4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: SBS 2003 Kapanma

 1. #1

  Standart SBS 2003 Kapanma

  Merhaba,

  SBS 2003 Server event id:1014 SBCore ile ilgili olarak Active Directory kurulu olmadığı için sistemin 30 dak. içinde kapanacağına dair mesaj alıyorum. SBS 2003 üzerinde active directory kurulu değil. Uzun bir süre kapanma gibi bir problem oluşturmadı. Bilgisayar sayısı az ve üzerinde SQL server çalıştığı için active directory kurmak istemiyorum. Bir çözüm var mı ?

  Bir başka konuda sistem uzun bir süre kapanmadan çalıştı. Sürekli kapanma problemi ile karşılaşmadım. Server'ın donanım problemi olmasında şüpheleniyorum. Fakat aldığım hata mesajından dolayı emin olmadım. Dolayısı ile bahse konu event id prosedürü nasıl işlemektedir ? Kriter olarak üzerinde domain kurulu olması yeterli mi ? Yoksa clientlerin domain member olmasını mı denetliyor ?

  Saygılar
   

 2. #2

  Standart Ynt: SBS 2003 Kapanma

  bildiğim kadarıyla sbs'de aktif directory kurulu olmak zorundadır.

  daha önce ne kadar kapanmadan çalıştı sistem? ve arada ne değişti?
  Emre Özüdoğru
  ?The future is unknowable but the past should give us hope.? ?Winston Churchill

 3. #3

  Standart Ynt: SBS 2003 Kapanma

  [quote author=FrmaX link=topic=2076.msg7718#msg7718 date=1276724045]
  bildiğim kadarıyla sbs'de aktif directory kurulu olmak zorundadır.

  daha önce ne kadar kapanmadan çalıştı sistem? ve arada ne değişti?
  [/quote]

  Merhaba,

  Active Directory kurulu olmak zorunda olması bana fazla mantıklı gelmiyor. Zaten adı üzerinde. En fazla 75 kullanıcı sınırı olan küçük işletmelerin donanım kapasitesitesi yüksek değil.

  2-3 ay kadar çalıştı. Her hangi bir değişiklik olmadı.

  Kolay gelsin.
   

 4. #4

  Standart Ynt: SBS 2003 Kapanma

  http://support.microsoft.com/?kbid=555087
  makalesine göz atın isterseniz burada active directory kurulu olmalı diyor.

  ayrıca http://en.wikipedia.org/wiki/Windows...usiness_Server burada da yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

  "Windows Small Business Server has the following design restrictions: [4]

  Only one computer in the domain can be running Windows Small Business Server. That is not to say that the domain only supports a single server. The domain supports multiple servers, but only one of them can be of the Small Business Server operating system. The other servers can be any other operating system, such as Windows Server Standard Edition.

  Windows Small Business Server must be the root of the Active Directory forest.

  Windows Small Business Server cannot trust any other domains. It cannot have any child domains.

  Windows Small Business Server is limited to 75 users or devices depending on which type of CAL (SBS 2008 FE edition supports a maximum of 15 CALs).

  All Windows Small Business Server versions up to SBS 2003 are limited to 4 GB of RAM. 2008 requires a minimum of 4GB and supports a maximum of 32GB."  türkçe olmasını isterseniz şu makaleye de göz atabilirsiniz: http://www.cozumpark.com/blogs/small...re-edilir.aspx

  "SBS Server üzerinde pek çok servis barındırması nedeni ile çok kullanıcılı yapılarsa sorunlar çıkarabilir , Microsoft ta bunun farkında olduğu için SBS ortamında kullanılabilecek kullanıcı sayısını 75 ile sınırlamıştır . Bu SBS domain ine tanımlanacak maksimum 75 kullanıcı olabilir demektir. Tabiî ki Microsoft sadece ürün güvenliği için değil aynı zamanda satış stratejisi olarak ta böyle bir sınırlama getirmiştir , bunun gibi diğer sınırlamaları aşağıda görebilirsiniz.

  Sadece 2 fiziksel CPU ile çalışabilir


  Domain kısıtlamaları

  Domain deki root DC sunucu olarak destek verebilir.

  Diğer domainlerle trust kuramaz.

  Domain yapısında child olamaz.

  Exchange 2003 Enterprise, SQL 2000 Enterprise ile çalışmaz.

  Bütün ürünler tek bir sunucu üzerine kurulabilir.

  En fazla 75 CAL ile kullanılabilir

  CAL : Client Access License ( istemci erişim lisansı ) demektir ve SBS Server standart olarak 5 adet CAL ile gelmektedir , buda 5 kullanıcıdan fazla kullanıcı ile SBS server a bağlanamayacağınız manasına gelir .Yine saha tecrübelerimde bunu diğer versiyonlardaki CAL lardan farklı çalıştığını gördüm . Yani siz bir Windows 2003 Server alsanız da bunun için de CAL gerekmektedir , ancak biz CAL ı almasak ta sistem çalışmakta fakat lisansız ürün kullanmış olmaktayız. Maalesef Türkiye de bu tür kullanım miktarı yüksektir. SBS te ise bu durum söz konusu değil yani CAL lisansı olmadan SBS i kullanmanız mümkün değil , tabiî ki bir takım insanlar bazı forumlarda SBS ın açıklarından bahsetmiş , özellikle lisans servisi ile ilgili , ama SBS in lisans servis ile oynamak sistemde ciddi hatalara sebep olmaktadır bunu unutmayınız. SBS CAL larını teker teker almanız mümkün değildir , bunun için ya 5 erli yada 20 li paketler alabilirsiniz.

  SBS Server sadece tek bir donanım üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır , yani üzerindeki Exchange i veya SQL i ayrı bir server a kurma gibi bir imkânımız yoktur. Bu nedenle SBS Server için alacağımız donanım sistem gereksinimlerindeki kadar olmayacaktır , örneğin SBS 2003 için yukarıdaki sistem gereksinimleri belirtilse dahi Exchange servisini yukarıdaki donanımlar ile kurmak mümkün değildir. Örneğin 75 kullanıcınız var ve hepsinin 450 mb mailbox ı olsun , böyle bir ortamda SBS in yukarıda bahsedilen donanımlar ile çalışması çok zordur , ideal SBS Server lar genelde SCSI yapılı , Xeon işlemcilidirler . Hp Ml 150 veya yapının büyüklüğüne göre 350 , IBM X206 veya X226 kullanılabilir . tabiî ki bir sistemci olarak aslında yapınızdaki servislerin hangi yoğunlukta çalışacağına göre donanım seçmeyi biliyor olmanız gerekmektedir.

  SBS Server üzerindeki bir başka kısıtlamada Active Directory yapısındadır . Yukarıda da belirtildiği üzere SBS kurulunca DC olmak ister bu nedenle SBS yapısını başka server lar ile genişletmek mümkün değildir. Ancak SBS buna rağmen rol taşımasına açıktır ve yaptığım bir uygulamayı da sizlere örnek olarak vermek isterim ;

  SBS Server üzerinde AD ve Exchange Server bulunmakta idi ve amacımız yapının büyümesi nedeni ile Exchange ve AD yi ayırmak . Bu amaç ile Windows 2003 Enterprise Edition SBS e ADC olarak kuruldu , ardından yine domain e join olmuş bir 2003 Standart edition üzerine Exchange 2003 ü var olan Storage grup a ekledim , ardından Exchange üzerinden mailbox lar taşındı ve SBS üzerinden Exchange kaldırıldı , daha sonra SBS üzerinden 5 adet FSMO rolleride alında ve bu şekilde SBS bir hafta boyunca çalıştı ve ardından SBS i ortamdan kaldırdık ve bir migration projesi bitmiş oldu. (http://support.microsoft.com/kb/255504/tr )"
  Emre Özüdoğru
  ?The future is unknowable but the past should give us hope.? ?Winston Churchill

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz