2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Windows XP Faydalı Bilgiler

 1. #1

  Standart Windows XP Faydalı Bilgiler  Control Panel ( Kontrol Paneli Denetim Masası ) Sistemle ilgili çeşitli ayarlar bu bölümden yapılır
  Bunlardan Bazıları : Add Remove Programs ( Program Ekle Kaldır ) Program eklerken veya sistemden silerken kullanılır . Bir programı yüklerken setup.exe dosyasını calıştırmanız da yeterlidir .


  Add Hardware : Sisteme yeni bir donanım eklediğinizde eğer işletim sistemi otomatik olarak tanımadıysa aygıt yuklemesi buradan yapılır .

  Accessibility Options : Görme veya işitme problemleri olanlar için çeşitli seçenekler yeralır .

  Administrative Tools : Yönetici gereçleri Yönetimsel Araçlar : yani sistemi kuran kişinin sistemle ilgili gelişmiş ayarlarını yaptığı bölüm . Örnek local policyler atanması

  Display : Görüntü : Ekran ayarlarını buradan yapabileceğimiz gibi , masaüstünde iken mouse u sag tıklayın , “properties” e girin Aynı pencereyi göreceksiniz .

  Folder Options : ( Klasör Seçenekleri ) Sistemin tüm fontlarının yer aldığı klasör , Özellikle Grafik işiyle uğraşanlar sistemin kuruluşuda gelen hazır fontlar dısında font kullanacağı için bu klasörü ziyaret edebiliriz . Ben genelde gizli dosya ve klasorleri goster basit dosya paylasımını kullan tiklerini atmak veya kaldırmak icin ziyaret ederim


  Folder options kısmına My Documents : Belgelerim Tools : Folder Options seklindede ulasabiliriz .


  Internet Options : internet seçenekleri : internetle ilgili güvenlik , gizlilik , bağlantı gibi ayarlar yapılır Bu pencereyi açmak için : Internet Explorerda Menu > Tools > Internet Options tıklamanızda yeterlidir .


  Keyboard : Klavye ayarları yapılır .

  Mail : Kullancagınız E-posta hesaplarınızı buradan tanımlıyorsunuz .

  Network Connections : ( Ağ Bağlantısı ) Networkle ilgili bağlantılar yapılır . Örneğin Bilgisayarın ip adresi verilir veya otomatik alması sağlanır .


  Power Options : ( Güç Seçenekleri ) Güç ayarlarının yapıldığı yer örnek power dugmesine basıldıgında pc nasıl bir işlem yapsın veya kac dakika sonra standby moduna geçsin .


  Printers and Faxes : ( Yazıcı ve Fakslar ) Yazıcı ve faksların yüklendiği yer . Aynı zamanda Start > Settings > Printer and Faxes kısmından ulasabilirsiniz .

  Regional and Language Options : ( Bölge ve dil seçenekleri ) Bölgesel ve dil ile ilgili ayarlar yapılır . Hatırlayınız Windows Xp Veya 2003 veya farklı surumler kurarken yaptığımız ayar .


  Scheduled Task : ( Zamanlanmış işler ) Otomatik olarak ve düzenli olarak çalıştırmak istediğiniz iş veya program ayarlarını buradan yapıyoruz .


  System : Sistemle ilgili ayarlar yapılır . Ayrıca sistem özellikleri bilgisayar ismi baslangıc ve kurtarma gibi bilgilerede buradan ulasabiliriz . Bu pencereye aynı zamanda Masaüstündeki My Computer > sag tık > Properties > tıkladıgınızdada ulasabilirsiniz .


  Taskbar and Start Menu : ( Başlangıç ve görev çubugu menüsü ) Başlangıç ayarları ve masaüstü ile ilgili bazı ayarlar yapılır . Bu pencereye aynı zamanda Masaüstünde ekranın altındaki şerit sağ tık > Properties > den de ulaşabilirsiniz .


  User Accounts : ( Kullanıcı Hesapları ) kullanıcı hesaplarını gorebilir bazı ayarları yapabilirsiniz örnek password resetleme grup üyelik işlemleri şifre hatırlatma disketi olusturulması gibi gibi .


  Özet : Control Paneldeki bir çok yere farklı yerlerdend ulaşabilirsiniz

  Computer Management : ( Bilgisayar yönetimi ) Bilgisayarın yönetiminin yapıldığı ve gelişmiş ayarların yer alduğı yerdir .

  My Computer > sag tık > Manage > Computer Management veya > Start > run > compmgmt.msc


  Event Viewer : ( Olay Görüntüleyici ) Sistemdeki çeşitli kayıtlar burada tutulur Mesela Sistem logon , programlar veya sistem servisleri ile ilgili hatalar uyarılar bilgiler tutulur .

  Shared Folders : ( Paylaşılmış Klasörler ) Shares , Bilgiayardaki paylaşımdaki klasör disk veya kaynakları gösterir .


  Local Users and Groups : ( yerel kullanıcı ve gruplar ) Lokaldeki kullanıcı ve grupları ekleyebilir , çıkartabilir ve bilgilerini öğrenebilirsiniz

  Start > run > lusrmgr.msc erişebilirsiniz


  Performance Logs and Alerts ( Performans ve uyarılar ) Performansla ilgili logların ve uyarılarn tutulması için buradan ayar yapılır .

  Start > run > perfmon.msc erişebilirsiniz  Device Manager : ( Aygıt Yöneticisi ) Sistem donanım bilgilerini görebilir , aygıtlarla ilgili hatalu yuklemeler varsa buradan öğrenebilirsiniz . donanım ( Driver ) sürücülerini buradan yukleyebilirsiniz . veya silebilir enable aktif veya disable pasif devre dışı bırakabilirsiniz

  Start > run > devmgmt.msc erişebilirsiniz .


  Storage ( Depolama ) Verilerin depolandığı aygıtların bilgisi yer alır . Removable Storage : Sisteme takığ çıkarabildiğimiz aygıt bilgisi burada yer alır .


  Disk Defragment ( Disk birleştirme ) Diski düzenler . disk performansı artar


  Disk Management : ( Disk Yönetimi ) Diski partitiona ayırmak , formatlamak veya çevrim yapmak ( basic disk ten dynamic disk e ) volume olusturmak ( simple , spanned striped , mirrored , raid5 volume ) vb vb gibi diskle ilgili işler buradan yapılır .
  Start > run > diskmgmt.msc


  Services and Applications : ( hizmetler ve uygulamalar ) Sistemin çalışmasını sağlayan servisleri buradan çalıştırıp durdurabilirsiniz .

  Örneğin bilgisayarınızda yer alan MSN Messenger chat programı messenger servisi tarafından çalıştırılır . Siz eğer bu servisi durdurursanız . bilgisayarınızda artık MSN kullanılamayabilir .

  Aynı sekilde şirket ici haberleşmede bazen it personelleri tarafından kullanılan bir arac olan net send komut larla mesajlaşma hizmetide bu servis tarafından calısmaktadır


  Driver : ( Sürücü ) My Computer > sag tık Properties > Hardware > Device Manager Aygıt ve işletim sisteminin tanışması için gerekli olan yazılımlardır . Her aygıtın kendi yazılımı genelde aygıt ile beraber cd de gelir

  Driver Rollback : Örneğin ekran kartı aldık 6 ay sonra ekran kartı uretici firmasının web sitesini ziyaret ettiğimizde güncel sürücünün çıkmış oldugunu görüyoruz . Bu dosyayı bilgisayarımıza indirerek güncel olan sürücüyü sisteme yükleriz . Ancak yüklediğimiz sürücü bir aksilik eseri sistemin yavaşlamasına sebep oldu bu durumda Driver Rollback seçeneği ile ekran kartımızın eski sürücüsünü tekrar geri getirebiliriz . Bu özellik Windows XP ile beraber gelmiştir .

  Driver Uninstall : Sürücü bilgilerini bilgisayardan tamamen kaldırır .

  Ayrıca aygıt kullanımını Enable ( Aktif ) veya Disable ( Pasif Devre Dışı ) hale getirebiliriz Disable konumu sistem aygıtın sistem tarafından tanınmasını engeller . Sistem aygıtı görmediği için o aygıt için kaynak harcamaz .  Hardware Profile : Farklı kullanıcı profili oluşturmak içindir .

  Özellikle laptop kullanıcıları pilin uzun süreli dayanmasını isteyebilirler . Bazı aygıtlar bilgisayar çalıştıgında , kullanılmıyor olsalar dahi güç harcarlar . Buda pilin ömrünü kısaltır . Pil kullanım süresini az da olsa uzatabilmek için “Hardware Profile “ kullanarak yeni profil yaratır ve kullanılmayacak aygıtları Disable ( pasif devre dışı ) getiririz . Bilgisayar ilk başlatıldığı zaman bilgisayarı hangi profilden açmak istersek o profili seçeriz .

  My Computer < sag tık > Properties > Hardware > Hardware Profiles > copy diyerek bir isim veririz ve pc miz acılırken bu profili secerek onunla sisteme login oluruz sonra aygıt yöneticisinden hangi donanımları disable yapmak istiyorsak yaparız
  User Group : ( kullanıcı gruplar ) Bilgisayarı kullanacak kişileri buradan tanımlarız .

  My Computer > sag tık > Manage > Local users and groups > Users > new user yeni kullanıcı eklenir şifre verilir veya şifre değiştirilebilir veya grup üyelik işlemleri yapılabilir .
  Task Manager : ( Görev Yöneticisi ) Control + Alt + Delete 3 tuşa birlikte bastığımızda “Task Manager” penceresi açılır .

  Application ( uygulama ) Sistemde çalışır durumda olan programların durumunu liste halinde gösterir . Sistem kilitlendiğinde veya tıkandıgında diyelim bir programı normal bir şekilde kapatamıyorsak Programı seçerek End Task” tıklatarak görevi sonlandırırız .


  Processes : ( işlemler ) Sistemin çalışması için gerekli olan ve alt tarafta çalışan programları gösterir bu bölümdeki sistem dosyalarını sonlandırdığımızda sistem sorunlu bir şekilde kapanabilir .


  Performance : Sistemin o anki kaynak bilgilerini gösterir . Örneğin işlemci yüzdesi veya bellek bilgilerini buradan takip edebilirsiniz


  Networking : Bilgisayarın network bağlantı bilgilerini istatistiksel bir şekilde gosterir

  Users : Bilgisayarda o anda çalışan veya uzaktan bağlanmış kullanıcıları gösterir baglantıyı kesme veya kullanıcıya mesaj gönderme imkanı sağlar

  Örnek olarak remote desktop baglantılarında bu alanda aktif olarak baglı 2 kullanıcı listelenir  Özgür ŞENERDOĞAN
  www.mshowto.org ,Server 2000-2003-2008, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site

 2. #2

  Standart Ynt: Windows XP Faydalı Bilgiler

  [quote author=ozgursen link=topic=490.msg1702#msg1702 date=1185966977]

  User Accounts : ( Kullanıcı Hesapları ) kullanıcı hesaplarını gorebilir bazı ayarları yapabilirsiniz örnek password resetleme grup üyelik işlemleri şifre hatırlatma disketi olusturulması gibi gibi .

  Özgür ŞENERDOĞAN
  [/quote]

  Merhaba Özgür Bey,

  Kullanıcı hesapları ayarı ile ilgili bir ilave Başlat-Çalıştır-control userpasswords2

  Saygılar
   

Benzer Konular

 1. Linux Tarihi ve Linux Hakkinda bilgiler
  By tarikyildiz in forum Linux
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-27-2012, 05:03 PM
 2. FAYDALI YÜZLERCE SİTELER 12
  By ozgursen in forum Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2006, 08:21 PM
 3. FAYDALI YÜZLERCE SİTELER 11
  By ozgursen in forum Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2006, 08:19 PM
 4. FAYDALI YÜZLERCE SİTELER 10
  By ozgursen in forum Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2006, 08:18 PM
 5. FAYDALI YÜZLERCE SİTELER 9
  By ozgursen in forum Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-28-2006, 08:17 PM

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz