Selamlar,

Fiziksel Windows 2008 Stnd üzerinde olan Active Directory - DNS - DHCP servislerini yeni kurduğum Hyper-V üzerinde kurduğum Windows 2008 Stnd bir sanal makinaya taşımak üzere hazırlıklarımı yaptım.

Sanal üzerinde, AD kurulumu yaptım, Global Catalog ve DNS ile birlikte... AD hemen replike oldu ve tüm kullanıcılar, bilgisayarlar sanal üzerinde ki AD'e düştü. DNS'te aynı şekilde bütün kayıtlar geldi.

Her iki sunucuda da DNS üzerinde karşılıklı birbirini DNS Sunucu olarak gösterdim, Zone Transfer alanlarına replike olsunlar diye birbirlerinin IP'lerini ekleyip birkaç gün sistemi bu şekilde sorunsuz çalıştırdım. Eventlarda farkettim ki File Replication Service'in de kurulması gerekiyormuş. Onu da kurdum.

Sonra fizikselde bulunan AD rollerini başarıyla sanal'a taşıdım. Yine bir - iki gün bunlar içinde bekledim. Bir sorun çıkmasın diye.

Bir süre sonra test yapmak için fizikselin ağ kablosunu çektim ve sanaldaki AD ve DNS çalışamaz duruma geldi. Herşeyin yolunda olması gerekirken ! Sanal sunucunun ip'lerini düzelterek, DNS sunucusu olarak kendi lokalini gösterdim. Eskisi gibi servisler durmuyor.

Birinci sorunum şu : Sanal sunucuda DNS zone üzerinde kaldırdığım Zone Transfer ayarları DNS servisini her yeniden başlatmamada tekrar aktif olarak geliyor ve dolayısıyla sistemi kapatıp açtımğımda hatalarla karşılaşıyorum.

Neden yapar bunu ?

Dcdiag ile;

dcdiag /s:SUNUCUADI /test:dns

testi yaptığımda sonunda şu hatayı alıyorum.

İkinci sorunum ise şu : Fiziksel sunucunun ağ kablosunu test amaçlı çektiğimde Sanal sunucunun Eventlarında Active Directory Domian Service ile ilgli 2087 nolu event, DFS Replication'da DFSR ile ilgili 1202 nolu event, DNS Server Servisi ile ilgili 6702 nolu event hatalarını alıyorum. Acaba bunlarda DNS Zone Transfer'inin devam etmesinden ve fiziksel sunucuya ulaşılamamasından mı kaynaklanıyor.

Bu problemlerimi nasıl çözebileceğim konusunda desteklerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler