunda, verilen dosyanın adını yazın ve sonra Kaydet'i tıklatın. Örneğin, dhcpdatabase.txt yazın.
  d. Vermek istediğiniz kapsamı veya kapsamları tıklatın, Verme işleminden önce yerel makine üzerinde seçili kapsamları devre dışı bırak onay kutusunu seçmek için tıklatın ve sonra Ver'i tıklatın.
  e. Tamam'ı tıklatın.

  4. Sunucu üzerindeki DHCP Sunucusu hizmetini devre dışı bırakın. DHCP Sunucusu hizmetinin devre dışı bırakılması, veritabanı aktarıldıktan sonra hizmetin başlatılmasını engeller. DHCP sunucusunu devre dışı bırakmak için: a. Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ın üzerine gidin, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Hizmetler'i çift tıklatın.
  b. Hizmet listesinde, Microsoft DHCP Sunucusu'nu, Başlangıç'ı, Devre Dışı'nı ve sonra Tamam'ı tıklatın.
  c. Hizmet başlatılırsa, Durdur'u ve sonra da hizmetin durdurulmasını onaylamak için Evet'i tıklatın.
  d. Hizmetler iletişim kutusunu kapatmak için Kapat'ı tıklatın.

  Önemli Veritabanını Windows 2000 veya Windows NT 4.0 çalıştıran bir sunucudan Windows Server 2003 çalıştıran bir sunucuya başarılı bir şekilde taşımak için Dhcpexim.exe gereklidir. DHCP'ye yönelik Netsh komutları Windows NT 4.0'da kullanılamaz.

  Not Yalnızca yapılandırma (veritabanı değil) gerekliyse, verme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz Windows 2000 tabanlı sunucuda aşağıdaki komutu (Dhcpexim.exe yerine) kullanın. (Dhcpexim.exe'yi kullanmayın.)
  netsh dhcp dump >C:\dhcp.txt
  ; buradaki C:\dhcp.txt kullanmak istediğiniz verme dosyasının adıdır.

  Not Verme seçeneği, Windows 2000 Server üzerindeki netsh komutunda bulunmamaktadır. netsh dhcp server dump ve netsh dhcp server import komutları uyumlu değildir. netsh DHCP server import > C:\dhcp.txt komutunu kullanarak, netsh dhcp server dump > C:\dhcp.txt komutu tarafından oluşturulan veriyi almaya çalışırsanız, Windows Server 2003 tabanlı bilgisayarda aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
  İstek desteklenmiyor.
  Aşağıdaki komutu kullanarak, verilmiş yapılandırma dosyasını yeni Windows Server 2003 sunucusuna geçirebilirsiniz:
  netsh exec c:\dhcp.txt
  Dhcpexim.exe, Windows Server 2003'te desteklenmez. Bir veritabanı, Dhcpexim.exe kullanılarak Windows 2000 tabanlı bir bilgisayara verilmişse ve bu verileri Windows Server 2003'e almaya çalışıyorsanız, Dhcpexim.exe kapatılır ve aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
  Bir hata oluştu. Dosya biçimi hatalı bir programı yükleme girişiminde bulunuldu.
  Bu davranış ortaya çıkarsa, dhcpexim kullanarak verileri Windows 2000'den verin ve sonra netsh DHCP server import xyz.txt kullanarak verileri Windows Server 2003 ortamına alın.


  Üste

  DHCP verilerini Microsoft Windows Server 2003 çalıştıran bir sunucudan verin
  DHCP veritabanını, Windows Server 2003 çalıştıran bir sunucudan Windows Server 2003 çalıştıran diğer bir sunucuya taşımak için: 1. Yerel Administrators grubunun üyesi olan bir hesap kullanarak kaynak DHCP sunucusuna oturum açın.
  2. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  3. netsh dhcp server export C:\dhcp.txt all yazıp ENTER tuşuna basın.

  Not Verileri vermeniz için yerel yönetici izinlerine sahip olmanız gerekir.


  Üste

  DHCP sunucu hizmetini, Windows Server 2003 çalıştıran bir sunucuya yükleyin
  DHCP Sunucusu hizmetini Windows Server 2003 tabanlı bir bilgisayara yüklemek için: 1. Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Program Ekle veya Kaldır'ı çift tıklatın.
  2. Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır'ı tıklatın.
  3. Windows Bileşen Sihirbazı'nda, Bileşenler kutusundaki Ağ Hizmetleri'ni tıklatın ve sonra Ayrıntılar'ı tıklatın.
  4. Seçili değilse, Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) onay kutusunu seçmek için tıklatın ve ardından Tamam'ı tıklatın.
  5. Windows Bileşen Sihirbazı'nda, seçili bileşenleri yüklemek için İleri'yi tıklatın. Yerleştirmeniz istenirse, Windows Server 2003 CD'sini bilgisayarınızın CD veya DVD sürücüsüne yerleştirin. Kur, DHCP sunucusunun ve aracının dosyalarını bilgisayarınıza kopyalar.
  6. Kur tamamlandığında, Son'u tıklatın.

  Üste

  DHCP veritabanını alın
  Not Yedekleme İşletmenleri grubunun bir üyesi değilseniz "erişim reddedildi" iletisi alabilirsiniz. "Sunucu için DHCP sunucusu sürümü belirlenemedi" hata iletisini alırsanız, DHCP Sunucusu hizmetinin sunucu üzerinde çalıştığından ve oturum açmış olan kullanıcının yerel Administrators grubunun bir üyesi olduğundan emin olun.

