2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Nap Wired 802.1x

 1. #1

  Standart Nap Wired 802.1x

  Merhaba 50 kullanıcılı domain ortamında Radius Client olarak Hp 1910-48g switchle
  802.1x olarak yapılandırsam ne artısı olur acaba
  Her oturum açışında domaine login olmadan once bana bir şifre daha soracakmı acaba
   

 2. #2

  Standart

  Merhaba Exortis,
  Kısaca şöyle şöyle özetlenebilir;

  802.1x Nedir?

  IEEE 802.1X standardı; noktadan noktaya bağlantılara sahip LAN portuna takılmış cihazların kimlik doğrulama ve yetkilendirilmesine olanak sağlayan port tabanlı ağ erişim denetimidir. Ağda port tabanlı kullanıcı doğrulayabilmek, herhangi bir kullanıcıya ya da gruba ‘ağa erişim politikaları’ uygulamaya imkan tanır. Kimlik doğrulama ve yetkilendirme başarısızsa o port erişime kapatılır ve bu sayede yerel ağ altyapısı korunmuş olur. Kullanıcı doğrulama; MAC adresi, switch portu ya da harici bir yetkilendirme politikası ile sağlanır. Ağa kimin hangi hakla gireceğinin belirlenmesi, denetlenmesi ve yetkilendirmesi; kullanıcı odaklı, ağ tabanlı erişim kontrolü olan NAC tarafından belirlenir.
  Genişletilebilir Kimlik Kanıtlama Protokolü (EAP-Extensible Authentication Protocol), 802.1X’in kullanıcı doğrulama işlemi boyunca PPP (Point-to-Point) iletim katmanı üzerinde IP’ye ihtiyaç duymadan genel bir çerçevede kimlik tanımlama sistemi olan iyileştirilmiş bir iletim protokolü standardıdır.


  Kısaca Nasıl Çalışır?


  İstemci (kimlik doğrulaması yapmak isteyen kullanıcı) ve kimlik denetiminin yapıldığı sunucu (Authentication Server) arasında bulunan denetleyici (authenticator) cihaz, bağlantı durumunda istemciye EAP-Request/Identity paketi gondererek kendisini tanıtmasını ister.
  İstemci,kimliğini tanıtan EAP-Response/Identity paketi ile cevap verir. Ve bu paket enkapsüle edilerek sunucuya gönderilir.
  Sunucu, denetleyiciye şifreli token sistemi gibi bir davetiye atar. Denetleyici bu paketi açıp EAPOL (LAN üzerinden EAP) içerisinde istemciye gönderir. İstemci davetiyeye denetleyici üzerinden cevap gönderir.
  Eğer istemci gerekli kullanıcı tanımına ve haklarına sahipse, sunucunun gönderdiği doğrulayıcı mesaj denetleyicinin istemciye LAN’a erişim izni vermesiyle sonuçlanır.

  Kaynak : Ağ Sistemleri, Bilişim Güvenliği, Yazılım ve Danışmanlık - beyaz.net
  www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Hakkımızda
MSHOWTO, herhangi bir firma ya da kuruluş ile bağı olmayan bağımsız teknik bir topluluktur.
Sosyal Medya Linklerimiz