Merhaba arkadaşlar, bir önceki makalemizde VMware vCenter Server yenilikleri ile gelen yeniliklerden bahsetmiştik, vShpere 5.5 ile gelen yenilikleri 5 ana başlık altında topladığımız için bu makalemizdevSphere Storage Yenilikleri‘nden bahsedeceğiz.


 • vSphere 5.5 Virtual Machine yenilikleri
 • vSphere 5.5 Esxi Hypervisor yenilikleri
 • vSphere 5.5 vCenter Server yenilikleri
 • vSphere 5.5 Storage yenilikleri
 • vSphere 5.5 Network yenilikleri


vSphere Storage Yenilikleri:

62TB VMDK Desteği:
vSphere 5.1′de 2 TB – 512 Byte olan Disk boyutu (Vmdk) vSphere 5.5 ile birlikte 62 TB’a çıkarıldı. Raw Device Mapping limiti de aynı şekilde 2TB – 512 byte’dan 62TB’a yükseldi. Snapshot alırken oluşan delta disk boyutu da aynı orantıyı desteklemekte.


Resim-1

Microsoft Cluster Service (MSCS):
vSphere 5.5 öncesi sürümlerde Shared Storage sadece Fibre Channel (FC) ile Microsoft Cluster Service ortamı tarafından destekleniyordu. vSphere 5.5 ile birlikte FCoE ve ISCSI desteği geldi.

vSphere 5.5 Microsoft Cluster Service (MSCS) ile ilgili aşağıdaki özellikleri desteklemektedir:


 • Microsoft Windows 2012 desteği
 • Shared storage Round-Robin Path Policy desteği
 • Shared Storage ISCSI desteği
 • Shared Storage FCoE desteği


16 GB E2E Desteği:

vSphere 5.5 ile uçtan uca 16 GB desteği geldi. Daha önce de bu vardı diyeceksiniz ancak şöyle bir fark mevcuttu. vSphere 5.0 16 GB FC HBA destekliyordu, fakat bu HBA’ları 8GB olarak kullanıyorduk. vShpere 5.1 ile 16 GB desteği geldi fakat burada da uçtan uca bir destek söz konusu değildi. vSphere 5.1′de Host ile switch arasındaki bağlantı 16 GB çalışırken Switch ile Storage arası 8 GB çalışmaktaydı.

vSphere Flash Read Cache:

Önceki vSphere versiyonlarında Host Swap Cache olarak bilinen özellik vSphere 5.5 ile birlikte vSphere Flash Read Cache olarak karşımıza çıkıyor. vSphere Flash Read Cache uygulamalar ve işletim modifikasyonu olmadan, sanal makinelerin performansını artıran yazma önbelleği modu sağlar. Host üzerinde bulunan local disklerinizi bu özellik sayesinde cache olarak kullanabilirsiniz. vSphere Flash Read Cache HA ve DRS ile entegre çalışmakta, Vmware API’ler kullanılarak Esxi Hypervisor katmanına gömülmüş durumda.


Resim-2

vSphere Flash Read Cache Tipleri;


 • VMDK Cache
 • Hypervisor Cache


vSphere Flash Read Cache’nin bize artısı ne olabilir?

Sanal Makine de performans sorunu yaşıyorsanız ( Üzerinde çalışan uygulamaya gelen isteklerle ilgili ) işte tam da bu noktada vSphere Flash Read Cache devreye girerek gelen istekleri karşılar ve performansı iyileştirir.

VAAI UNMAP:
# esxcli storage vmfs unmap

Önceki versiyonlarda kullanılan vmkfstools -y komutunun yerine vSphere 5.5 ile birlikte daha fonksiyonel olan # esxcli storage vmfs unmap komut parametresini kullanmaya başlayacağız.

VMFS Heap Size:
Esxi 5 öncesi versiyonlarda 30 TB datanın üzerindeki dosyalara erişim sağlanmaya çalışıldığında VMSF’de sorunlarla karşılaşıyorduk. ESXi 5.0p5 ve 5.1U1′de Heap size boyutu arttırılarak bu sorun ortadan kaldırıldı, ancak vSphere 5.5 ile Heap Size değeri anlamını biraz yitirmekte (vSphere 5.5 yapısında 256 Mb’lik Heap Size ile 64 TB’lik VMFS boyutuna erişim sağlanabiliyor)

PDL Auto Remove:
Host’un donanımsal veya cihazların hatalı olarak kaldırılmasından kaynaklanan problemlerde PDL ortaya çıkmakta. Durum böyle olunca cihaz kaldırıldığı veya bir daha eklenmeyeceği için PDL Auto Remove özelliği sayesinde sistemden temizlenir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org