Merhabalar,

Öncelikle foruma yeni üye oldugum icin hosbuldum :-)
Hemen aklimi kurcalayan bir konuyla baslayayim izin verirseniz:

Bir Is Zekasi cözümünde Data Martlar'in OLAP-Modellerinden olustugunu biliyoruz. Örnegin Star-Schema'yi ele alalim;
Bir Star-Schema, bir Fact-Tablosu ve bir veya daha cok Dimension-Tablolarindan olusuyor. Benim sorum şu:
Fact-Tablosu, her bir Dimension-Tablosunun Primary Key'i yaninda, analiz icin gerekli measure'lari da iceriyor, öyle degil mi?
Soruyu bu sekilde "öyle degil mi?" diye sormamin nedeni su: Gecen gün şefim, measure'larin Data Mart'larda ki Fact-Tablolarinda degil, OLAP-Cube'larinda ki Fact Tablolarinda saklandigini söyledi. Üstelik bu measure'larin, -benim bildigimin aksine- ETL süreci icinde degil de, MSAS tarafindan hesaplandigini da ekledi. Is böyle olunca da benim aklim iyiden iyiye karisti. Simdi:

1. Measure=Fact dogru bir denklem degil mi?
  2. Measure'lar Data Mart'larda ki Fact-Tablolarinda mi yoksa Cube'da ki Fact-Tablolarinda mi tutuluyor?
  3. Measure'lar ETL sirasinda mi hesaplaniyor, yoksa Analysis Services tarafindan otomatik olarak mi hesaplaniyor?

Internette ve kitaplarda bir sürü sey buldum ama, hic biri direk olarak bu sorulara yanit vermiyor. Pardon, birinci soru haric. Arastirmalarima göre measure = fact. Peki o halde sefim sacmaliyor mu?

Yardimci olursaniz cok sevinirim.
Selamlar
il@y