4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: GPO Türkçe İçerik

  1. #1

    Standart GPO Türkçe İçerik

    Arkadaşlar her ne kadar ihtiyacımı görecek kadar ingilizcem olsada da bazı noktaları kavramakta güçlük çekiyorum. Acaba GPO nun içeriği ile ilgili türkçe herhangi bir döküman var mı. Yani şu ayar şunu yapıyor bu ayar bunu yapıyor gibi. Şimdiden teşekkürler...
     

  2. #2

    Standart Ynt: GPO Türkçe İçerik

    merhabalar
    türkçe doküman olarak türkçe bir Windows XP işletim sistemi yüklü bir pc'de başlat çalıştır daha sonra gpedit.msc yazarak bu group policy'lerin türkçelerine ulaşabilirsin.
    ben takıldığımda orayı kullanıyorum

  3. #3

    Standart Ynt: GPO Türkçe İçerik

    sağol bende öyle düşünmüştüm
     

  4. #4

    Standart Ynt: GPO Türkçe İçerik

    Selamlar,

    Ek olarak Turkcesini bulamamama ragmen asagidaki linkten indirilecek olan referans dosyasi ile policy icinde hangi secenek nerede kolaylikla bulabilirsiniz,

    Group Policy Settings Reference
    http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

    Overview
    This spreadsheet lists Group Policy settings described in Administrative Template (.adm) files and Security Settings that shipped with Windows Server 2003 Service Pack 1. This includes all Administrative Template policy settings supported on the following operating systems: Microsoft Windows Server™ 2003, Windows XP Professional with SP2 or earlier service packs, and Microsoft Windows 2000 with Service Pack 4 or earlier service packs. In addition, this spreadsheet includes the following categories of security policy settings: Account Policies (Password Policy, Account Lockout Policy, and Kerberos Policy), Local Policies (Audit Policy, User Rights Assignment, and Security Options), Event Log, Restricted Groups, System Services, Registry, and File System policy settings. Note: This does not include security settings that exist outside of the Security Settings extension (scecli.dll), such as Wireless Network extension, Public Key Policies, or Software Restriction Policies.

    The spreadsheet includes separate worksheets for each of the .adm files and the security policy settings that shipped in Windows XP SP2 , a consolidated worksheet for easy searching, and an Update History worksheet that lists policy settings that have been added since the Windows Server 2003 operating systems were released. Using column filters, you can easily filter the information in the spreadsheet by operating system, component, or machine/user configuration. You can also search for information by using text or keywords.

    Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Yetkileriniz

  • Konu Açma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz