2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: DNS Kaldıramıyorum

 1. #1

  Standart DNS Kaldıramıyorum

  Merhaba. Daha önceden Additional DC kurmuş ve DNS yi ona göre uyarlamıştım. Daha sonra bu Additional DC çöktü ve bende başka bi amaçla o sunucuyu kullanıyorum. Ana makineden olan ve kayıtlı olan Additional DC yi nasıl kaldırabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...  http://img169.imageshack.us/img169/7339/79604770ge0.jpg


   

 2. #2

  Standart Ynt: DNS Kaldıramıyorum

  Merhaba,

  Eger Additional DC'ye hicbirsekilde erisilemiyorsa adsiedit.msc ile schema yi manuel temizlemeniz gerekiyor. İLgili makale asagikdaki gibidir:

  http://support.microsoft.com/kb/216498

  Windows Server 2003 Service Pack 1 (SP1) – Ntdsutil.exe'nin geliştirilmiş sürümü
  Ntdsutil.exe'nin Windows Server 2003 Service Pack 1'e eklenmiş olan sürümü, meta verileri temizleme işlemini eksiksiz yapmak üzere geliştirilmiştir. SP1'e eklenen Ntdsutil.exe, meta veri temizleme çalıştırıldığında şunları yapar: • NTDSA veya NTDS Setting nesnesini siler.
  • Varolan etki alanı denetleyicilerinin silinmekte olan etki alanı denetleyicisinden çoğaltma yapmak için kullandıkları gelen AD bağlantı nesnelerini kaldırır.
  • Bilgisayar hesabını kaldırır.
  • FRS üye nesnesini kaldırır.
  • FRS abone nesnelerini kaldırır.
  • Kaldırılmakta olan etki alanı denetleyicisi tarafından tutulan esnek tek işlem yöneticisi rollerini (esnek tek yöneticili işlemler veya FSMO olarak da bilinir) yakalamaya çalışır.


  Dikkat Yönetici, herhangi bir sunucunun NTDS Settings nesnesini el ile kaldırmadan önce, indirgemeden sonra çoğaltmanın gerçekleştiğinden de emin olmalıdır. Ntdsutil yardımcı programının yanlış kullanılması, Active Directory işlevlerinin kısmen veya tamamen kaybedilmesine neden olabilir.
  Üste

  Yordam 1: Yalnızca Windows Server 2003 SP1
  1. Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin ve Komut İstemi'ni tıklatın.
  2. Komut isteminde, ntdsutil yazın ve ENTER tuşuna basın.
  3. Metadata cleanup yazın ve ENTER tuşuna basın. Yönetici, sunulan seçeneklere bağlı olarak kaldırma işlemini gerçekleştirebilir; ancak kaldırma gerçekleştirilmeden önce ek yapılandırma parametreleri belirtilmelidir.
  4. Connections yazın ve ENTER tuşuna basın. Bu menü, değişikliklerin gerçekleştiği sunucuya bağlanmak için kullanılır. Oturum açmış olan geçerli kullanıcının yönetici izinleri yoksa, bağlantı kurulmadan önce kullanılacak farklı kimlik bilgileri belirtilebilir. Bunu yapmak için, set creds EtkiAlanıAdıKullanıcıAdıParola yazın ve ENTER tuşuna basın. Boş bir parola için, parola parametresi olarak null (boş) yazın.
  5. Connect to server sunucuadı yazın ve ENTER tuşuna basın. Bağlantının başarıyla kurulduğu onaylanmalıdır. Bir hata oluşursa, bağlantıda kullanılan etki alanı denetleyicisinin kullanılabilir olduğunu ve sağladığınız kimlik bilgilerinin sunucuda yönetim izinlerinin olduğunu doğrulayın.

  Not Silmek istediğiniz sunucuya bağlanmaya çalışırsanız, 15. adımda başvurulan sunucuyu silmeye çalıştığınızda aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
  Error 2094. The DSA Object cannot be deleted 0x2094 (Hata 2094. DSA Nesnesi silinemiyor 0x2094)
  6. Quit yazın ve ENTER tuşuna basın. Metadata Cleanup (Meta Verileri Temizleme) menüsü görüntülenir.
  7. Select operation target yazın ve ENTER tuşuna basın.
  8. List domains yazın ve ENTER tuşuna basın. Ormandaki etki alanları, her biri bir sayıyla ilişkilendirilmiş olarak listelenir.
  9. Select domain sayı yazın ve ENTER tuşuna basın; burada sayı kaldırmakta olduğunuz sunucunun üyesi olduğu etki alanıyla ilişkilendirilmiş sayıdır. Seçtiğiniz etki alanı, kaldırılmakta olan sunucunun o etki alanındaki son etki alanı denetleyicisi olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
  10. List sites yazın ve ENTER tuşuna basın. Her biri bir sayıyla ilişkilendirilmiş olarak siteler listelenir.
  11. Select site sayı yazın ve ENTER tuşuna basın; burada sayı kaldırmakta olduğunuz sunucunun üyesi olduğu siteyle ilişkilendirilmiş sayıdır. Seçtiğiniz site ve etki alanı listelenerek onaylanmalıdır.
  12. List servers in site yazın ve ENTER tuşuna basın. Sitedeki sunucular, her biri bir sayıyla ilişkilendirilmiş olarak listelenir.
  13. Select server sayı yazın; burada sayı, kaldırmak istediğiniz sunucuyla ilişkilendirilmiş sayıdır. Seçilen sunucuyu, sunucunun Etki Alanı Ad Sistemi (DNS) ana bilgisayar adını ve sunucunun kaldırmak istediğiniz bilgisayar hesabının konumunu listeleyen bir onaylama alırsınız.
  14. Quit yazın ve ENTER tuşuna basın. Metadata Cleanup (Meta Verileri Temizleme) menüsü görüntülenir.
  15. Remove selected server yazın ve ENTER tuşuna basın. Kaldırma işleminin başarıyla tamamlandığı onaylanmalıdır. Aşağıdaki hata iletisini alırsanız, NTDS Settings nesnesi, başka bir yöneticinin NTDS Settings nesnesini kaldırması veya DCPROMO yardımcı programını çalıştırdıktan sonra nesneyi başarıyla kaldırma işlemini çoğaltması nedeniyle Active Directory'den zaten kaldırılmış olabilir.
  Error 8419 (0x20E3) (Hata 8419 (0x20E3))
  The DSA object could not be found (DSA nesnesi bulunamadı)


  Not Kaldırılacak etki alanı denetleyicisine bağlanmaya çalışırken de bu hatayı alabilirsiniz. Ntdsutil yardımcı programı, "metadata cleanup" komutuyla kaldırılacak etki alanı denetleyicisinden farklı bir denetleyiciye bağlanmalıdır.
  16. quit yazıp ENTER tuşuna basarak Ntdsutil yardımcı programından çıkın. Bağlantının başarıyla kesildiği onaylanmalıdır.
  17. DNS'deki orman bölgesinin _msdcs.kök etki alanındaki cname kaydını kaldırın. Etki alanı denetleyicisinin yeniden yükleneceği ve yükseltileceği varsayılarak, DNS'de yeni bir GUID ve eşleşen bir cname kaydıyla yeni bir NTDS Settings nesnesi oluşturulur. Varolan etki alanı denetleyicilerinin eski cname kaydını kullanması istenmez.

  En iyi yöntem olarak, ana bilgisayar adını ve diğer DNS kayıtlarını silmelisiniz. Çevrimdışı sunucuya atanmış olan Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) adresinde kalan kira süresi aşılırsa, soruna neden olan etki alanı denetleyicisinin IP adresini başka bir istemci edinebilir.
  18. DNS konsolunda, DNS MMC'yi kullanarak DNS'deki A kaydını silin. A kaydı, Ana Bilgisayar kaydı olarak da bilinir. A kaydını silmek için, kaydı sağ tıklatın ve Delete'i (Sil) tıklatın. _msdcs kapsayıcısındaki cname kaydını da silin. Bunu yapmak için, _msdcs kapsayıcısını genişletin, cname'i sağ tıklatın ve Sil'i tıklatın.

  Önemli Bu bir DNS sunucusuysa, Ad Sunucuları sekmesi altında bu etki alanı denetleyicisinin başvurusunu kaldırın. Bunu yapmak için, DNS konsolunda, Forward Lookup Zones (İleriye Doğru Arama Bölgeleri) altındaki etki alanı adını tıklatın ve ardından bu sunucuyu Name Servers (Ad Sunucuları) sekmesinden kaldırın.

  Not Geriye doğru arama bölgeleriniz varsa, sunucuyu bu bölgelerden de kaldırın.
  19. Silinen bilgisayar bir alt etki alanındaki son etki alanı denetleyicisiyse ve bu alt etki alanı da silinmişse, alt etki alanının trustDomain nesnesini silmek için ADSIEdit'i kullanın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: a. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, adsiedit.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  b. Domain NC (Etki Alanı NC) kapsayıcısını genişletin.
  c. DC=Etki Alanınız, DC=COM, PRI, LOCAL, NET öğesini genişletin.
  d. CN=System öğesini genişletin.
  e. Trust Domain (Güven Etki Alanı) nesnesini sağ tıklatın ve Delete'i (Sil) tıklatın.

  20. Active Directory Siteleri ve Hizmetleri'ni kullanarak etki alanı denetleyicisini kaldırın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: a. Active Directory Siteleri ve Hizmetleri'ni başlatın.
  b. Siteler'i genişletin.
  c. Sunucunun sitesini genişletin. Varsayılan site olarak Varsayılan-İlk-Site-Adı kullanılır.
  d. Sunucu'yu genişletin.
  e. Etki alanı denetleyicisini sağ tıklatın ve Sil'i tıklatın.

  Emre AYDIN
  Emre Aydın
  MVP | Office 365 | Since 2006
  MCT | Since 2005
  MCSD | Azure Solutions Architect
  MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
  MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
  MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
  P-Seller
  Intelligent Cloud | EMS
  Web : www.mshowto.org
  Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
  Twitter : https://twitter.com/emreaydn
  Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Benzer Konular

 1. server-2012 R2 bilgisayardan kaldıramıyorum
  By FatihAka in forum Server2012
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-21-2014, 05:49 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz