Bir İngiliz firmasının dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği ilginç bir güvenlik yazılımından bahsedeceğim. DataZap, dizüstü hırsızlığı durumunda gizli bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için düşünülmüş bir yazılım.

DataZap, dizüstü açılırken veya logon işleminden hemen sonra kullanıcıya şüphe uyandırmayan bir pencere açarak bir soru soruyor. Bu sorunun soruluş biçimini siz seçebiliyorsunuz. Örneğin, bir proje için mevcut güncellemeleri indirmek üzere sizden bir anahtar girmenizi istiyor. Mutlaka şifre benzeri bir bilgi isteniyor ve şifre girilmeden ya da "Cancel" butonuna basılmadan masaüstüne çıkılamıyor. Kullanıcı "Cancel" butonunu kullanarak bu pencereyi kapatırsa (ki, çalıntı bir dizüstünü ilk açan kişinin yapacağı normal şey budur) ya da şifreyi yanlış girerse (belirli bir deneme sayısından sonra) program önceden belirlenmiş klasörleri ve dosyaları usul usul ve hızlı biçimde siliyor. Silme işleminin etkinliğini siz belirliyorsunuz. Silme işlemi tamamlandığında program kendini de kaldırıyor ve işlem sona eriyor. Gizli bilgiler artık kurtarılamayacak şekilde kazınmış oluyor.

Bir de panik butonu var. Tepside duran ikona tıklarsanız silme işlemi derhal başlıyor ve işlem aynı şekilde sona eriyor.

"Alet gittikten dosyalar silinmiş, silinmemiş ne fark eder?" diyorsanız, bu yazılım size hitap etmiyor demektir. DataZap bilgilerin gizliliği donanımının bedelinden daha değerli olanlar için düşünülmüş.

www.datazap.co.uk