Selamlar,

Sizlerden bir konuda fikir almak istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Toplamda 8 adet Child Domain'i bulunan bir yapıda bilgisayarlar bağlı oldukları domain'den çıkartılmadan farklı istasyonlara sevk edilirken gönderildikleri istasyonlarda'da yeniden domain'e alınmışlar. dolayısı ile bir bilgisayar adı birden fazla child domain altında "duplicate" gözüküyor.

1- Yukarıda bahsetmiş olduğum durumdan dolayı "AD" kendisine logon olmayan bilgisayarları belli bir süre sonra kendisinden "otomatik" silemezmi. veya başka bir yöntemle. ( bu durumdan dolayı Wins üzerindede aynı karışıklık söz konusu )

2- DNS üzerinde bazı bilgisayar adları aynı ip'yi kullanıyor görünüyor. bunu nasıl önlerim örn HVS00XX1 192.168.1.1 - HVS00XX2 192.168.1.1 gibi genel bilgisayar adı değişen pc'lerde oluyor. örn. adı a > b yapınca.

KISACA AD, WINS, DHCP VE DNS Bakımlarını nasıl kolaylaştırabilirim. her türlü öneriye açığım.

Not : Şu anda yapmış olduğum; AD üzerinden bilgisayarların domaine son giriş tarihlerine bakıyorum son 3 aydır giriş yapmayan bilgisayarlar var ise hepsini disable yapıp wins, dns, dhcp temizliklerini manuel yapıyorum.

Windows 2003 Ent. Srv.