  Önemli Windows Server 2003'te bir DHCP veritabanı almak için Dhcpexim.exe'yi kullanmayın. Ayrıca, hedef Windows 2003 sunucusu bir üye sunucuysa ve bu sunucuyu bir etki alanı denetleyicisine yükseltmek istiyorsanız, sunucuyu etki alanı denetleyicisine yükseltmeden önce DHCP veritabanı geçirme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz. DHCP veritabanını Windows 2003 etki alanına yükseltebilirsiniz, ancak yerel yönetici hesabının varlığından dolayı veritabanını bir üye sunucuya geçirmek daha kolay olacaktır.1. Yerel Administrators grubunun açıkça üyesi olan bir kullanıcı olarak oturum açın. Yerel Administrators grubunun bir üyesi olan bir gruptaki kullanıcı hesabı çalışmaz. Yerel Administrators hesabı, etki alanı denetleyicisi için mevcut değilse, bilgisayarınızı Dizin Hizmetleri Geri Yükleme Modu'nda yeniden başlatın ve veritabanını almak için, bu bölümün ilerleyen kısımlarında açıklandığı gibi yönetici hesabını kullanın.
  2. Verilmiş DHCP veritabanı dosyasını, Windows Server 2003 tabanlı bilgisayarın yerel sabit diskine kopyalayın.
  3. DHCP hizmetinin Windows Server 2003 tabanlı bilgisayarda başlatıldığından emin olun.
  4. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Aç kutusuna cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  5. Komut istemindenetsh dhcp server import c:\dhcpdatabase.txt all yazın ve sonra ENTER tuşuna basın; buradaki c:\dhcpdatabase.txt, sunucuya kopyaladığınız veritabanı dosyasının tam yolu ve dosya adıdır.

  Not Bir DHCP veritabanını bir Windows 2000 etki alanı denetleyicisinden, etki alanının Windows Server 2003 üye sunucusuna vermeyi denediğinizde aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
  Hizmet yapılandırılması başlatılırken ve okunurken bir hata oluştu - Erişim Reddedildi
  Not Verileri almak için yerel yönetici izinlerine sahip olmanız gerekir.
  6. Bu sorunu çözmek için, Windows Server 2003 DHCP sunucu bilgisayarını Kurumsal düzeydeki DHCP Admins grubuna ekleyin.
  7. Windows Server 2003 DHCP sunucu bilgisayarını, 4. adımda bahsedilen Kurumsal düzeydeki DHCP Admins grubuna ekledikten sonra "erişim reddedildi" hata iletisi belirirse, veri alma işlemi için kullanılmakta olan kullanıcı hesabının, yerel Administrators grubuna ait olduğundan emin olun. Hesap bu gruba ait değilse, hesabı bu gruba ekleyin veya alma işlemini tamamlamak için yerel yönetici olarak oturum açın.

  NotDHCP IMPORT veya EXPORT komutu, yerel Administrators grubunun açıkça üyesi olmayan kullanıcılar için başarısız olursa, aşağıdaki düzeltmeyi Windows Server 2003 tabanlı bilgisayara uygulamalısınız.


  833167 (http://support.microsoft.com/kb/833167/) Windows Server 2003 için bir Birim Gölge Kopyası Hizmeti (VSS) güncelleştirme paketi kullanıma hazır
  8. Komutun başarılı bir şekilde tamamlandığını bildiren iletiyi aldıktan sonra, komut isteminden çıkın.

  Üste

  DHCP sunucusuna yetki verin
  1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gidin, Yönetimsel Araçlar'ın üzerine gidin ve DHCP'yi tıklatın.

  Not Administrators grubunun üyesi olan bir hesabı kullanarak sunucuda oturum açmış olmanız gerekir. Active Directory etki alanında, Kurumsal Administrators grubunun üyesi olan bir hesabı kullanarak sunucuda oturum açmış olmanız gerekir.
  2. DHCP ek bileşeninin konsol ağacında, yeni DHCP sunucusunu genişletin. Sunucu nesnesinin sağ alt köşesinde kırmızı bir ok mevcutsa sunucuya henüz yetki verilmemiştir.
  3. Sunucu nesnesini sağ tıklatın ve sonra Yetki ver'i tıklatın.
  4. Bir süre sonra tekrar sunucu nesnesini sağ tıklatın ve sonra Yenile'yi tıklatın. Yeşil ok, DHCP sunucusuna yetki verildiğini gösterir.
  Emre Aydın
  MVP | Office 365 | Since 2006
  MCT | Since 2005
  MCSD | Azure Solutions Architect
  MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
  MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
  MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
  P-Seller
  Intelligent Cloud | EMS
  Web : www.mshowto.org
  Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
  Twitter : https://twitter.com/emreaydn
  Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Benzer Konular

 1. En iyi veri kurtarma firması hangidir?
  By emreaydin in forum Genel
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 09-21-2017, 03:12 PM
 2. Sql Veri Tabanı Alan Şifreleme
  By Endless in forum Yazılım Geliştirme
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 12-27-2012, 01:13 AM
 3. edb veri boyut limiti
  By outdoors06 in forum Exchange Server
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-17-2008, 06:23 PM
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-22-2008, 10:51 PM
 5. veri sifreleme
  By osman106 in forum Server2003
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-10-2008, 10:00 AM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz